Norveç Bergen’de karbondioksit yayımını yüzde 85 azaltmak için yüzde 100 fosilsiz otobüs ağı hizmete girdi

0
73
Keolis-PHOTO-2020-
Keolis, 1 Aralık 2020’de Bergen’de toplu taşıma otoritesi Skyss ile imzalanan bir sözleşme kapsamında kent sakinlerine ve ziyaretçilere sürdürülebilir paylaşımlı hareketlilik çözümü sunan yeni bir fosilsiz otobüs ağı işletmeye başladı.

Keolis, 1 Aralık 2020’de Bergen’de toplu taşıma otoritesi Skyss ile imzalanan bir sözleşme kapsamında kent sakinlerine ve ziyaretçilere sürdürülebilir paylaşımlı hareketlilik çözümü sunan yeni bir fosilsiz otobüs ağı işletmeye başladı.

Kentin 102 adedi elektrikli olmak üzere 138 otobüslük filosu, artık yüzde 100 yenilenebilir enerji ile çalışıyor ve Keolis’in sıfır yayımlı ve elektrik tahrikli hareketlilik konusundaki uzmanlığını sergiliyor. Keolis, şu anda dünya çapında 3 bin 800 adet sürdürülebilir otobüs işletiyor.

Yeni ağın hizmete girmesi, sadece Keolis‘in son 10 yıldır Bergen’in hafif raylı sistemini işlettiği Norveç’teki ayak izini büyütmekle kalmıyor, aynı zamanda Keolis‘in Fransa, Hollanda, Avustralya ve ABD’deki mevcut ağlar da dahil olmak üzere dünya çapındaki multimodal operasyon yelpazesini de güçlendiriyor.

Keolis Group CEO’su Bernard Tabary, konuyla ilgili olarak “Skyss ile ortaklığımızdan ve Keolis’in Bergen halkı için sürdürülebilir altyapıyı ve sürdürülebilir toplulukları gerçeğe dönüştürmesine yardımcı olabilmesinden çok memnunuz. Kentin toplu taşıma otoritesi ile birlikte çalışarak, pandeminin ardından yolcu güvenini yeniden inşa etmeye odaklanacağız ve insanları bu yepyeni filoda güvenli, konforlu, yeşil yolculuklar için tekrar karşılayacağız.” dedi.

Solaris-Bergen-KN
Filoda şu anda 88’i 12 metrelik ve 14’ü 15 metrelik 102 tamamen elektrikli Yutong otobüs, 10 Solaris troleybüs (üstte) ve 26 Volvo HVO2 otobüs bulunuyor.

Norveç’in en büyük ikinci kenti için fosilsiz otobüs ağı

18 aylık hazırlığın ardından Bergen’in yüzde yüz fosilsiz otobüs filosu, ticari hizmete 1 Aralık 2020’de Bergen’in toplu taşıma otoritesi Skyss’in CEO’su Målfrid Vik Sønstabø’nun, Vestland County Belediye Başkanı Jon Askeland’ın ve Keolis Norveç CEO’su Gry Miriam Olsen’in katıldığı törenle başladı. Haziran 2019’da Skyss, 138 yeşil aracın işletmesi ve bakımı için için Keolis ile 400 milyon Euro’yu aşan değerde 10 yıllık bir sözleşme imzaladı.

Ağda 27 hat ve hizmet ve diğerlerinin yanı sıra Bergen hafif raylı sistem ağı, bir hastane ve bir tren istasyonu bulunuyor.

Filoda şu anda 88’i 12 metrelik ve 14’ü 15 metrelik 102 tamamen elektrikli Yutong otobüs, 10 Solaris troleybüs ve 26 Volvo HVO2 otobüs bulunuyor. Araçların, sözleşme boyunca karbondioksit yayımlarını yaklaşık yüzde 85 oranında azaltarak ve Bergen’de yaşayan yaklaşık 300 bin kişinin yaşam kalitesini daha da artırarak yılda toplam 5.7 milyon kilometre yapacağı öngörülüyor. Dizel bir otobüsün elektrikli bir otobüsle değiştirilmesi bir yılda 50 ton daha az karbondioksit yayımı anlamına geliyor.

Ağın hizmete girmesinden önce yeni bir yönetim ekibi atandı ve 285 tam zamanlı sürücü görevdeki operatörden transfer edildi veya dışarıdan işe alındı. Hepsi yeni otobüslerde eğitimlerini başarıyla tamamladı. Bu arada, Bergen’in Mannsverk otobüs deposu iyileştirildi ve aynı anda 91 otobüse kadar dolum yapabilen yeniden dolum altyapısıyla donatıldı. Gecelik dolum 5-6 saat sürüyor ve otobüslerin çalışma şartlarına bağlı olarak 7-10 saat çalışmasına olanak sağlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here