Otomotivde üretim, ihracat sayesinde performansını sürdürdü

0
844
OSD-Logo-ocak-temmuz
OSD ilk iki ayı değerlendirdi
Renault Trucks

Ülkemizin lokomotif sektörlerinden birisi olan otomotiv sanayi, döviz kurlarında yaşanan yukarı yönlü hareket ve pazardaki daralmaya rağmen üretimde performans sergilemeyi sürdürdü. Türkiye otomotiv sanayinde 2018 yılı sona ermeden 1 milyon adetlik üretim rakamı aşıldı. Otomotiv Sanayii Derneği’nin (OSD) 2018 yılına ait Ocak-Eylül verilerine göre, toplam üretim ilk dokuz aylık dönemde geçen seneye göre yüzde 5 azalsa da 1 milyon 167 bin 28 adede ulaştı ve ihracatın etkisiyle geçen seneye yakın bir performans sergiledi. Aynı dönemde, toplam otomotiv ihracatı 972 bin 208 adet olurken, otomobil ihracatı ise 644 bin 783 adet düzeyinde gerçekleşti.

Türkiye otomotiv sanayine yön veren 14 büyük üyesiyle sektörün çatı kuruluşu olan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), 2018 yılı Ocak-Eylül dönemine ait üretim ve ihracat adetleri ile pazar verilerini açıkladı. OSD verilerine göre, Ocak-Eylül döneminde toplam üretim bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5 azalarak 1 milyon 167 bin 28 adet, otomobil üretimi ise yüzde 8 azalarak 769 bin 464 adet oldu. Bu dönemde toplam pazar ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26 oranında azalarak 479 bin 856 adet olurken, otomobil pazarı yüzde 24 daraldı ve 362 bin 465 adet olarak gerçekleşti.

Ticari taşıt üretiminde ihracat kaynaklı artış

OSD verilerine göre ticari taşıt grubunda üretim, Ocak-Eylül döneminde, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre, yüzde 3 arttı. Bu dönemde üretim açısından hafif ticari taşıt grubunda yüzde 2, ağır ticari taşıt grubunda ise yüzde 23 seviyesinde artış kaydedildi. Otomobil pazarıyla doğru orantılı olarak, ticari taşıt pazarındaki daralma ise devam etti. Geçtiğimiz yılın Ocak-Eylül dönemine göre ticari taşıt pazarı yüzde 31, hafif ticari taşıt pazarı yüzde 33 ve ağır ticari taşıt pazarı yüzde 17 azaldı. Ağır ticari taşıt grubunda kısıtlı seviyede kalan bu azalış baz etkisi kaynaklı olup, pazar daralması son 3 yılda yüzde 55 seviyesinde gerçekleşti.

Toplam ihracat 1 milyon adet sınırına yaklaştı

Dokuz aylık dönemde ihracat adet temelinde geçen seneye yakın seviyede gerçekleşirken, otomobil ihracatı adet temelinde yüzde 6 azaldı. Bu dönemde, toplam otomotiv ihracatı 972 bin 208 adet olurken, otomobil ihracatı 644 bin 783 adet düzeyinde gerçekleşti. Aynı dönemde, toplam otomotiv ihracatı paritedeki değişim sebebiyle Dolar temelinde yüzde 13 artarken, Euro temelinde ise yüzde 5 arttı. Bu dönemde, toplam otomotiv ihracatı 23.9 milyar Dolar olarak gerçekleşirken, otomobil ihracatı yüzde 6 artarak 9.1 milyar Dolar seviyesinde gerçekleşti. Euro temelinde otomobil ihracatı ise yüzde 2 azalarak 7.6 milyar Euro oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz