Perm şehri toplu taşıma şirketi, Allison şanzımanlı otobüsleri tercih etti

0
437
Allison-Transmission_MAZ_Perm_Gorsel
Perm’de toplu taşıma hizmeti verecek 30 yolcu kapasiteli ve üç kapılı alçak tabanlı MAZ-203016 otobüsler. Euro 5 Mercedes-Benz OM 926 LA motor ve altı ileri Allison T375R tam otomatik şanzımana sahip.

Avtomig, bölgenin başkentindeki yoğun şehiriçi güzergahlarda hizmet vermek üzere Allison tam otomatik şanzıman donanımlı 105 adet MAZ-203016 otobüs satın aldı. Üç aylık kullanımdan sonra sürücüler, yeni otobüslerin kontrol kolaylığını ve güvenilirliğini takdir ederken, yolcular yoğun şehir trafiğinde konforun tadını çıkardılar.

Rusya’daki toplu taşıma operatörü Avtomig, şehir yönetimi tarafından açılan ihaleyi kazanmasının ardından haziran ayından itibaren Perm’deki altı güzergahı işletmeye başladı. Şehiriçi toplu taşımayı iyileştirmeye yönelik yeni kavram, araç yaşı ve ekipmanlar da dahil olmak üzere otobüs filosu için bazı sıkı koşullar getiriyor.

Toplu taşıma işletmesi, 105 adet alçak tabanlı MAZ-203016 otobüsü Perm’de hizmete sundu. 30 yolcu kapasiteli ve üç kapılı otobüsler, Euro 5 Mercedes-Benz OM 926 LA motor ve altı ileri Allison T375R tam otomatik şanzıman ile donatılıyor. Avtomig, daha önce kullandıkları araçların olumlu referansları doğrultusunda yine Allison donanımlı MAZ otobüslerini tercih etti.

Avtomig Perm Şubesi Başkanı Igor Sasunov, yaptığı açıklamada “Her şeyden önce Allison tam otomatik şanzımanlı MAZ-203 otobüsler, şehir yönetiminin filo gereksinimlerini tamamen karşılıyor. Ayrıca bu araçları, diğer rotalarda aynı konfigürasyonda kullanma konusunda deneyime sahibiz. Kullanımı kolay olan bu şanzımanlarla herhangi bir arıza veya büyük onarım gereksinimi yaşamadık ki, bu da operasyonlarımıza kesintisiz devam edebilmemiz anlamına geliyor. Başka bir deyişle bu otobüsler, şanzıman kaynaklı tamir nedeniyle servise getirilmedikleri için tam kapasite ile çalışıyorlar ve aralıksız hizmet vermeye devam ediyorlar.” dedi.

Igor Sasunov, “Yeni otobüslerimiz, üç aydır çalışıyor. Şimdiden sürücülerimizden çok olumlu bildirimler alıyoruz. Kontrol kolaylığını, sarsıntısız vites değişimi, ivmelenme ve hızlanmayı takdir ediyorlar.” diye ekledi.

Allison-Transmission-01
Allison T375R tam otomatik şanzıman

Büyük bir otobüsün kullanım kolaylığı, özellikle yoğun şehir trafiğinde önemli bir unsur. Allison şanzımanların bu koşullarda yüksek performansı, dinamik ve sarsıntısız hızlanma sağlarken otobüsün yüksek manevra kabiliyetini destekliyor. Sürücüler, vites değiştirmekle ilgilenmediklerinden dikkatleri dağılmıyor. Böylece trafik durumunu izlemeleri ve sürüşe odaklanmaları kolaylaşıyor. Öte yandan Perm Bölgesi, temel önceliklerden biri olarak yolcu konforu ile belediye toplu taşıma hizmetinde geniş çaplı bir reform uygulayan bölgeler arasında yer alıyor.

Igor Sasunov, “Bir operatör olarak sadece yolcuların ulaşımını değil, aynı zamanda onların güvenliğini ve rahatlığını da sağlamamız gerektiğini düşünüyoruz. Allison tam otomatik şanzıman, vites değiştirmeyle uğraşmadan yola konsantre olabildiklerinden sürücü yorgunluğunu önemli ölçüde azaltıyor ve yolcuların konforlu ulaşımına büyük ölçüde katkı sağlıyor.” şeklinde konuştu.

Avtomig, otobüslerini Allison Transmission’ın Rusya’daki uzun süreli ortağı olan Belarus bayisinden satın aldı. Tam otomatik şanzımanlı yolcu otobüslerine olan talebin giderek arttığını dile getiren DC Belarus Başkanı Nikolay Mozyrec, “Son birkaç yılı göz önünde bulundurduğumuzda tam otomatik şanzımanlı otobüslerin giderek tercih edilen donanım haline geldiğini açıkça görebiliriz. Bu durum, sektör için şaşırtıcı değil. Allison donanımlı otobüslerin başarılı kullanımının sayısız örneği, ticari araçlarda tam otomatik şanzımanın ekonomi, güvenilirlik, kullanım kolaylığı, yolcu konforu ve güvenliği anlamına geldiğini gösteriyor.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz