Prometeon’dan Türkiye’ye 115 milyon dolarlık yatırım

0
1019
Renault Trucks

Prometeon Lastik Grubu, İzmit tesisine 115 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıkladı. Prometeon bu yatırımıyla Türkiye’de doğrudan ve dolaylı yeni istihdam fırsatları yaratırken, iki katına çıkaracağı ihracat hacmiyle de Türkiye’nin dış ticaret dengesine önemli bir katkıda bulunacak.

Pirelli marka kamyon, otobüs, tarım ve OTR lastiklerinin lisanslı üreticisi Prometeon Lastik Grubu, Türkiye’nin ilk lastik fabrikası olan İzmit’teki tesisinde üretimi artırmak ve ileri teknolojileri uygulamak hedefiyle 2017 – 2020 döneminde Türkiye’de yaklaşık toplam 115 milyon dolar yatırım yapacağını duyurdu. Açıklama, Prometeon Lastik Grubu Operasyonlardan Sorumlu Dünya Başkanı Gregorio Borgo ve Prometeon Türkiye Ortadoğu Afrika Rusya Orta Asya Kafkaslar CEO’su Alp Günvaran tarafından yapıldı.

Yeni yatırım sonucunda oluşacak üretim sığası artışı sayesinde mevcuttaki doğrudan 2 bin – dolaylı 10 bin kişilik istihdama ilave olarak doğrudan 150 – dolaylı 750 yeni istihdam yaratılacak. Ayrıca, Prometeon’un İzmit’teki fabrikasında lastik üretim kapasitesi ise 2020 yılına kadar yüzde 75 oranında artacak ve Türkiye’deki mevcut ihracat hacmi yaklaşık iki katına ulaşarak,Türkiye’nin dış ticaret dengesine önemli bir katkı sağlanacak.

Prometeon Lastik Grubu Operasyonlardan Sorumlu Dünya Başkanı Gregorio Borgo,Türkiye, hem orijinal ekipman hem de yeni lastik üretiminde Avrupa için ‘premium’ bir tesis. Bu yeni yatırım, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgelerinin gelecekteki büyüme trendine de katkı sunacak olan üretim sığası artışını sağlayacak.” dedi.

Prometeon Lastik Grubu’nun Türkiye’de kurulan ilk lastik fabrikasını yönettiğine, Türkiye’de 60 yıla yakın Pirelli mirası ile çok ciddi bir know-how’a sahip olduğuna dikkat çeken Gregorio Borgo şunları kaydetti; Prometeon Türkiye, Grup içinde önemli bir yönetim, üretim ve yetenek merkezi. Türkiye dünyadaki dört ana bölgemizden biri olan Ortadoğu, Afrika, Rusya, Orta Asya ve Kafkaslar Bölgesi’nin ve bu bölge içindeki 75 ülkenin yönetim üssü. Prometeon Lastik Grubu’nun yıllık toplam cirosunun yaklaşık üçte biri Prometeon Türkiye ofisi tarafından yönetilen bölgede gerçekleştiriliyor. Türkiye’de ürettiğimiz lastiklerin yüzde 50’sinden fazlası ihraç ediliyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz