OSS’nin desteklediği 8’inci Aftermarket Konferansı gerçekleştirildi

0
2671

Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği (OSS) tarafından desteklenen, Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) ve Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından ortaklaşa düzenlenen 8’inci Aftermarket Konferansı, 26 Mayıs 2017 tarihinde The Green Park Pendik Hotel’de gerçekleştirildi. Sektörün önde gelen kurum ve kuruluşlarının katıldığı konferansa OSS Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyal Tarablus’un açılış konuşmasında gündeme getirdiği sektörümüzün terminolojisini Türkçeleştirelim önerisi damga vurdu.

Eyal Tarablus: “Sektörün Terminolojisi Türkçeleşmeli”

Konferansa OSS Derneği’ni temsilen Yönetim Kurulu üyelerinden Eyal Tarablus, Rıfat Perahya, Burak Akın ve Hakan Ataoğuz katıldı. OSS Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyal Tarablus, ilk olarak derneğin yenilenen ismi ile ilgili kısa bilgi verdi. Derneğin eski ismi Yenileme Pazarı Geliştirme Derneği içerisindeki ‘’Yenileme Pazarı’’ sözcüklerinin, sektörün İngilizce terminolojisi olan ‘Aftermarket’i tam karşılamadığını ifade eden Eyal Tarablus, derneğin isminin sektörümüzdeki telematik gerçeği ve buna bağlı satış sonrası hizmetleri de kapsaması için “Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri” olarak değiştirildiğinden bahsetti. Eyal Tarablus, dernek olarak isim değiştirerek attıkları bu adımın tüm sektöre riayet ederek sektörün isminin de “Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Pazarı” olması gerektiğinin altını çizdi ve TAYSAD ile üyelerine çağrı yaptı.

OSS’den TAYSAD’a çağrı

Özellikle sadece TAYSAD’a üye olan ve OSS’ye üye olmayan firmalar ile paylaşabilecekleri bilgi birikimlerinin olduğunu düşündüğünü ifade eden Eyal Tarablus, konuşmasının son bölümünde “Tüm diğer sektörlerde olduğu gibi satış sonrası pazarımızda da dijital geleceği yaşıyoruz. Sürücülerin bu değişen dijital koşullarda satış sonrası pazarda seçim hakkına sahip olması gerekiyor. Onların beklediği hizmeti sağlamak için; bağımsız satış sonrası oyuncuların internete bağlı araçların verilerine kesintisiz bir şekilde ulaşımı çok önemli. Daha fazla hasardan koruması için araçlardaki erken uyarı sistemi ve araçta üretilen veri üzerine kurulmuş yenilikçi hizmetler müşteri beklentilerini artırdı. Bu konuların yasal altyapı ile desteklenmesi bağımsız satış sonrası pazarının geleceği için çok kritik. Avrupa’da konuyla ilgili etkin bir yasal altyapı ve araç verilerine ulaşım için önemli yasal hazırlıklar var. Bunlardan biri Araç Tip Onay Yasası ve e-arama yönetmeliği. Bu yasal altyapıların ülkemizde de hayata geçmesi için OSS Derneği olarak vakit ve nakit harcamaya devam ediyoruz. Bu aktardığım örnekler çoğaltılabilir. Yapılacak çok iş var. OSS Derneği olarak, TAYSAD ile işbirliğini artırmak istiyor, sizlerden davet bekliyoruz.” sözleri ile OSS ve TAYSAD işbirliğini artırma yönündeki temennilerini dile getirdi.

Konferansta ayrıca otomotiv satış sonrası pazarında Türkiye ve dünyada yakın gelecekte gerçekleşmesi düşünülen muhtemel senaryolara yönelik planlamalar, sektördeki son yenilik ve gelişmeler konuşmacıların katılımı ile ele alındı.

OSS Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyal Tarablus

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz