Pirelli Collezione serisi, dünya rekoru kırdı

0
330
Pirelli_Collezione_Mazda_MX_5_dunya_rekoru__11_
Pirelli Collezione serisi, Avusturya’da 12 saatlik en yüksek sayıda keskin virajın geçildiği sürüşte ilk kez dünya rekoru kırdı.

Vintage ve modern klasik otomobiller için lastikler sunan Pirelli Collezione serisi, Avusturya’da 12 saatlik en yüksek sayıda keskin virajın geçildiği sürüşte ilk kez dünya rekoru kırdı. Bu başarı, Mazda Motors GmbH (Deutschland) tarafından birinci nesil Mazda MX-5’in 30’uncu yıldönümünde düzenlenen testte elde edildi.

Pirelli_Collezione_Mazda_MX_5_dunya_rekoru__10_
Rekor, Mazda Motors GmbH (Deutschland) tarafından birinci nesil Mazda MX-5’in 30’uncu yıldönümünde düzenlenen testte kırıldı.

2 bin 900 virajı içeren 12 saatlik yeni bir dünya rekoru

Rekor sürüş, 17 Temmuz 2019 günü saat 19.00’da Alman Hamburg Rekor Enstitüsü’nün sıkı denetimi altında Avusturya’nın Tirol eyaletindeki Kaunertaler Gletscherstraße’de (Buzul Yolu) başladı. Roadster otomobilin direksiyonuna her saat dönüşümlü olarak yarış pilotu Cyndie Allemann, MX-5 Cup pilotu Jan Spieß, Auto Bild test pilotu Stefan Novitzki ve ralli pilotu Niki Schelle geçti. Takım, 12 saatin sonunda rekor için gereken bin 500’ü ciddi oranda aşarak 2 bin 900 keskin virajı tamamladı. Avusturya’daki panoramik yol 26 kilometre uzunluğunda ve çoğunlukla bin 500 metre eğim değişkenliğine sahip olup toplam 29 keskin viraj içeriyor ve 2 bin 750 metre yüksekliğindeki ünlü Kaunertal buzulunun başlangıcına kadar uzanıyor.

Pirelli_Collezione_Mazda_MX_5_dunya_rekoru__2_
Rekor sürüş, 17 Temmuz 2019 günü saat 19.00’da Alman Hamburg Rekor Enstitüsü’nün sıkı denetimi altında Avusturya’nın Tirol eyaletindeki Kaunertaler Gletscherstraße’de (Buzul Yolu) başladı.

Vintage otomobiller için yarış teknolojisi ile üretildi

Mazda MX-5, vintage ve modern klasik otomobillere yönelik Pirelli Collezione serisinden P Zero Asimmetrico Pirelli 205/50ZR15 86W lastiklerle donatıldı. Pirelli Almanya Açık Hava Sürüş Testleri ve Dinamik Enstrüman Testleri biriminin başı Jörg Schäfer, şu açıklamayı yaptı: “Yarış teknolojisiyle üretilen bu lastik; güç, dayanıklılık, kavrama, direksiyon hassasiyeti, performans ve ıslak zeminde güvenlik açısından rekor için gerekli olan aynı yüksek performansı sunuyor. P Zero Asimmetrico, otuz yıldan uzun zamandır başarısını sürdüren P Zero lastiğin orijinal sırt deseniyle tasarlandı. Bu sırt deseninin ralli otomobillerinde ilk kullanımı 1986 yılına kadar uzanıyor. O zaman farklı bir isim altında kullanılan bu desen, yüksek yanal yükler için optimize edilmiştir.

Pirelli_Collezione_Mazda_MX_5_dunya_rekoru__4_
Roadster otomobilin direksiyonuna her saat dönüşümlü olarak yarış pilotu Cyndie Allemann, MX-5 Cup pilotu Jan Spieß, Auto Bild test pilotu Stefan Novitzki ve ralli pilotu Niki Schelle geçti.

Pirelli mühendisleri, Pirelli Collezione serisindeki P Zero Asimmetrico lastiği üretirken virajlarda oluşan aşırı yüklere dayanıklılık için halen ultra yüksek performanslı lastiklerde de yararlanılan modern konstrüksiyon süreçlerini ve hamurları kullanıyorlar.

Pirelli_Collezione_Mazda_MX_5_dunya_rekoru__12_
Takım, 12 saatin sonunda rekor için gereken bin 500’ü ciddi oranda aşarak 2 bin 900 keskin virajı tamamladı.

Rekordan önce 18 boyunca sanal sürüş gerçekleşti

Pirelli uzmanları, lastik yapısının dayanıklılığını değerlendirmek için rekor kırılan sürüşten önce Kaunertal Gletscherstraße’nin rota profilini bilgisayara kaydetti ve dijital bir test programına dönüştürdü. Ardından lastikler, hem düz bir hatta hem de çeşitli virajlarda 18 saat süreyle azami yanal hızlanma için bir kapalı laboratuvarda fiziksel olarak test edildi. Lastik yükü ayrıca azami kapasitenin yüzde 150 fazlasıyla tekrar test edildi.

Pirelli_Collezione_Mazda_MX_5_dunya_rekoru__7_
Lastikler, hem düz bir hatta hem de çeşitli virajlarda 18 saat süreyle azami yanal hızlanma için bir kapalı laboratuvarda fiziksel olarak test edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here