Almanya’ya girişlerde yeni Korona Virüs önlemleri

0
197
dikkat-almanya-ya-girislerde-yeni-korona-virus-onlemleri
14.01.2021 tarihi itibariyle yürürlüğe giren Federal Alman düzenlemesine göre ülkeye girişlerde gelinen ülkenin risk durumuna bağlı olarak elektronik ön kayıt ve zorunlu test uygulamaları devreye sokulmuştur.
Renault Trucks

IRU’dan 15.01.2021 tarihinde edinilen bilgiye istinaden;

14.01.2021 tarihi itibariyle yürürlüğe giren Federal Alman düzenlemesine göre ülkeye girişlerde gelinen ülkenin risk durumuna bağlı olarak elektronik ön kayıt ve zorunlu test uygulamaları devreye sokulmuştur.

TIR sürücüleri için öngörülen özel kurallar aşağıdaki gibidir:

  • Almanya’ya girişten 10 gün öncesine kadar “risk bölgesi” (risk area) olarak kabul edilen ülkelerde bulunmuş olan sürücüler için ön bildirim zorunluluğu ve test zorunluluğu bulunmamaktadır.
  • Almanya’ya girişten 10 gün öncesine kadar “yüksek vaka bölgesi” (high incidence area) olarak kabul edilmiş ülkelerde bulunmuş olan sürücüler için ön bildirim zorunluluğu bulunmaktadır, test zorunluluğu ise Almanya’da 72 saatten fazla kalacak sürücüler için bulunmakta olup 72 saat üzerinde kalacak sürücüler için girişten önceki 48 saat içerisinde alınmış negatif test sonucu ibrazı gerekmektedir.
  • Almanya’ya girişten 10 gün öncesine kadar “Mutasyona uğramış covid-19 virüsü görülen bölgeler” (area of variant of concern) listesindeki ülkelerden birinde bulunmuş olan sürücüler için ise hem ön bildirim hem de girişten en geç 48 saat içerisinde alınmış negatif test sonucu ibrazı zorunludur.

Ülkemiz şuanda “risk area” klasmanında bulunmaktadır. Hangi ülkelerin hangi klasmanda olduğuna dair güncel listelere ulaşmak için: https://www.rki.de/risikogebiete

Mutasyona uğramış covid görülen ülkelerden gelmeyen ve risk bölgeleri ile yüksek vaka bölgelerini yalnızca transit geçmiş olup, bu bölgelerde duraklama yapmamış olan sürücülerin ön bildirim zorunluluğu bulunmamaktadır; ancak mutasyona uğramış covid görülen bir ülkeden transit geçseler dahi ön bildirim yapmak gereklidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz