Michelin, hizmet ve ürünleriyle maliyetleri düşürüyor

1
2876

Michelin, 12 Nisan tarihinde düzenlediği basın toplantısında yük taşımacılığına yönelik olarak ürettiği yeni nesil lastiklerini tanıttı ve ağır vasıta pazarına ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.

Mıchelın ilk çeyrekte büyümeye devam etti

2016 yılında, 2015 yılına göre, yüzde 5 büyüyen Türkiye ağır vasıta lastik pazarında yüzde 11’le pazarın üzerinde bir büyüme kaydettiklerini açıklayan Michelin Türkiye Ağır Vasıta Lastikleri Ticari Direktörü Sertan Akçagöz, 2017’nin ilk çeyreğinde yüzde 20 büyüyen pazarda Michelin olarak yüzde 15 büyüdüklerini belirterek, bireysel kullanıcıların pazarın yüzde 60’ını oluşturduğu Türkiye’de farklı çözümler sunarak farklı markalarla pazarda yer aldıklarını söyledi.

Büyüklüğü nedeniyle Michelin Grubu için çok önemli ve vazgeçilmez bir pazar olan Türkiye ağır vasıta lastik pazarının 2016 yılında, 2015 yılına göre, yüzde 5 büyüdüğünü açıklayan Michelin Türkiye Ağır Vasıta Lastikleri Ticari Direktörü Sertan Akçagöz, Michelin olaraksa 2016 yılında yüzde 11’le pazarın üzerinde bir büyüme kaydettiklerini vurgulayarak, hedeflerinin maliyet analizi yapabilen büyük ve orta ölçekli firmalar olduğunu dile getirdi.

Mıchelın Solutıons

Michelin olarak yenilikçi bir firma olduklarını ve hedeflerinin maliyet analizi yapabilen orta ve büyük ölçekli firmalar olduğunu kaydeden Sertan Akçagöz, fiyat olarak değil ama kilometre maliyeti olarak en ucuz lastik oldukları iddiasını taşıdıklarına dikkat çekerek, lastiğin toplam maliyetlerin yüzde 15’ini oluşturduğu bir ortamda orta ve büyük ölçekli firmaların kendilerinden çözüm talep ettiklerini ve tüm lastik operasyonlarını kendilerine devretmek istediklerini ifade etti.

Bu çözümlerden birinin de altı – yedi yıl önce Effitires olarak pazara sundukları Michelin Solutions olduğunun altını çizen Sertan Akçagöz, bugün yaklaşık 10 bin araca hizmet verdiklerini belirterek, şunları söyledi: “Yeni bir hizmet modeli olan Michelin Solutions, ağır vasıta, otobüs, kamyonet ve inşaat filolarına önemli avantajlar sağlıyor. Michelin Solutions ile ulusal ve uluslararası onlarca firmaya anahtar teslim hizmet veriyoruz. Karsan’dan Mercedes-Benz’e, Omsan’dan Borusan’a, Mars Lojistik’ten Gökbora ve Ekol Lojistik’e kadar pek çok firmanın yer aldığı müşteri portföyümüzde şirketler yakıttan sonra en büyük maliyet kalemi olan lastik ve lastik yönetimi konusunu tamamen bize devrediyorlar. Kilometre başına faturalandırma, yol yardımı, raporlama, stok yönetimi, lastik bakım yönetimi, filo yönetimi ve çözüme bağlı hizmetleri bir arada sunuyoruz. Böylece donanım, servis, satınalma gibi süreçlerin hepsi bizim tarafımızdan yönetiliyor ve verimlilik artarken kilometre maliyetleri düşüyor.”

Michelin Solutions ile Türkiye’de pek çok mega projeye hizmet sunduklarını dile getiren Sertan Akçagöz, dünyaya örnek teşkil eden işbirliklerini hayata geçirdiklerini söyledi. Sertan Akçagöz, şöyle devam etti: “İETT bünyesinde hizmet veren Karsan ve Mercedes-Benz’in Michelin Solutions ile olan işbirliği dünya çapında örnek bir model. Michelin Solutions, bu model ile lastiğe bağlı herhangi bir sorun veya talepte 80 dakika gibi kısa bir sürede İstanbul’un neresinde olursa olsun araca ulaşıp aracın tekrar harekete geçmesini sağlamayı taahhüt ediyor. Uluslararası taşımacılık firmalarında çalışan araçlar için de aynı taahhüdü veriyoruz. Avrupa’da yolda kalan bir aracı en yakın ekip vasıtasıyla 80 dakika içinde tekrar yola devam eder hale getiriyoruz.

Mıchelın X Lıne Energy

X Line Energy serisi, yeni X Line Energy F ve X Line Energy D2 lastikleriyle tüm araçlar için piyasadaki en iyi enerji verimliliğini sunuyor. Tüm dingiller için A sınıfı olarak derecelendirilen lastikler, düşük yuvarlanma direnci sayesinde 280 bin km’lik ilk ömürde ortalama 16 bin TL’lik yakıt tasarrufu ve karbondioksit yayımında 3 bin 724 kg’lik azalma sağlıyor. Silikon, Infinicoil ve esnek sırt deseni Regenion olmak üzere üç ileri teknolojiyi bir araya getiren lastikler, güçlendirilmiş karkas yapısı ile lastik ömrü boyunca azami dayanıklılık sunuyor. Carbion malzeme ile aşınmaya karşı daha dirençli olan lastikler, kilometre performansını artırıyor ve yuvarlanma direncini düşürüyor.

Mıchelın X Multı

X Multi serisi, bölgesel ve yurtiçi taşımalar için her türlü yol ve hava koşulunda Regenion, Infinicoil, Powercoil ve Carbion gibi teknolojiler ve malzemeler sayesinde daha fazla kilometre performansı sağlıyor. Lastiğin içine yerleştirilen RFID çipi sayesinde filo ve lastik yönetimini de basitleştiren yeni seri, gelişmiş filo ve stok yönetimi ve operasyon takip kabiliyeti gibi birçok avantaj sunuyor.

Michelin Türkiye Ağır Vasıta Lastikleri Ürün Teknik Müdürü Recep Uçan, Ağır Vasıta Lastikleri Ticari Direktörü Sertan Akçagöz ve Ağır Vasıta Lastikleri Pazarlama Müdürü Emir Aydemir (soldan sağa), düzenlenen basın toplantısında Michelin’in ağır vasıta sınıfındaki yeni ürünleri ile ilgili bilgi verdiler ve pazar bilgilerini paylaştılar.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz