Otomotiv sektörüne destek devam ediyor

0
476
Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız

Garenta ve İkinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız, ÖTV teşviğini uzatma kararının tüm otomotiv sektörüne olumlu yansıyacağını ifade etti.

Sıfır ve hafif ticari taşıt satışlarının 2018 yılında 618 bin adet civarında kapanacağını belirten Emre Ayyıldız, pazarın bir önceki yıla göre yüzde 35’ten fazla daraldığını; ancak ÖTV teşviğinin devam etmesiyle son aylarda yaşanan olumlu tablonun devam edeceğini beklediklerini söyledi.

Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan otomotiv sektöründe, 2018 yılında uygulanmaya başlanan ÖTV teşviğinin üç ay daha devam edeceği açıklandı.

Sıfır otomobil ve hafif ticari taşıt pazarında yaşanan bu gelişmeyle ilgili bir açıklama yapan Garenta ve İkinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız, “Alınan karar otomotiv sektöründeki tüm paydaşları mutlu etti. 2018 yılında zor günler yaşayan sektör, 31 Ekim 2018 tarihinde alınan ÖTV teşviği kararıyla biraz nefes aldı diyebiliriz. ÖTV kararının ardından kasım ayında 52 bin sıfır araç satışı gerçekleşti.” dedi.

Sıfır araç pazarıyla ilgili öngörülerini de aktaran Emre Ayyıldız, “Aralık ayının 75 bin adet civarında sıfır araç satışı ile tamamlanmasını öngörüyoruz. Böylece, Türkiye’de 2018 yılının 618 bin adet civarında sıfır otomobil ve hafif ticari taşıt satışı ile tamamlanacaktır. Bu rakam, pazarın son iki aydaki ÖTV teşviğine rağmen yüzde 35’ten fazla daralması anlamına gelir.” diye konuştu.

ikinciyeni.com ile son 5 ayda 13 bin araç satışı gerçekleştirdik

Değişkenliklere zamanında doğru hamlelerle ayak uyduran, bunun için gerekli altyapısı olan firmaların 2018 yılında çeşitli sıkıntılar yaşasalar da ayakta kalmayı başardıklarını belirten Emre Ayyıldız, ”2018 birçok firma açısından zor bir yıl oldu. Özellikle ağustos sonrası dönemde likidite sıkışıklığı en önemli konu haline gelmeye başladı. Biz, kendi alanında lider olan ve 295 bin üyeye ulaşan, online ikinci el alım-satım platformu ikinciyeni.com sayesinde, son 5 ayda 13 bin adet araç satışı gerçekleştirdik ve aldığımız hızlı tedbirlerle likidite problemine karşı şirketimizi hızlıca konumlandırabildik.” şeklinde konuştu.

Emre Ayyıldız ayrıca, ikinciyeni.com internet sitesi üzerinden yapılan profesyonel ekspertiz ve markaya olan güven sayesinde kullanıcıların görmeye bile ihtiyaç duymadan araç aldıklarını belirterek otomotiv sektöründe ikinci el araç fiyatlarında ikinciyeni.com ile referans noktası olduklarını söyledi. Web sitesi üzerinden Garenta araçlarının yanı sıra tüm güvenli ikinci el araç alım satımına platform sağladıklarını belirten Emre Ayyıldız, “Araçlarını uygun fiyatlarla ve hızlı şekilde satmak isteyen 400’ün üzerinde kurumsal ve 200’ün üzerinde bireysel müşterimize de hizmet verdik.” diye konuştu.

2019 yılının ikinci yarısından sonra olumlu bir tablo görüyoruz

ÖTV teşviğine 2019 yılının ilk üç ayında devam edilmesi kararını olumlu karşıladıklarını belirten Emre Ayyıldız, “2018’in son iki ayında yapılan desteklerle sektör, hem sıfır hem de ikinci el pazarında hareketlendi. ÖTV teşviğinin yılın ilk üç ayında da devam etmesi, hem ekonomiye hem de otomotiv sektörüne olumlu yansıyacaktır.” dedi.

Ayyıldız ayrıca, 31 Mart’taki seçimlerden sonra ekonomideki pozitif görünümün artarak devam edeceğini ve yılın ikinci yarısından itibaren daha da olumlu bir tablo beklediklerini ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here