Petersburg Transport, Allison şanzımanlar ile işletim maliyetlerini düşürüyor

0
1034
Renault Trucks


Allison tam otomatik şanzıman donanımlı PAZ 3204 model otobüsler, manuel şanzımanlı modellere oranla yüzde 30 daha az bakım maliyeti ile fark yaratıyor.

 Rusya’nın kuzeybatı bölgesindeki en önemli toplu taşıma firmalarından biri olan St. Petersburg Transport (PTK), tam otomatik şanzıman donanımlı otobüslerin bakım maliyetlerini değerlendirmek üzere 2012 ve 2013 yıllarında Allison donanımlı PAZ 3204 model otobüsleri filosuna ekledi.

Bakım istatistiklerinin takip edilmesi ve yeni otobüsler ile filodaki manuel şanzımana sahip aynı modeldeki diğer 300 otobüsün karşılaştırılmasıyla geçen birkaç yılın sonunda kayda değer farklar elde edildi.

PTK Baş Mühendisi Maxim Radziyevskiy, konuyla ilgili açıklamasında “Tüm operasyon süreleri göz önünde bulundurularak elde edilen verilere göre Allison tam otomatik şanzıman donanımlı PAZ 3204 otobüslerin toplam bakım maliyetlerinin, manuel şanzımanlı aynı otobüslere oranla yüzde 30 daha az olduğu saptandı. Sadece bakım ve onarım ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduğumuzda kilometre başına 0.34 ruble (0.019 TL) gideri olan manuel şanzıman maliyetlerinin, kilometre başına 0.13 ruble (0.007 TL) gideri olan Allison tam otomatik şanzıman bakım maliyetinin neredeyse üç katı olduğunu görüyoruz. Aradaki fark kilometre başı 0.21 ruble (0.012 TL) anlamına geliyor ve araç kilometreleri arttıkça bu fark km başına 0.28 (0.016) rubleye çıkıyor.” dedi.

Radziyevskiy’e göre aynı çalışma koşulları altında manuel şanzımanlar, bazı genel tamirleri, (genellikle üçüncü ve nadiren ikinci vitesin senkromeçlerinin değiştirilmesi) pnömatik/hidrolik kavrama tahrikinin tamiri (pnömatik/hidrolik güçlendirici ile ana kavrama silindiri ve pedal grubunun değiştirilmesi veya tamiri), debriyaj parçalarının değiştirilmesi (baskı balata, tahrik balatası, debriyaj bilyası ve destek yatağı mili) gibi onarımları gerektiriyor. Karşılaştırma yapılacak olursa debriyajın değiştirilmesi 2.5 saat sürüyor ve bununla birlikte manuel şanzıman donanımlı otobüslerin servis süresi de uzuyor.

Allison tam otomatik şanzımanlar ile filolar yüksek maliyetli debriyaj tamirlerini geride bırakıyor. Patentli tork konvertörü ile aşınmayı en aza indiren Allison tam otomatik şanzımanlar, yüksek performans sergiliyor. Sonuç olarak da şanzımanın en iyi performansını sürdürmesi için sadece periyodik yağ ve filtre değişimlerine ihtiyaç oluyor.

İşletim maliyetindeki avantajlarının yanı sıra Allison tam otomatik şanzımanlar, hem sürücü hem de yolcular için daha fazla konfor ve güvenlik sunuyor. Yeni PAZ 3204 model otobüslerin sürücüleri, Allison’ın Kesintisiz Güç Teknolojisi’nin sağladığı kontrollü ve rahat sürüşün keyfiyle çalışıyor.

Kesintisiz Güç Teknolojisi daha sarsıntısız, kesintisiz ve iyi bir hızlanma sağlarken tam güçle vites değiştirilmesine de olanak tanıyor. Gerekli olduğunda vitesler otomatik olarak değiştiriliyor ve böylece sürücüler iyi araç kontrolüyle performanslarını en iyi şekilde sergiliyor.

Konuyla ilgili olarak Radziyevskiy, “Allison tam otomatik şanzıman donanımlı PAZ 3204 otobüsleri kullanmak, manuel şanzımana sahip olanlara kıyasla oldukça kolay. Hatalı kullanım oranı en aza indirildiğinden, güç kaynağı ve aktarma organlarına daha az yük biniyor.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz