Otokar, faaliyet gösterdiği sınıflarda 11’inci kez lider

0
1654
OTOKAR-2020-01
Basın toplantısına Otokar Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı H. Basri Akgül, Satış Direktörü Murat Tokatlı, Pazarlama Müdürü Tarkan Burak ve Satış Müdürü Murat Torun katıldı.

Otokar, 13 Şubat tarihinde gerçekleştirdiği bir basın toplantısı ile 2019 yılı otobüs pazarını değerlendirerek, faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Basın toplantısına Otokar Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı H. Basri Akgül, Satış Direktörü Murat Tokatlı, Pazarlama Müdürü Tarkan Burak ve Satış Müdürü Murat Torun katıldı.

Türkiye’de satılan her 3 küçük ve orta boy otobüsten biri Otokar markalı

Türkiye otobüs pazarında son dört yıldır devam eden daralmanın 2019 yılında da sürdüğüne, pazardaki toplam daralmanın yüzde 40’ı aştığına dikkat çeken Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, Otokar’ın faaliyet gösterdiği alanlar olan 7-10 metre uzunluktaki küçük ve orta boy otobüsler ile 12-18 metre üstü şehiriçi toplu taşımacılık otobüs sınıfları toplamında daralmanın yüzde 54 olduğunu açıkladı. Yaşanan daralmaya karşın faaliyet gösterdikleri sınıfların toplamında yılı yine pazar lideri olarak kapattıklarını ifade eden Basri Akgül, faaliyet gösterdikleri sınıflarda Türkiye’de satılan her 3 otobüsten birinin Otokar markasını taşıdığını ve elde ettikleri bu başarıyla pazar liderliklerini 11’inci kez pekiştirdiklerini dile getirdi.

BASRI-AKGUL_01
Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, Otokar’ın 2019 yılında küçük ve orta boy otobüs sınıfı özelinde yılı lider olarak tamamladığını belirterek, Türkiye’de satılan her 3 küçük ve orta boy otobüsten biri Otokar markalı olduğunu dile getirdi.

Satışların yüzde 45 azaldığı küçük ve orta boy otobüs sınıfında yenilenen Sultan ile büyük beğeni topladıklarını kaydeden Basri Akgül, “Tek araçla üç işi birden yapabilme imkanı sunan ve müşteri ihtiyaçları doğrultusunda yeni özelliklerle donatılarak geliştirilen Sultan Comfort hem turizm hem öğrenci hem de personel taşımacılığı yapan müşterilerimizin büyük beğenisini kazandı. Sultan Comfort, sınfının en iyi aracı olma özelliğini korudu ve müşteri beklentilerini en iyi şekilde karşıladı. Turizm sektöründeki canlanma ile yüksek yolcu ve bagaj kapasitesiyle dikkat çeken Sultan Mega, kullanıcıların öncelikli tercihleri arasında yer aldı. 35 kişilik Sultan Mega aracımız, özellikle daha büyük boy otobüs fiyatlarının ve işletim maliyetlerinin çok fazla yükselmesinden dolayı kısa mesafe taşımacılığında ve belediye hizmetlerinde sanki bir şehirlerarası otobüs gibi çalışmaya başladı. Bu modelimiz şehirlerarası yollarda aslında bir gizli kahraman durumunda. Sultan Mega; kapasitesinin küçük olması, daha küçük gruplara  ve özel işlere hitap etmesi sebebiyle büyük otobüslerden çok daha fazla şehirlerarası yolculuk yapar hale geldi. Bir de Sultan Maxi’miz var. Son dönemde Sultan Maxi‘ye olan ilgi de çok fazla artmaya başladı. Bunun en büyük sebebi gene büyük otobüslerin işletme maliyetinin çok fazla artması ve yolcu sayısının bu yüksek işletme maliyetlerini karşılamıyor olması. Özellikle kış aylarında yolcu sayısının azalmasından ve taşıma ücretlerinin de beklenilen düzeyde artırılamıyor olmasından dolayı da Sultan Mega ve Sultan Maxi için son üç ayda ciddi bir talep oluştu. Bu iki modelimiz 2019’da bizim pazar payımızı daha da artırmamızı sağlayan en önemli lokomotifimiz haline geldi.” açıklamasını yaptı.

Otokar_Sultan_Mega
Otokar Sultan Mega

2019 yılında yüzde 58 oranında küçülen 12 ve 18 metre üzerindeki şehiriçi toplu taşıma otobüsü pazarında Otokar olarak pazar paylarını 9 puan artırdıklarını kaydeden Basri Akgül, “Daralan bir pazarda gene iyi bir pay aldık. 18,75 metrelik otobüs üreten tek firmayız. Kent’in körüklüsü şu anda Türkiye’de rakipsiz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yeni siparişler aldık. Son yapılan teslimatla Türkiye’nin üçüncü büyük şehri İzmir’de belediye bünyesinde hizmet veren Otokar otobüs sayısı 350’ye ulaştı. 2020’de yeni alımlar olacağını duyduk. Bütçelerine koydular. İzmir’i takip edip ordaki varlığımızı çok daha fazla güçlendirmek istiyoruz.” dedi.

Otokar_Izmir_ESHOT_Teslimat_Gorsel3
İzmir caddelerindeki Otokar otobüs sayısı 350’ye ulaştı.

Otokar, otobüs ihracatını adet bazında yüzde 29 artırdı

Otokar’ın iç pazarda yakaladığı başarıyı ihracatta da sürdürdüğüne ve 50’den fazla ülkede milyonlarca yolcuya hizmet veren Otokar’ın otobüs ihracatını adet bazında yüzde 29 artırdığına dikkat çeken Basri Akgül, şöyle konuştu: “Ülkemiz otomotiv sanayini yurtdışında başarılı bir şekilde temsil eden Otokar olarak 2019 yılında da uluslararası pazarlarda ülkemizi temsil etmeye devam ettik. Hedef pazarlarımızdan olan Avrupa’da Fransa’nın yanı sıra Malta, Romanya, İtalya ve Sırbistan başta olmak üzere pek çok ülkede Otokar otobüs ürün parkı büyüdü. Sadece Fransa’daki toplam araç parkımız 2 bin 200 adedin üzerine çıktı. Otokar otobüslerinin yoğun olarak kullanıldığı Malta’dan 4’üncü kez sipariş aldık ve Malta caddelerindeki Otokar markalı otobüs sayısı 240’ı aştı. Geçtiğimiz yıl Bükreş Belediyesi siparişinin teslimatlarını da başarıyla tamamladık. Biz artık tüm dünyayı kendimize oyun alanı olarak seçmiş durumdayız. İhracattaki hedefimiz giderek artıyor.

Otokar_Kent_Electra(1)
12 metrelik tam elektrikli kentiçi otobüsü Kent Electra

Kent Electra satışa hazır

2019’un Otokar’ın ürün tasarımı ve geliştirme çalışmalarında önce çıktığı bir yıl olduğunun altını çizen Basri Akgül, Otokar Ar-Ge tarafından geliştirilen elektrikli 12 metrelik Kent Electra otobüsün ilk kez İsveç’teki Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) Konferansı’nda kullanıcılara tanıtıldığını belirterek, “Belçika’daki Busworld otobüs fuarında da bu aracımızı sergiledik. Bizim 12 metrelik elektrikli otobüsümüz şu anda satışa hazır. Bundan sonra hem dünyada hem de Türkiye’de ihale takip edeceğiz. Bu aracımızın geliştirmesine hala devam ediyoruz. Geliştirme hiçbir zaman bitmeyecek bir iştir.” şeklinde konuştu. 

OTOKAR-TERRITO-KENT-NAVIGO
Otokar Kent U’nun okul otobüsü sürümü, TERRITO U adıyla Busworld Avrupa Fuarında tanıtıldı.

12 metre sınıfındaki Kent U’yu Avrupa’daki pazarların ihtiyaçlarına göre yenilediklerini ve Kent U’nun okul otobüsü sürümünü Busworld Avrupa Fuarı’nda tanıttıklarını ifade eden Basri Akgül, Kent U’nun alçak taban girişli modelini Otokar Avrupa ürün ailesine eklediklerini ve bu otobüsün 2019’da İtalya’nın Toskana kentinde hizmete başladığını belirterek, yine Avrupa’ya yönelik olarak bu otobüsün şehirlerarası sürümü üzerinde de çalışmalarını sürdürdüklerini ve önümüzdeki dönemde ihtiyaç duyulması halinde Türkiye pazarına da sunabileceklerini dile getirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here