Pirelli, 2018 Tedarikçi Ödülleri’ni verdi

1
800

Pirelli’nin, küresel tedarik zincirinde yer alan 10 bini aşkın tedarikçi arasından dokuzuna verdiği Tedarikçi Ödülleri 2018 sonuçları belli oldu. Ödülde başlıca ölçütler yine sürdürülebilirlik, inovasyon ve hizmet kalitesi oldu. Tedarikçi Ödülleri, daha sürdürülebilir tedarik zinciri oluşturan ve kalitesini mükemmelleştiren, Pirelli ürünlerinin grubun stratejisine paralel daha “yüksek değerli” olmasını sağlayan tedarikçilere veriliyor.

Geçtiğimiz bir yılda farklarını ortaya koyan tedarikçilere ödülleri Pirelli’nin Milano’daki genel merkezinde düzenlenen bir törende şirketin Satın Alma Üst Yöneticisi Matteo Battaini ile Sürdürülebilirlik ve Risk Yönetimi Üst Yöneticisi Filippo Bettini tarafından verildi. Hammadde, hizmet ve makine alanlarında toplam dokuz tedarikçi ödüle layık görüldü.

2018 Tedarikçi Ödülleri’nde, inovasyon ve hizmet kalitesi başlıklarına ek olarak sürdürülebilirlik de ödül başlıkları arasında yer aldı. Pirelli’nin tedarik zinciri, ürün inovasyonunu, süreçlerin dijitalleştirilmesini ve çevreye saygı ile insani değerlere özen göstermenin temel büyüme kaldıraçları olduğu kabul edilen uzun vadeli rekabetçiliği garanti edecek şekilde yapılandırıldı.

Pirelli’nin sürdürülebilir satın alma stratejisi de ödül kazandı

Pirelli’nin sürdürülebilir satın alma stratejisine yönelik çalışmaları, dünyanın lider gözetim, denetim, test ve belgelendirme kuruluşlarından SGS Italia S.p.A. tarafından Pirelli tedarik sisteminin UNI ISO 20400 kurallarına uyumunun 2018 Şubat ayında belgelenmesiyle ödüllendirildi. Pirelli, otomotiv dünyasında bu uyumu belgelenen ilk şirket oldu. ISO 20400, ekonomik, sosyal ve çevresel sorumluluğun şirketin stratejilerine, organizasyon ve satın alma süreçlerine entegre edildiği tedarik zincirinin sürdürülebilir yönetimi konusunda en önemli uluslararası kuralları oluşturuyor.

Satın Alma Üst Yöneticisi Matteo Battaini, konuyla ilgili olarak: “Pirelli iş modelini yüksek değer yaratmaya odaklanarak ürün inovasyonu ve süreçlerin dijitalleştirilmesi üzerinde inşa etmiştir. Bu stratejiyi uygulayabilmek için sadece lider şirketleri tedarikçi olarak seçmek yetmiyor, her biriyle ortaklık ilişkisi de geliştirmeniz gerekiyor. İnovasyon, kalite, müşteri hizmetleri, ürün ve süreçlerin sürdürülebilirliği ve marka değerine özen göstermek gibi değerleri paylaşmaları büyük önem taşıyor. Giderek daha dinamikleşen pazar bağlamında maliyet rasyonalizasyonu, yeni teknolojilere uyum hızı ve sürdürülebilir yönetimde en iyi uygulamaların hayata geçirilmesi gibi hedeflerin de paylaşılması zorunlu oluyor. Bugün Pirelli’nin satın alması yaklaşık 10 bin tedarikçinin yönetimini gerektirirken 2017 harcamaları büyük ölçüde hammaddeler (yüzde 46) olmak üzere, hizmetler (yüzde 36), makine (yüzde 13) ve tüketim malzemeleri (yüzde 3) için toplam 3,2 milyar Euro oldu.”

Pirelli Tedarikçi Ödülleri 2018 kapsamında ödüle layık bulunan tedarikçiler

Tekstil takviyeleri tedarikçisi Glanzstoff Sicrem Spa (İtalya), “Kalite ve “Hız ölçütlerine göre ödüllendirildi. Şirket sadece sürdürülebilir tarım ve ormancılık yönetimi belgeli tesislerden sağladığı selüloz kullanarak rayon ürettiği için de prestijli “Sürdürülebilirlik Ödülü”ne layık görüldü.

Sentetik kauçuk tedarikçisi JSR Corporation (Japonya), “İnovasyon ve “Hizmet Düzeyi”; doğal kauçuk tedarikçileri Thai Eastern Innovation Co., Ltd (Tayland), PT. Kirana Megatara Tbk (Endonezya) ve PT. Prasidha Aneka Niaga Tbk  (Endonezya), “Kalite” ve “Hizmet Düzeyi”; lastik montaj ve yarı işlenmiş parça makineleri tedarikçisi VMI Holland (Hollanda), “Kalite” ve “Küresel Varlık” ; entegre pazarlama ve iletişim ajansı MDM (İtalya), “Hız” ve “İnovasyon”; iş şüreçleri yönetim platformu ve ilgili danışmanlık hizmetleri sağlayıcısı APPIAN (ABD),Hız” ve “İnovasyon”; lojistik hizmetler sağlayıcısı Warehouse Service, Inc. (ABD), “Hız” ve “İnovasyon” ölçütlerine göre ödüllendirildi.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here