Peugeot e-Legend Concept

0
1035
Renault Trucks

Yenilikçi ürün ve teknolojileriyle 120 yıllık köklü geçmişi geleceğe taşıyan Peugeot, e-Legend Concept ile yenilikçi vizyonunu gözler önüne seriyor. Heyecan uyandıran tasarımıyla arzu nesnesi ikonik bir araç görünümü sergileyen kavram araç Peugeot’nun sürüş keyfinin geleceğine bakış açısını yansıtıyor. Dinamik, agresif ve modern tasarım çizgileriyle dikkat çeken Peugeot e-Legend Concept, özerk sürüş ve yüzde 100 elektrikli güç ve aktarma organları gibi özelliklerle markanın köklü geçmişini geleceğe taşıyor. Peugeot e-Legend Concept, Paris Otomobil Fuarı’nda sergilenecek.

Peugeot bir yandan yenilikçi teknoloji ve çözümlerle var olan ürün yelpazesini yeniliyor ve modernize ederek otomobil dünyasının nabzını tutuyor, diğer yandan ise son derece yenilikçi ve radikal kavram otomobillerle geleceğe ışık tutuyor. Tıpkı Paris Otomobil Fuarı’nda örtüsü açılacak olan Peugeot e-Legend Concept gibi. Yeni kavram otomobili değerlendiren Peugeot CEO’su Jean-Philippe Imparato, “Peugeot e-Legend Concept sadece bir teknolojik manifesto niteliğini taşımıyor. Bu kavram otomobil aynı zamanda geleceğe odaklanmış ilerici ve yenilikçi bir marka olan Peugeot’nun vizyonunu gözler önüne seriyor. Peugeot için özerk ve elektrik çok önemli değerler. Sıkıcı bir tasarım asla DNA’mızın bir parçası olmayacak.” dedi.

Teknolojik devrimlerin önemli oyuncusu Peugeot, teknolojiyi sürüş keyfinin en önemli unsurlarından biri olarak görürken enerji dönüşümünde de öncü bir duruş üstleniyor. Peugeot markasının macerası yeni teknolojiler ve yeni çözümlerle devam ederken her zaman olduğu gibi heyecan uyandıran, modern ve yenilikçi çizgiler markanın geleceğine şekil veriyor. Peugeot e-Legend Concept markanın yenilikçi vizyonunun en güncel halini gözler önüne seriyor: #UNBORING THE FUTURE.

Geçmişle geleceği harmanlayan tasarım

Peugeot e-Legend Concept, geçmişten gelen mirası otomotiv dünyasındaki en ileri teknolojilerle harmanlayarak markanın DNA’sını geleceğe taşıyor. Sadece gelişmiş teknolojileri kullanmakla kalmayan Peugeot, heyecan uyandıran dinamik çizgilerle arzu nesnesi bir görünüme hayat veriyor. Dinamik ve atletik tasarımıyla dikkat çeken Peugeot e-Legend Concept, tasarım ayrıntılarıyla efsanevi 504 Coupe modelini yeniden yorumlarken geçmişle gelecek arasında güçlü bir bağ kuruyor. Agresif ayrıntılarla dikkat çeken burun tasarımında yatay bir mimari kullanım bulurken oluklarla hatları belirginleştirilen çıkıntılı motor kaputu kaslı bir görünümü beraberinde getiriyor. Düzgün ve pürüzsüz yüzeylerin hakim olduğu yan cephede zarif bir bombe ile belirginleştirilen şişkin çamurluklar dikkat çekiyor. Yüksek omuz çizgisi ve dar cam alanlar sportifliği ve dinamizmi güçlendiriyor. 4.650 mm uzunluğa, 1.930 mm genişliğe ve 1.370 mm yüksekliğe sahip Peugeot e-Legend Concept 2.690 mm dingil mesafesiyle yola oturan, basık ve geniş bir siluet ortaya koyuyor. Dinamik tasarım detaylarını Michelin lastikler ile çevrelenen 19 inçlik devasa jantlar tamamlıyor.

Geleceğe ışık tutan teknolojik iç mekan

Yeni nesil Peugeot modellerinin tamamında olduğu gibi Peugeot e-Legend Concept’te de kompakt boyutlu direksiyonuyla Peugeot i-Cockpit devreye giriyor. Kaliteli malzemelerle bezenen iç mekanda yoğun teknolojinin neden olabileceği soğukluğu kırmak için yumuşak malzemelere ağırlık verilirken şekli ile vücudu sarmalayan H şeklindeki koltuklar efsanevi 504 Coupe modeline gönderme yapıyor. Kokpitin farklı noktalarına serpiştirilen 16 ekran gelişmiş teknolojiye vurgu yapıyor. Örneğin konsolun tamamını 49 inç büyüklüğünde bir ekran doldururken kapı panellerinde 29 inçlik ekranlar veya güneşliklerde 12 inçlik ekranlar kullanılıyor. Ayrıca temel araç işlevlerine erişim sağlamak üzere orta konsolda 6 inç büyüklüğünde dokunmatik bir ekran devreye giriyor.

Peugeot e-Legend Concept’te de kompakt boyutlu direksiyonuyla Peugeot i-Cockpit devreye giriyor.

Peugeot e-Legend Concept, yapay zeka teknolojilerinde önder olan SOUNDHOUND Inc. işbirliği ile özerk sürüş için uygun sesli komut özelliğine sahip kişisel asistan kullanıma sunuyor. Sürücü, yalın cümlelerle sürüş modunu değiştirme veya kapıları kilitleme de dahil olmak üzere araca ait işlevlere sesli komut sistemi üzerinden erişim sağlayabiliyor. 17 dil destekleyen sesli komut sistemi 2 yıl içerisinde seri üretim Peugeot modellerinde de kullanıma sunulacak.

Peugeot, ses sistemi uzmanı FOCAL ile olan işbirliğini de sürdürmeye devam ediyor. FOCAL işbirliği ile geliştirilen yeni ses sistemi benzersiz bir ses deneyimini beraberinde getiriyor. Yenilikçi çözümlerle araç içi ses deneyimini daha geliştiren FOCAL; ‘mapping’ ve ‘zoning’ olmak üzere iki yeni ses işlevini daha kullanıma sunuyor. Mapping özelliğinde araç içerisindeki yolcular müzik dinlemeye devam ederken navigasyon yönlendirmeleri veya mesajlar sadece sürücüye iletiliyor. Zoning özelliği ise diğer yolcuyu rahatsız etmeden her bir yolcuya dinlemek istediği içeriği kişiselleştirme imkanı sunuyor.

İç mekan konfigürasyonu her bir sürüş modu için kendini uyarlıyor. Örneğin özerk sürüş modunda direksiyon konsolun altına gizlenerek 49 inç büyüklüğündeki ekranın daha rahat görünmesini sağlıyor veya sürücüyü rahat ettirmek üzere yan kolçaklar otomatik olarak harekete geçiyor.

Özerk sürüş ve yüzde 100 elektrikli gelecek

Zaman, günümüz dünyasının en önemli değerlerinden biri. Günümüz dünyasında bireyin kendine zaman ayırması gittikçe zorlaşıyor. Özerk sürüş bireyin kendisine zaman ayırması açısından çok önemli avantajları beraberinde getiriyor. Yol şartları ve sürücünün ruh haline bağlı olarak Peugeot e-Legend Concept, ikisi özerk ve ikisi manuel olmak üzere dört farklı sürüş modu sunuyor. Özerk sürüş modu konfor odaklı SOFT ve dinamizm odaklı SHARP olmak üzere iki farklı sürüş modu sunarken, manuel sürüş modunda ise dingin bir sürüş için LEGEND ve daha dinamik bir sürüş için BOOST sürüş modları devreye giriyor. İç mekan konfigürasyonu her bir sürüş modu için kendini uyarlıyor. Örneğin özerk sürüş modunda direksiyon konsolun altına gizlenerek 49 inç büyüklüğündeki ekranın daha rahat görünmesini sağlıyor veya sürücüyü rahat ettirmek üzere yan kolçaklar otomatik olarak harekete geçiyor. Sürücü temel işlevlere sürücü koltuğuna bütünleştirilen merkezi konsol üzerinden ulaşabiliyor.

Yüzde 100 elektrikli bir güç ve aktarma organıyla donatılan Peugeot e-Legend Concept’te 340 kW güç ve 800 Nm tork üreten elektromotor görev yapıyor. Söz konusu elektrikli sistem 0-100 km/s hızlanmasını 4 saniyeden daha kısa sürede tamamlama imkanı sunarken 220 km/s azami hıza imkan tanıyor. Elektrikli sistem 100 kWh sığalı batarya tarafından besleniyor. Gelişmiş bataryalar WLTP normuna göre 600 km’ye kadar menzile imkan tanırken 500 km’lik menzil için sadece 25 dakika şarj süresi yeterli oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz