Otokoç Otomotiv, 2018’de 8 milyar TL ciro hedefliyor

0
848

Otokoç Otomotiv, 2017 yılını 7 milyar TL ciro ile kapattı. Global 100 Endeksi’nde Türkiye otomotiv sektörünün birincisi olan Otokoç Otomotiv, 76 bin adet yeni ve 26 bin adet ikinci el olmak üzere toplamda 102 bin adet araç satışı gerçekleştirdi. Aynı dönemde 127 bin 500 adet sigorta ve finansman ürünü sunan Otokoç Otomotiv, kiralama iş biriminde ise 52 bin adetlik araç parkına ulaştı.

Otokoç Otomotiv’in yıl sonu performansını değerlendiren Genel Müdür Görgün Özdemir, 2017 yılını yüzde 35’lik artışla 7 milyar TL ciro ile tamamladıklarını söyledi ve ekledi: “Araç satışlarında 2017’de yaşanan yüzde 2.7’lik daralmaya rağmen, pazardan aldığımız payı bir önceki yıla göre 1 puan artırmayı başardık.” Sıfır araç pazarından yüzde 8 pay aldıklarını kaydeden Özdemir, Türkiye’de satılan tüm Jeep ve Alfa Romeo markalı araçların yüzde 41’ini, Ford, Fiat ve Volvo’ların ise yaklaşık üçte birini Otokoç Otomotiv çatısı altında yeni sahipleriyle buluşturduklarını dile getirdi. Ağır ticari taşıt grubunda temsil ettikleri Ford Trucks’ta ise yüzde 30 marka payına ulaştıklarına dikkat çekti. Otomotiv sektörünün 2018 yılındaki durumunu yurtiçinde ve küresel piyasalarda yaşanacak gelişmelerin belirleyeceğini belirten Görgün Özdemir, 2018 yılında sektörde bir önceki yıl paralelinde araç satışına ulaşılmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Otokoç Otomotiv Genel Müdürü Görgün Özdemir

Otokoç Otomotiv, 52 bin adetlik araç parkına ulaşarak araç kiralamadaki önderliğini güçlendirdi

Sıfır araç pazarındaki daralmaya rağmen araç kiralama sektörünün sağlam adımlarla büyümeye devam ettiğini kaydeden Özdemir, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de satın almak yerine kiralama kavramı hızlı büyümesini devam ettirdi. Kısa süreli araç kiralama pazarı yüzde 18, uzun süreli kiralama ise yüzde 14 oranında genişledi. Bu talep aynı zamanda yeni araç satışlarının da önemli bir kısmını oluşturarak perakende sektörüne destek oldu.” dedi.

2017 yılında kiralık araç pazarında ise 52 bin adetlik araç parkına ulaştıklarını, ilk iki sırayı yüzde 26 pazar payı ile Avis ve yüzde 14 pazar payı ile Budget’ın aldığını açıklayan Özdemir, şu değerlendirmede bulundu: “Uzun dönem araç kiralama hizmeti sunan Avis Filo’nun pazar payı yüzde 9’a ulaştı. Sektörün standartlarını belirlemeye devam eden saatlik araç paylaşım sistemimiz Zipcar ise 2017 yılında 693 bin 556 saat kullanıldı. Zipcar 171 adetlik araç parkı, 70 yerleşke ve 5 bin 500 aktif üyesiyle hızla büyümeye devam ediyor.

Araç kiralamada yeni ülke Ukrayna

Yurtdışı araç kiralama faaliyetlerine de değinen Özdemir, “Diğer yandan halen Macaristan, Gürcistan, Kuzey Kıbrıs, Kuzey Irak, Kazakistan ve Azerbaycan’da sürdürdüğümüz araç kiralama faaliyetlerimizi, Budget markamız ile Ukrayna’ya da taşıdık. Ukrayna yatırımımız ile yurtdışındaki ofis sayımız 20’ye ulaştı. Önümüzdeki dönemde, vizyonumuz paralelinde yeni yatırımlarla yurtdışında büyümemizi sürdüreceğiz. 2018’de sekiz ülkede toplam 62 bin adetlik araç parkına ulaşmayı planlıyoruz. Her yıl yurtdışında yeni bir ülke yatırımı gündemimizde oluyor. 90’ıncı yılımızda da yeni bir ülke yatırımımız olacak.” dedi

Ulaşımda en yenilikçi çözümlerle herkesin küresel yol arkadaşı

Türkiye’nin en köklü şirketlerinden biri olarak 90’ıncı yaşlarını kutlamaya hazırlandıklarını kaydeden Özdemir, sürekli yenilenerek daima genç kalmayı hedeflediklerini söyledi. Sektörde değişime önderlik ettiklerini ifade eden Özdemir, şöyle devam etti: “Dünyadaki teknolojik gelişmeler doğrultusunda yaşamımız her gün giderek daha hareketli, daha işlevsel ve akıllı olma yolunda ilerliyor. Otokoç Otomotiv olarak mükemmel müşteri memnuniyetine yaptığımız yatırımlar sonrası hem kendi içimizde hem de müşterilerimizle buluştuğumuz platformlarda ‘Dijital Dönüşüm’ ve ‘İnovasyon Yönetimi’ sürecimizi hayata geçirdik. 90’ıncı yaşımıza girerken misyonumuzu da bu doğrultuda güncelledik. Ulaşım çözümlerinin (hareketliliğin) tüm katmanlarında müşterilerimizin küresel yol arkadaşı olmak istiyoruz. Tüm ürün ve hizmet yelpazemizi ve ayrıca uctan uca hareketlilik sağlayan unsurları çok yakın bir gelecekte online olarak satmayı hedefliyoruz. Bu hedef için yalnızca ülkemizdeki değil yurtdışı operasyonlarımızı da genişletiyor, yeni pazarlara ve iş modellerine yatırım yapmaya devam ediyoruz.“ dedi.

Rakamlarla Otokoç Otomotiv’in 2017 Performansı

 • Konsolide ciro: 7 milyar TL
 • Yeni araç satışı: 76 bin adet
 • el araç satışı: 26 bin adet
 • Trafik ve Kasko Poliçesi: 106 bin adet
 • Finansman satışı: 21 bin adet
 • Araç kiralama toplam araç parkı: 52 bin adet
 • Avis yüksek sezon araç parkı: 11 bin 600 adet
 • Budget yüksek sezon araç parkı: 7 bin adet
 • Avis Filo uzun dönem yılsonu araç parkı: 31 bin adet
 • Yurt dışı araç parkı: 2 bin 500 adet
 • Hizmet verilen nokta sayısı: 8 ülke, 250 nokta.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here