Otizmli çocuklara destek olabilirsiniz

0
413
Tohum Otizm Vakfı

Tohum Otizm Vakfı gönüllüsü oyuncu Neslihan Atagül Doğulu, Türkiye’de eğitim bekleyen 352 bin otizmli çocuk ve genç olduğu gerçeğinin de altını çizerek “Yeni yılda otizmli çocuklara umut ol” çağrısı yaptı ve herkesi, otizmli çocukların hayatlarını değiştirecek eğitime kavuşmaları amacıyla 4129 Grey ajansının destekleri ile başlatılan kampanyayı Tohum Otizm Vakfı GIFlerini instagramdan paylaşarak duyurmaya davet etti. “Instagram’dan story çek, GIF bölümüne gir, arama bölümüne TOHUM veya OTİZM yaz, çıkan Tohum Otizm Vakfı logolu etiketlerden birini hikayene ekle, paylaş” adımlarını izleyerek otizmli çocuklara umut olacak kampanyayı duyurabilir, yeni yılda otizmli çocuklara eğitim bursu hediye etmek için TOHUM yazıp 5290’a göndererek 10 TL’lik bağış yapabilirsiniz.

Bugün doğan her 68 çocuktan biri otizm riski ile dünyaya geliyor

Otizmin görülme sıklığı günümüzde çok büyük bir hızla artıyor. 1985 yılında her 2 bin 500 çocuktan birine otizm tanısı konulurken, bugün doğan her 68 çocuktan biri otizm riski ile dünyaya gelmektedir. Dünyada her 20 dakikada 1 çocuğa otizm tanısı konuluyor. Ülkemizde 0-18 yaş grubu arasında yaklaşık 352 bin otizmli çocuk ve gencimizden, okullaşabilen ve eğitime erişebilenlerin sayısı sadece 30 bin 50. Eğitim her çocuğun anayasal hakkıdır; ama otizmli çocuklar için eğitim haktan da öte tek çaredir.

Erken tanı ve eğitimle, otizmli bir çocuk yeniden doğabilir

Otizmin günümüzde bilinen tek tedavisi ise, erken tanı ile yoğun ve sürekli özel eğitim. Erken tanı ve doğru bir eğitim yöntemi ile yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık yüzde 50’sinde otizmin belirtileri kontrol altına alınabiliyor, büyük ilerleme kaydedilebiliyor ve hatta bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farkı kalmayabiliyor. Burada en önemli nokta olabildiğince erken dönemde (18 ay civarı) tanı koyulması ve haftada en az 30 saati bulan yoğun bir eğitim alınması. Özellikle 3 ile 5 yaş arasında bu yoğun eğitimin alınması çok kıymetli. Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer, vakfın kuruluş amacının da erken tanı ve eğitimle otizmli çocukları topluma, eğitim hayatına, sosyal hayata kazandırmak ve ekonomiye yük olmaktan çıkıp, toplumsal yaşama katkıda bulunacak bağımsız bireyler haline getirebilmek olduğunu söylüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here