Pirelli ticari lastiklerde büyümeye devam ediyor

0
1204

Türkiye ağır vasıta lastik pazarı 2016 yılında 1.7 milyon adedin üzerinde bir satış rakamıyla, bir önceki yıla göre, yüzde 4’lük bir artış gerçekleştirdi. ‘İkinci Marka’ olarak adlandırılan daha uygun bütçeli ürünlerin pazar içindeki ağırlığı da son beş yılda olduğu gibi artmaya devam ederek, yüzde 23 seviyesine yükseldi.

PIRELLI_GKDK0097
Gökçe Şenocak

“Pirelli Grubu içerisinde en başarılı ülkelerden biriyiz”

Pirelli Türkiye olarak, 2016 yılında hedeflerin üzerinde bir performans gerçekleştirdiklerini dile getiren Pirelli Endüstriyel ve Ticari Lastikler Ticaret Direktörü Gökçe Şenocak, ağır vasıta lastiği satışlarında Pirelli Grubu içerisinde yer alan en başarılı ülkelerden birisi olduklarını söyledi.

Türkiye’de inşaat sektörünün büyümesine paralel olarak, pazarda ‘on/off’ sınıfının diğer sınıflara göre daha hızlı büyüdüğünü kaydeden Şenocak, “Bölgesel sınıfta ise pazardaki satışlar 2015 yılındaki adetlerinin az miktarda da olsa gerisinde kaldı. Pirelli olarak, 2016 yılında bölgesel sınıfta Türkiye yollarına özel olarak geliştirilen R01 II Plus lastiklerimiz ile tüketiciye en optimum çözümü sunduk. On/off sınıfta da Türkiye’nin en prestijli projelerinden olan 3. Havalimanı projesine lastik tedariğimizi artırarak devam ettirdik.” dedi.

“2017 yılı birçok sektör için nispeten daha zor bir yıl olacak”

2017 yılının jeopolitik gelişmeler, kurlardaki değişim ve genel olarak dünya genelinde esen ekonomik korumacılık nedeniyle sadece ağır vasıta sektörü için değil, birçok sektör için 2016 yılına göre nispeten daha zorlu geçeceğini vurgulayan Şenocak, şöyle devam etti: “Tüm bu şartlara ek olarak hammadde maliyetlerindeki artış da pazardaki fiyatların artmasına sebep olacak. Bu nedenlerle de hem lastik bayilerinin hem de markaların finansal olarak daha kontrollü davranacağı bir yıl olacak. Pirelli Endüstriyel ve Ticari lastikler olarak biz, 2017 yılında ağır vasıta lastikleri pazar büyüklüğünde geçen yıla oranla, büyük bir değişim olmayacağını öngörüyoruz.

“Ağır vasıta lastiğine daha fazla odaklanma imkanına sahibiz”

Türkiye pazarında otomobil ve ağır ticari taşıt lastiği satışını ayrı ayrı şirketler ile yürüten tek marka olduklarının altını çizen Şenocak, “Bu nedenle özellikle ağır vasıta lastiğine daha fazla odaklanma imkanı bulabiliyoruz. Pirelli Türkiye olarak 2017 yılı, birçok yeniliği yaşayacağımız bir yıl olacak. Filo odaklı satış modelimizle bu yıl yepyeni çözümler geliştiriyoruz. Bunlardan ilki; Fleet Tech adını verdiğimiz ‘Lastik Yazılım Programı’. 2016’da testleri ve uyarlaması tamamlanan program, 2017 yılı başı itibariyle hem Pirelli hem de iş ortaklarımız tarafından etkin olarak sahada kullanılmaya başlandı. 2017 yılında yeni çözümlerimiz arasında yer alan Fleet Mobile ve Fleet Cube ise filolara sunacağımız yeni iki çözüm önerisi olarak dikkat çekiyor.” dedi.

“Filolara özel çözümler gerçekleştiriyoruz”

Lastik hava basınçlarının tavsiye edilenden düşük olmasının filoların en büyük gider kalemi olan yakıt tüketimini yüzde 63 artırdığını söyleyen Şenocak, “Bugün sahada yapılan tüm uygulamalar sorunların sadece tespitini içeriyor. Pirelli, 2017 yılı ile birlikte gerçekleştirdiği saha ziyaretlerinde sorunları tespit etmenin yanı sıra Fleet Mobile ile Pirelli marka lastiklerde uygun hava basıncına kalibrasyon işlemini müşteri sahasında gerçekleştirerek sorunun çözümü noktasında adım atıyor. Fleet Cube ise servis alanı olmayan müşteriler için sabit çözümler sunuyor. Servis alanı olmayan veya yetersiz kalan filolara konteyner şeklinde mobil bir servis alanı kurarak filolara operasyon ve maliyetlerinde fayda sağlamayı planlayan Pirelli, iş ortakları ile beraber yürüttüğü bu projede, filo alanında uzmanlaşmış lastik personelleri ile filolara 360 derece çözüm sunuyor.” dedi.

“Kaplama lastik pazarı büyümeye devam edecek”

2017 yılında kaplama lastik pazarının büyümeye devam edeceğini dile getiren Şenocak, şöyle devam etti: “Kaplama lastik markamız olan Novateck için de verimli bir yıl olacak. Kaplama lastik pazarının bu yıl da büyüyeceğini tahmin ediyoruz. Yine aynı şekilde kaplama lastik satışlarının yüzde 6 ile 8 oranında artmasını bekliyoruz. Hem satış hem de bayi kanallarımızda buna yönelik projeler geliştirmeye de devam ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz