Motul, Dakar’da amatörden profesyonele tüm ekiplerin yanında yer aldı

0
316
motul-dakar-01
'Original by Motul' kategorisi bir kez daha Motul'ün Dakar'daki katılımının önemli bir parçası oldu.
Renault Trucks

2021 kadar beklenen başka bir yıl olmamıştı ve bu yeni yıl dünyanın iyi bilinen ve en zorlu etkinliklerinden biri olan Dakar Rally ile başladı. Sıkı COVID-19 önlemleri alınarak 3 Ocak’ta Cidde, Suudi Arabistan’da başlayan yarışın resmi ortağı bu sene de dünyanın madeni yağ devlerinden Motul oldu. Dakar‘ın üst üste dördüncü kez resmi ortağı olan Motul, beklenen aksiyon, drama ve heyecanı 2 hafta boyunca motor spor severlerle buluşturdu.

Rakamlarla Dakar Rally

Arka arkaya ikinci kez Suudi Arabistan’da düzenlenen yarışın bu sene 43.sü koşuldu. 295 yarışçı, 12 etap boyunca yaklaşık 5.000 km’si özel etap olmak üzere toplam 7.646 km mücadele etti. 2021 etapları %80-90 oranında bir önceki seneden farklı bir rotaya sahipti ve bu da tüm yarışmacılara kazanmaları için eşit şartlar sağladı. 3 Ocak’ta başlayan yarış 15 Ocak’ta Cidde’de sona erdi ve sadece en sert, en dayanıklı ve en yüksek performans gösteren ekipler finişe ulaştı.

motul-dakar-05
Dışarıdan hiçbir yardım ve servis desteği almadan yarışan cesur sürücüler, motosikletlerinin bakımı ve kendi ihtiyaçları için, hazırlanan ‘Original by Motul’ alanını kullandı.

2021 senesinde yeni bazı kurallar ve uygulamalar denendi; yol notları elektronik hale getirildi ve tabletler aracılığıyla ekipler ile paylaşıldı. Zorunlu hava yastığı yeleklerinin yanı sıra, motosiklet ve quad sınıfı sürücüleri için güvenliği daha da artırmak adına maksimum hızlar düşürüldü. Ayrıca Dakar’ın efsanesi, 2000 senesinden önce bu yarışta start almış 26 araç ilk kez açılan Dakar Classic sınıfında yarıştı.

Motul amatörden profesyonele tüm ekiplerin yanında yer aldı

Original by Motul‘ kategorisi bir kez daha Motul‘ün Dakar‘daki katılımının önemli bir parçası oldu. Dışarıdan hiçbir yardım ve servis desteği almadan yarışan cesur  sürücüler, motosikletlerinin bakımı ve kendi ihtiyaçları için, hazırlanan ‘Original by Motul’ alanını kullandı.

motul-dakar-02
Dakar servis alanında tüm ekiplere açık olan Motul Yarış Laboratuvarı, Dakar‘ın önemli bir parçası oldu. Lider ekipler Motul Yarış Laboratuvarı‘na gelerek yağ analizi desteği aldılar.

Dakar servis alanında tüm ekiplere açık olan Motul Yarış Laboratuvarı, Dakar‘ın önemli bir parçası oldu. Lider ekipler Motul Yarış Laboratuvarı‘na gelerek yağ analizi desteği aldılar.

Tüm kategorilerde Motul ürünleri tercih edildi

Motul, yarışmacılara yüksek performans ve maksimum koruma için 300V serisinden, Motorsport Line (Oto) ve Factory Line (Powersports) ile özel olarak zorlu koşullara adapte edilmiş yağlar ve soğutucular temin etti. Altı kategorinin tamamında -otomobil, motosiklet, kamyon, dört çeker (quad), hafif arazi araçları (LWV) ve klasikler- yarışan ekipler Motul ürünleri ile güç ve performansı hissetti.

motul-dakar-04
Altı kategorinin tamamında -otomobil, motosiklet, kamyon, dört çeker (quad), hafif arazi araçları (LWV) ve klasikler- yarışan ekipler Motul ürünleri ile güç ve performansı hissetti.

Motul, motosiklet kategorisinde Honda Rally Team HRC, Sherco fabrika takımı ve Hero Motorsports fabrika takımının yanında yer aldı. Aynı şekilde, çok çekişmeli geçen SSV kategorisinde de Motul, yetenekli ekip Polaris fabrika takımına destek verdi.

Otomobil kategorisinde ise SRT Racing, MD Rallye, Team Land Cruiser Toyota ekipleri Motul desteği ile yarıştı.

Motul, 4 çeker kategorisinde Cam-AM ekibini desteklerken kamyonlarda SSP takımına ve ilk kez koşulan Klasik kategorisinde Toyota Land Cruiser yarışmacılarına teknik destek verdi.

motul-dakar-06
Motosiklet kategorisine Motul’ün desteklediği Honda Rally Team HRC damga vurdu.

2021’de kum tepelerinin ve çöllerin kralları kimler oldu?

Dakar Rally 2021’de otomobil kategorisinin kazananı bir Dakar efsanesi olan Fransız Stephane Peterhansel oldu. Mini ile yarıştığı Dakar Rally’yi 14. kez kazanan Hansel kırılması zor bir rekora imza attı. İkinci sıradaki Nasser Al-Atiyah’ın 14 dakika 51 saniye önünde zafere ulaşan Peterhansel’in bir diğer rakibi, motor sporlarının sevilen ismi Carlos Sainz geçen sene kazandığı yarışı bu sene 3. sırada tamamladı.

4 çeker (quad) kategorisinde zafere uzanan isim Arjantinli Manuel Andujar oldu. 154 kapı numarası ile yarışan Andujar, ilk Dakar Rally startını 2018 yılında almıştı ve 3. senesinde büyük bir başarı göstererek 4 çeker (quad) kategorisini kazandı.

motul-dakar-03
Motul, 2021 Dakar Rally heyecanını sosyal medya hesapları aracılığı ile motor spor severlerle buluştururken, yaptığı sponsorluklar ve verdiği teknik danışmanlık ile bir kez daha en zorlu şartlarda ekiplerin en büyük destekçilerden biri olduğunu gösterdi.

Motosiklet kategorisine Motul’ün desteklediği Honda Rally Team HRC damga vurdu. Kevin Benavides, takım arkadaşı ve rakibi Ricky Brabec’in önünde yarışı tamamlayarak podyumun zirvesinde yer aldı. 32 yaşındaki Benavides ayrıca bir ilke imza atarak motosiklet kategorisini kazanan ilk Arjantinli sürücü olmayı başardı. Amerikalı Ricky Brabec’in ikinci olduğu kategoride, podyumun son basamağında ise KTM’nin İngiliz sürücüsü Sam Sunderland yer aldı. Yine Motul sponsorluğunda yarışan Sherco fabrika pilotu Lorenzo Santolina, yarışı 6. sırada tamamlamayı başardı. Dakar Rally’de bir üzücü haber Pierre Cherpin’den geldi. Motosiklet kategorisinde amatör sınıfta yarışan Fransız Cherpin, 7. etapta yaptığı kaza sonucu hayatını kaybetti. Cherpin 4. kez Dakar Rally’de start almıştı ve 52 yaşındaydı.

Kamyon kategorisinde yarışı başından sonuna kadar baskın şekilde götüren Kamaz Rally Sport takımı, Rus sürücüsü Dmitry Sotnikov ile zafere uzandı.

Hafif arazi araçların yarıştığı LWV kategorisinin ilk galibi de Francisco Chaleco Lopez oldu.

Motul, 2021 Dakar Rally heyecanını sosyal medya hesapları aracılığı ile motor spor severlerle buluştururken, yaptığı sponsorluklar ve verdiği teknik danışmanlık ile bir kez daha en zorlu şartlarda ekiplerin en büyük destekçilerden biri olduğunu gösterdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz