Otonom sürüşte sürü zekâsı

0
216
otonom_sueruete_suerue_zeks_2
Bosch ve Volkswagen, yüksek çözünürlüklü haritalar için gerçek zamanlı bilgi topluyor.

Sadece aracı sürerek otonom sürüşün atılım yapmasına yardımcı olmak mümkün mü? En azından VW Golf 8’in direksiyonundaki sürücüler için mümkün. Bu model araçlar, sürüş sırasında Bosch yol izi için bilgileri iletebiliyor. Bulut tabanlı hizmet, çok katmanlı yüksek çözünürlüklü haritalar sağlamak ve bunları güncel tutmak için sensörlerden gelen gerçek trafik verilerini kullanıyor. Her geçen gün daha da otonom hale gelen sürüşte, bu işlev büyük önem taşıyor. Bosch Bilişim Çözümleri Bölüm Başkanı Dr. Mathias Pillin, “İş ortaklarımızla birlikte bugünün mobilitesine giden yolu açmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Araçlar gelecekte kendi kendilerini süreceklerse oldukça hassas dijital haritalara ihtiyaçları olacak ve araçların harita üzerinde tam olarak nerede olduklarını bilmeleri gerekecek. İşte Bosch yol izinin sunduğu şey tam olarak bu. Radar ve video sensörlerinden alınan bilgilerin yanı sıra araç hareket verilerinden de yararlanan sistem, ortak navigasyon haritalarını ilave katmanlarla destekleyerek araç yerelleştirme ve kontrolü sağlıyor. Bu ek katmanlar tipik harita formatlarıyla uyumlu. Şu anda yol imzasını ayarlamak için veriler oluşturuluyor, 2023’ten itibaren ise araçlarda imza ile birlikte bazı servisler sunulmaya başlanacak. Bosch sürekli olarak yol izinin kapsamını genişletmek ve bunu güncel tutmak için mevcut verileri kullanmayı planlıyor. Diğer harita seviyeleri, özellikle 2. seviye eller serbest işlevlerine ve daha üst seviye işlevlere sahip araçlarda potansiyellerini tam olarak açığa çıkarırken, daha düşük seviyelerde de avantajlar sunuyor. Pillin, “Bugün ve gelecekte ne kadar çok araç bilgi sağlarsa otonom sürüşe ve sürüş desteği sistemlerine yönelik veri tabanı o kadar büyük ve sağlam olacak.” dedi.

otonom_sueruete_suerue_zeks_3
Bosch yol izi sayesinde araçlar yüksek doğruluk derecesiyle bulundukları konumu belirleyebiliyor. Gerçek zamanlı olarak her araç, çevre sensörlerinin sağladığı mevcut bilgileri, dijital ikizinin bilgileriyle karşılaştırıyor. Bu karşılaştırma, araçların yüksek derecede doğrulukta bir haritada şeritteki konumlarını son derece hassas bir şekilde birkaç desimetreye kadar doğru bir şekilde belirlemelerini sağlıyor.

Araç ortamının dijital ikizi

Volkswagen, yüksek satış adetli Golf 8 ile Avrupa’da liderliğini sürdürüyor ve diğer araçlar da onu takip ediyor. Geliştirilen çözüm şu şekilde çalışıyor: Araç filosu, yoldayken çevre sensörleri kullanarak yol işaretleri, bariyerler, engeller ve şerit çizgileri gibi işaretler hakkında bilgi topluyor. Araçlar, VW bulut sistemi üzerinden tamamen anonim olarak ve sadece harita katmanları için verileri Bosch bulut sistemine gönderiyor. Yol izi, Bosch bulut sisteminde oluşturuluyor ve gerçek ortamın bir çeşit dijital ikizi üretiliyor.

Bosch yol izi sayesinde araçlar yüksek doğruluk derecesiyle bulundukları konumu belirleyebiliyor. Gerçek zamanlı olarak her araç, çevre sensörlerinin sağladığı mevcut bilgileri, dijital ikizinin bilgileriyle karşılaştırıyor. Bu karşılaştırma, araçların yüksek derecede doğrulukta bir haritada şeritteki konumlarını son derece hassas bir şekilde birkaç desimetreye kadar doğru bir şekilde belirlemelerini sağlıyor. Radarın kullanılması, sis, yağmur ve kar gibi kameranın çerçevesini algılamasını zor hale getiren olumsuz hava koşullarında bile yerelleştirmenin güvenilir şekilde çalışması anlamına geliyor.

otonom_sueruete_suerue_zeks_1
Radarın kullanılması, sis, yağmur ve kar gibi kameranın çerçevesini algılamasını zor hale getiren olumsuz hava koşullarında bile yerelleştirmenin güvenilir şekilde çalışması anlamına geliyor.

Otonom araçların doğal sürüş davranışı

Bunlara ek olarak yol izi, sadece işaretler hakkında değil, yol geometrisi, şerit düzeni, yol işaretleri ve hız sınırları hakkında da bilgiler içerdiği için otonom araçların ileriye dönük ve yanal olarak daha güvenli biçimde yönlendirilmesini sağlıyor. Hatta belirli konumlardaki tipik sürüş davranışlarını içeriyor. Örneğin, sürücüler bir viraja nasıl girer? Bir kavşakta frene ne kadar önce basarlar? Dönüş yapmadan önce şerit değiştirdiklerinde ne yaparlar? Sunulan çözüm, bu tür soruları yanıtlamak için hız, direksiyon açısı ve tekerlek hızı gibi hareket verilerini kullanıyor. Gelecekte yol izi, araçlara bu bilgileri sağlayacak ve böylece otonom sürüşün mümkün olduğunca doğal, konforlu ve emniyetli bir deneyim olmasına yardımcı olacak. Bosch ve VW, attıkları her adımda bu hedefe biraz daha yaklaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here