Otoshops Genel Müdürü Murat Aydın, ÖTV indirimini değerlendirdi

0
542

ÖTV indirimini değerlendiren Otoshops Genel Müdürü Murat Aydın, şunları söyledi:

Mayıs ayından beri ciddi oranda daralan sıfır otomobil ve hafif ticari taşıt satışları 31 Ekim günü yapılan vergi indirimine bağlı olarak 2018 yılının son iki ayında ciddi oranda canlanacaktır.

Yapılan vergi indiriminin oranı daha yüksek olduğundan özellikle hafif ticari taşıt satışlarında nisbi olarak daha büyük bir canlanma beklenebilir. Sıfır araç pazarının canlanması ikinci el satışlarını da olumlu etkileyecektir. İkinci el aracını sıfır bir araçla takas etmek isteyenlerin yanında bu olumlu hava sebebi ile tekrardan alıcı konumuna geçen müşteriler pazardaki uygun fırsatları değerlendirecek ve birçok durumda vergi indirimine rağmen sıfır araç yerine ikinci el araç tercih edebilecektir.

Bu dönemde, 2018 model ve düşük kilometreli ikinci el araçların vergi indirimli sıfır araç fiyatları ile fiyat makası daralması durumunda satışları negatif etkilenebilir. Aylık yaklaşık 300 bin adet olan ikinci el pazarının vergi indiriminden negatif etkilenecek 2018 model bölümü toplamın yüzde 1’i bile olmayacaktır. Özet olarak, sıfır otomobil satışlarındaki canlanma ikinci el pazarı içinde olumlu bir gelişme olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here