Optare, Allison xFE şanzıman ve dizel motor sayesinde uygun maliyetli ulaşım sunuyor

1
1081
Renault Trucks


Yeni Optare Metrocity xFE midibüs, Düşük Yayımlı Otobüs (LEB) sertifikalı araçlar listesine eklendi. 5.1 litrelik dört silindirli Mercedes turbo dizel motor ve Allison’ın son model T3270 xFE tam otomatik şanzıman donanımı ile Metrocity, yakıt tüketiminde ve egzoz yayımlarında belirgin bir düşüş sağlıyor.

Optare Ticari Direktörü Robert Drewery konuyla ilgili olarak, “Optare, şehirlerimizdeki hava kalitesini artıracak ve operatörlerin işletim maliyetlerini en aza indirecek otobüsleri sunmak için var gücüyle çalışıyor. Metrocity, 2012’de sunulduğu ilk günden bu yana oldukça olumlu sonuçlar aldı. Müşterilerimiz, aracın sağladığı yakıt tasarrufundan övgüyle bahsediyor.” açıklamasında bulundu.

Kasım ayında tanıtılan Metrocity xFE modeli, İngiltere’deki otobüs işletmelerinin elektrik, hidrojen veya biyometan yakıt hücresi gibi seçenek motor teknolojilerine yatırım yapmadan, LEB sertifikasına daha düşük maliyetlerle sahip olmalarını sağlıyor.

Allison xFE şanzıman, yakıt tasarrufu teknolojileri konusunda en yeni gelişmeleri sunuyor. Avrupa’ da sunulan dört yeni modelde – T3270 xFE, T3280 xFE, T3325 xFE ve T3375 xFE – en verimli vites oranları, FuelSense Max paketi ile bir araya geliyor. Daha verimli bir “lock up” sistemi sunmak üzere tasarlanan bu modeller, daha fazla yakıt tasarrufu sağlamak için uzun mesafelerde düşük motor hızlarında çalışıyor. Gerçek hizmet koşullarına uygun şartlarda yapılan bağımsız testler sırasında FuelSense Max paketine sahip T3270 xFE şanzıman donanımlı Euro 6 Metrocity aracı, bir önceki modele oranla yüzde 8 daha fazla yakıt tasarrufu sağladı.

Drewery konuyla ilgili olarak, “Metrocity xFE ve benzeri modelleri geliştirmek için Allison gibi çözüm ortakları ile çalışmalar yürüten Optare, en düşük işletim maliyetlerini sunmak konusunda öncülüğünü sürdürüyor.” dedi.

Euro 5 dizel otobüslerle karşılaştırıldığında bir aracın Düşük Yayımlı Otobüs olarak onaylanması için sera gazı yayımlarının (metan, karbondioksit ve azot oksit) yüzde 15’ten düşük olması ve diğer yayımlarda Euro 6 ölçütlerini karşılaması gerekiyor. Euro 5 modelleri ile karşılaştırıldığında Euro 6 modeli, azot oksit yayımında yüzde 95 azalma sağlayarak geleneksel dizel motorların çevre dostu özelliğinde inanılmaz bir artış sergiliyor.

LEB standardı, 2008 yılında çıkarılan Düşük Karbon Yayımlı Otobüs (LCEB) sertifikasının takipçisi olarak 2015 yılında tanıtıldı. Düşük Yayımlı Araç Ofisi (OLEV) ve Ulaşım Bölümü adına Düşük Karbonlu Araç Ortaklığı (LowCVP) tarafından tanımlanan bu standart, İngiliz otobüs filolarında sera gazı yayımlarını azaltmak ve bölgesel hava kalitesini artırmak için kilit unsur.

Optare Metrocity xFE

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz