Mevcut hizmet ihracatı rakamlarını 1 milyar Euro artırmak mümkün

0
255
utikad-kapikuleziyaret
UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener ile UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Karayolu Çalışma Grubu Başkanı Ayşem Ulusoy, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Başaran Bayrak ile Kapıkule, Hamzabeyli ve İpsala Gümrük Müdürlükleri'ni ziyaret etti.

UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener ile UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Karayolu Çalışma Grubu Başkanı Ayşem Ulusoy, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Başaran Bayrak ile Kapıkule, Hamzabeyli ve İpsala Gümrük Müdürlükleri’ni ziyaret etti.

Ziyaretler kapsamında gümrük kapılarındaki sorunlar masaya yatırıldı. UTİKAD Başkanı Emre Eldener, “Eğer bizim bütün Bulgar ve Yunan sınırlarımızdan çıkan araçlarımızı günlük ekstradan 1000 araca çıkartabilirsek yılda yaklaşık 1 milyar Euro’luk ek hizmet ihracatı rakamı çıkar.” dedi.

utikad-edirnevalisi-ziyaret
UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener ve UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Karayolu Çalışma Grubu Başkanı Ayşem Ulusoy, TİM Başkanı İsmail Gülle’nin davetiyle 16 Ekim 2020 tarihinde Edirne Valisi Ekrem Canalp’ı ziyaret etti.

UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener ve UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Karayolu Çalışma Grubu Başkanı Ayşem Ulusoy, TİM Başkanı İsmail Gülle’nin davetiyle 16 Ekim 2020 tarihinde Edirne Valisi Ekrem Canalp, Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Yaşar Yaman Ocak ve Hamzabeyli Gümrük Müdürü Hayati Demir’i makamlarında ziyaret etti. TİM Başkanı İsmail Gülle’nin yanı sıra TİM Başkan Vekili Başaran Bayrak’ın da bulunduğu ziyaret kapsamında gümrüklerdeki mevcut durum yerinde gözlemlendi.

Özellikle son dönemde artan sipariş oranları ile birlikte uzun TIR kuyruklarının oluştuğuna ve yüklerin sınırda uzun süre beklediğine dikkat çeken UTİKAD Başkanı Emre Eldener, “Türkiye’nin Avrupa’ya en önemli çıkış kapılarından Kapıkule’de TIR kuyruğu problemini çözmek amacıyla Randevulu Sanal Sıra Sistemi’nin (RSSS) devreye alındı, ancak randevular 4 gün sonraya veriliyor.” dedi. Yaşanan bu durumdan dolayı araçların Hamzabeyli Sınır Kapısı’na yöneldiğini ifade eden UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener, “Bugün Hamzabeyli’deki -yaklaşık 14 kilometreyi bulan- araç kuyruklarını gözlerimizle gördük. Hamzabeyli’de de bekleme süresi 2,5 günü buluyor. Sayın İsmail Gülle ve Sayın Başaran Bayrak da durumu yerinde gözlemleme fırsatı buldular.” diye konuştu.

utikad-hamzabeyligumrukmudurluguziyareti16ekim2020
UTİKAD heyeti, Hamzabeyli Gümrük Müdürü Hayati Demir’i makamında ziyaret etti.

Gülle’nin Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı olarak bu durumu yerinde görmesinin ve bu ziyaretleri UTİKAD Heyeti ile beraber gerçekleştirmesinin büyük önem arz ettiğini de dile getiren Eldener, “Çünkü en az lojistikçiler kadar ihracatçılarımızın da bu mağduriyeti yaşadığını net bir şekilde gördük. TİM Başkanımızın da söylediği gibi sınırda bekleyen yük ihracatçıya ait ve ihracatçı bu durumdan zarar görüyor. Bu nedenle özellikle sınır kapılarında yaşanan sorunlara karşı duyarlılığı artırmak adına birlikte adım atmalıyız. Bulgar tarafında da kapıların biraz daha fazla açılması ve daha fazla araç kabul etmesi için çok üst düzey birtakım girişimlerde bulunulması gerektiğini TİM Başkanı’nın kendisi de ifade etti.” dedi.

utikad-ziyarettoplu
Ziyaretler kapsamında gümrük kapılarındaki sorunlar masaya yatırıldı.

Hizmet ihracatını artırmak mümkün

Gümrüklerde yaşanan sorunların çözülmesi durumunda hizmet ihracatı rakamlarının da artacağını vurgulayan Eldener, “Eğer sınırdan günde 300 araç geçirebilirseniz ortalama 3 bin 500 Euro bir navlun bedeli üzerinden düşünüldüğünde -ki şu an navlunlar daha yüksek- günlük olarak yaklaşık 1 milyon Euro’luk bir lojistik hizmet ihracatı yaratabilirsiniz. Bu da yılda en az 365 milyon Euro yapar. Eğer bizim bütün Bulgar ve Yunan sınırlarımızdan çıkan araçlarımızı günlük ekstradan 1000 araca çıkartabilirsek, yaklaşık 1 milyar Euro’luk ek hizmet ihracatı rakamı çıkar. Buna mal ihracatının bedelini eklemeden söylüyorum. Bu nedenle biz bu sınırları açmak zorundayız. Bunun rakamsal boyutu budur.” diye konuştu.  

utikad-emreeldener-aysemulusoy
UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener ve UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Karayolu Çalışma Grubu Başkanı Ayşem Ulusoy

Eldener, ziyaretlerin sonunda TİM Başkanı İsmail Gülle’ye nazik davetleri ve verimli geçen görüşmeler için teşekkür etti. TİM ve lojistik sektörü arasında karşılıklı diyalogun gelişmesinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz