Petlas, Türkiye’nin en büyük 95’inci şirketi

0
1185

Türkiye lastik sektörünün yerli sermayeli kuruluşu Petlas, İstanbul Sanayi Odası’nın “Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu” sıralamasında 95’inci olarak, ülkemizin en büyük 100 sanayicisi arasına girme hedefini gerçekleştirdi. Petlas’ın başarısı, sektöründe öncüsü olduğu Ar-Ge yatırımlarının yanı sıra sığa ve marka alanlarında süregiden yatırımlarla ve artan ihracat gücüyle geldi. İSO 500 listesinde, bir önceki yıl 101’inci sırada yer alan Petlas, bir yılda sıralamada altı basamak birden yükseldi.

Petlas Genel Müdürü Yahya Ertem

Dünya üzerinde yüzün üzerinde ülkeye ihracat yapan ve yurt genelinde 850’yi aşkın bayisiyle hizmet veren Türkiye lastik sektörünün yerli sermayeli kuruluşu Petlas, ülkemizin en büyük 100 sanayi kuruluşu arasında yer alma hedefini gerçekleştirdi. İstanbul Sanayi Odası’nın “Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu” sıralamasında 95’inci sıraya yükseldi. Petlas, bir önceki yıl listede 101’inci sırada yer almıştı. Petlas’ın 2017 yılı net satışları 1.4 milyar TL düzeyinde gerçekleşti.

Petlas’ın bu başarısında, sektöründe önder olduğu Ar-Ge alanının yanı sıra sığa ve marka yatırımlarıyla artış gösteren ihracatının da etkili olduğunu söyleyen Petlas Genel Müdürü Yahya Ertem, “Yapılan yatırımlar doğrultusunda sağlanan sığa artışı ve bu artışın değere dönüşmesini hızlandıran marka yatırımları, Petlas’ın büyüme ivmesini güçlendiriyor. Türkiye lastik sektörünün yerli sermayeli Ar-Ge önderiyiz. Yerli Ar-Ge gücümüzle geliştirdiğimiz yüksek kaliteli ürünlerle, premium binek araçları dahil birçok yeni sınıfta başarılı oluyoruz. Kendi geliştirdiğimiz teknolojilerimizle, binek araçlardan kamyon ve otobüslere, traktörlerden askeri birlik ve güvenlik güçlerinin kullandığı araçlara, iş makinelerinden savaş jetlerine, ülkemizi geleceğe taşıyan lastikleri üretiyoruz ve bu lastikleri bir Türk markası olarak dünya pazarlarına da sunuyoruz.” dedi.

Petlas, Türk sanayinin yüzde 100 yerli gücü Abdülkadir Özcan A.Ş. (AKO) tarafından 2005 yılında satın alınmasının ardından büyümesini ve ülke ekonomisine katkılarını artan bir ivme ile sürdürüyor.

Satın alma sonrasında Petlas bünyesinde yaklaşık 3 milyar TL (630 milyon ABD Doları) düzeyinde yatırım gerçekleştirildiğini dile getiren Petlas Genel Müdürü Yahya Ertem, “Petlas’ın ihracatı ise bu dönemde, 24 milyon Dolar düzeyinden, yaklaşık 5 katlık bir artışla 168 milyon Dolar mertebesine ulaştı. Sürekli artış eğiliminde olan ihracat gelirimizin 2018 yılında 230 milyon ABD Doları seviyesine yükselmesini öngörüyoruz. Öte yandan, Petlas fabrikasının yer aldığı Kırşehir, Türkiye’de ihracatı en fazla artan il oldu.” şeklinde konuştu. Petlas, ihracat sıralamasında da 64’üncü sırada yer alıyor.

Yahya Ertem, devamla şunları söyledi: “Kırşehir’in en büyük istihdam sağlayıcısı ye kent ekonomisin lokomotifi konumunda olan Petlas’ın 2005 yılı öncesi 630 kişi düzeyine kadar düşen ve giderek eksilme eğilimi gösteren istihdamı ise sektörün en yükseği olan 3750 kişi düzeyine çıktı. Türkiye’nin lastiği, dünyanın tercihi Petlas’ın başarısını ve ülkemiz ekonomisine katkılarını daha artırmak azmindeyiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz