Mercedes-Benz Türk, 2017 yılını değerlendirdi

0
1392

2017 yılında 50’nci yıldönümünü geride bırakan Mercedes- Benz Türk A.Ş., 2017 yılını değerlendirip, 2018 yılına ilişkin beklenti ve öngörülerini paylaştı.

1967 yılında Otomarsan ismi ile İstanbul’da kurulan ve bugün yatırım miktarı 1,138 Milyar Euro’ya ulaşan, Türkiye’nin yabancı sermayeli en büyük şirketlerinden biri olan Mercedes-Benz Türk, 2017 yılında Türkiye’de kesintisiz olarak üretim yaptığı yarım asrı geride bıraktı. Mercedes-Benz Türk, Türkiye’de kuruluşunun 50‘nci yılında 423 adet otobüs, 9 bin 128 adet kamyon, 9 bin 41 adet hafif ticari taşıt ve 25 bin 588 adet otomobil satışı gerçekleştirirken, ikinci el satışları ise toplamda 4 bin 598 adede ulaştı. Mercedes-Benz Türk, Türkiye pazarındaki zorlu şartlara karşın 2017 yılını toplamda 48 bin 778 adet araç satışı ile kapattı.

Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası, sektörde yaşanan zor şartlara karşın üretimini kesintisiz sürdürdü ve 2017 yılında 3 bin 795 adet otobüs üretti. Şirket, başta Batı Avrupa ülkelerine olmak üzere üretiminin yaklaşık yüzde 90’ını oluşturan 3 bin 396 adetlik otobüs ihracatı gerçekleştirdi. Üretimine başladığı 1968 yılından bu yana toplam 84 bin 865 adet otobüs üreten Mercedes-Benz Türk‘ün otobüs ihracat hacmi ise ilk ihracatın yapıldığı 1970 yılından bu yana toplam 50 bin 120 adede ulaştı.

Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası 2017 yılında 13 bin 339 adet kamyon üretip, kamyon ihracat hacmini geçen yıla oranla yüzde 38 artırarak, 6 bin 469 adetlik kamyon ihracatı ile tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaştı. Kamyon üretimine başladığı 1986 yılından bu yana toplamda 246 bin 147 adet kamyon üreten Mercedes-Benz Türk, bugüne kadar toplam 43 bin 738 adet kamyon ihracatı gerçekleştirdi.

Hafif ticari taşıt grubunda ise en yüksek satış rakamına ulaşan ilk iki marka arasında yerini alan Mercedes-Benz Türk, otomobil grubu ile premium otomobil sınıfındaki önder konumunu 2017 yılında da korudu.

2017 yılında 82 Milyon Euro tutarında yatırım yapan Mercedes Benz Türk‘ün yarım asırda Türkiye’ye yaptığı yatırım miktarı 1,138 Milyar Euro’ya ulaştı.

Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün

Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, Mercedes-Benz Türk’ün 50‘nci kuruluş yıl dönümünü kutladığı 2017 yılının, şirket için çok önemli bir kilometre taşı olduğunu belirterek şunları söyledi: 2017 yılında kuruluşunun 50‘nci yılını kutladığımız Mercedes-Benz Türk’ün yarım asırdır gösterdiği üstün performansı, tarihi ve geleneği ile gurur duyuyoruz. Bu yarım asırda pek çok ilke, yeniliğe, başarıya ve rekora imza atarak sektörümüzde öncü ve lider olduk. 2017 yılında da Türkiye pazarındaki zorlu şartlara rağmen hem şehirlerarası otobüs hem kamyon pazarında geleneksel hale gelen liderliğimizi sürdürmeyi başardık. Hoşdere otobüs ve Aksaray kamyon fabrikalarımızda yurtiçi talebin azalmasına bağlı olarak ihracata hız verdik ve üretimlerimizi planladığımız seviyelerde devam ettirdik. 2016 yılında Aksaray Kamyon Fabrikası’na yapılan yatırımlar, 2017 yılında meyvelerini vermeye başladı ve Mercedes-Benz Türk kamyon ihracatını yüzde 38 oranında artırarak üretim tarihinin en yüksek kamyon ihracat rakamına ulaştı. Ülke ekonomisine üretim ve istihdam alanlarında katkı yapan İç Anadolu’daki Aksaray kamyon fabrikamız ve İstanbul’daki Hoşdere otobüs fabrikamızda ürettiğimiz otobüs ve kamyonlar, bugün dünyanın dört bir yanında 70’den fazla ülkeye ihraç ediliyor. Türkiye’de her üç kamyondan ikisini ve her iki otobüsten birini Mercedes-Benz Türk olarak biz üretiyoruz. 1,138 Milyar Euro’ya ulaşan yatırımımızla Türkiye’nin en büyük yabancı sermayeli şirketlerinden biri olarak, 50 yıldır yaptığımız gibi, yatırımlarımıza 2017 yılında da devam ettik. 2017’nin Mayıs ayında, Aksaray kamyon fabrikasında 8,4 milyon Euro tutarında yatırımla kurulacak yeni Ar-Ge merkezinin temel atma törenini gerçekleştirdik. 50 yıllık tarihinde otomotiv sektörünün vergi rekortmenleri arasında yerini alan, yaptığı yatırımlar ve yarattığı istihdam ile yerel ekonomiye katkıda bulunan Mercedes-Benz Türk, diğer taraftan sürdürdüğü uzun soluklu kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle de toplumsal fayda sağlayarak iyi bir kurumsal vatandaş oldu. Bugün Mercedes-Benz Türk çatısı altında 6 bin 300 kişi çalışıyor. Yarım asırdır Türkiye’de gururla var oluşumuzun en büyük destekçileri olan çalışanlarımız, müşterilerimiz, paydaşlarımız ve tüm halkımıza teşekkür ederiz. Eksik olmayın.”

Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu İcra Kurulu Üyesi Şükrü Bekdikhan 2017 yılı için “Müşteri memnuniyetini odağına alan bayilerimiz, pazarlama ve satış organizasyonumuzla birlikte motivasyonu her zaman en üst seviyede tutarak başarılı bir yıl geçirdik. diyerek sözlerine şöyle devam etti: 2017 yılında Mercedes-Benz satışları küreselde 2,3 milyon adede ulaşarak bir önceki yıla oranla yüzde 9,9 büyüme gerçekleştirdi ve Mercedes-Benz premium sınıfta bu yıl da önder oldu. Türkiye’de de premium sınıfta 25 bin 588 adetlik satış rakamıyla ilk sıradaki yerimizi koruduk. Türkiye otomobil pazarında yüzde 4,5 oranında bir gerileme yaşanırken, 2016 yılının Kasım ayında yapılan yeni ÖTV düzenlemesi premium sınıfta yüzde 17 seviyesinde bir gerilemeye yol açtı. Bu doğrultuda 2017 yılı için yeni vergi yapısına, maliyet artışlarına bağlı olarak yıl içerisinde yapılan fiyat artışlarına uyum sağlamakla geçirdiğimiz bir yıl oldu diyebiliriz. Tüm bunlara rağmen ulaştığımız satış seviyesinden ve tabii ki premium sınıfta lider olarak yılı kapatmaktan dolayı mutluyuz. Bu başarımızda C-Serisi Sedan, Coupé ve Cabriolet modellerinin yanı sıra E-Serisi, A-Serisi ve CLA modelleri en önemli aktörler oldular. 2017 yılında özellikle bayi ağımızla birlikte ikinci el araç satış operasyonunun yapılandırılmasına önem verdik ve yeni araç satışlarındaki kayıplarımızı bu iş alanında gidermeye gayret ettik. Ayrıca Daimler’in kurumsal stratejisine paralel olarak müşteri odaklı dijitalleşme çabalarımızı yoğunlaştırdık. Bayilerimizin dijital altyapısını zenginleştirdik; internet üzerinden servis ve internet üzerinden test sürüşü randevusu gibi uygulamaları hayata geçirdik. Mükemmel müşteri deneyimine yönelik bayi ağımızın satış ve satış sonrası alanlardaki yeni yatırımları da hız kesmeden devam etti. Son bir yılda Mercedes-Benz yetkili bayileri otomobil alanında 50 Milyon Euro tutarında yeni yatırım yaptı. Tüm bunların sonucunda müşteri memnuniyeti araştırmalarında da (NCBS) Satış Sonrası Hizmetler alanının bir numaralı premium markası olarak yerimizi koruduk. 2018 yılında ise satışlarımızın, geçtiğimiz yıla paralel bir seviyede gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Bir yandan ürün portföyümüzdeki modelleri yenilerken (CLS, A-Serisi, C-Serisi, G-Serisi) diğer yandan 2018 yılında elektrikli smart ile elektrikli araç sınıfına, GLC F-Cell ile hibrit araç sınıfında Türkiye pazarında da giriş yapacağız. Gerek dijitalleşme gerekse elektrikli araçlar alanındaki hazırlıklarımızı küresel stratejilerimiz “CASE (Connected (Bağlantılı), Autonomous (Özerk) , Shared&Service (Paylaşımlı), Electric Drive (Elektrikli sürüş),)” doğrultusunda sürdüreceğiz.”

Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu İcra Kurulu Üyesi Şükrü Bekdikhan

Mercedes-Benz Türk Hafif Ticari Araçlar İcra Kurulu Üyesi Tufan Akdeniz ise 2017 yılına ait yaptığı değerlendirmede, en yüksek satış adedine ulaşan ilk iki marka arasında yer aldıklarını vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü: Türkiye hafif ticari taşıt pazarı, 2016’ya kıyasla yüzde 2,9 oranında büyüme kaydederken, karşılaştırmalı hafif ticari araç pazarı yüzde 1,7 oranında genişleme yaşadı. Mercedes-Benz Türk Hafif Ticari Araçlar Grubumuz ise bu alanda toplam satışını yüzde 9 oranında artırmayı başardı. Mercedes-Benz Türk olarak 2017 yılında pazara yeni sunduğumuz X-Class dahil toplamda 9 bin 41 adetlik hafif ticari araç satışı gerçekleştirdik. Karşılaştırmalı hafif ticari taşıt pazarında yerimizi bir basamak daha yukarı çıkararak en yüksek satış adedine ulaşan ilk iki marka arasında yerimizi aldık. Düşük ilk satın alma maliyeti, yüksek kalite standartları, yakıt ekonomisi, artırılan güvenlik donanımları, farklı kullanım alanlarına uygun geniş ürün yelpazesi ile sınıfının en iddialı aracı Vito, 4 bin 159 adetlik satış ile 2017 yılında tarihinin en yüksek satış adedine ulaştı. Öğrenci ve personel taşımacılığının yanı sıra turizm ve şehiriçi yolcu taşımacılığında da önemli bir yere sahip olan Sprinter araçlarımızda ise 4 bin 644adetlik satış gerçekleştirdik. 2007 yılından beri Mercedes-Benz Türk ve Arobus işbirliği ile Türk mühendisliği ve Türk işçilerin emeğiyle üretilen Sprinter minibüslerin 30 binincisini 2017 yılında banttan indirdik. Sprinter minibüsler, bugün başta Doğu Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor. 2017 yılında hafif ticari taşıtlar ürün grubunun bir diğer önemli gelişmesi olarak pick-up sınıfına giriş yaptık ve merakla beklenen Mercedes-Benz X-Class aracımızı aralık ayında Türkiye’de satışa sunduk. Bir ay içerisinde 238 adet X-Class satışı gerçekleştirerek Mercedes-Benz küresel satışları içinde en yüksek X-Class satış adedine ulaşan ülke olduk. Tüm bu başarılarımızı 2018 yılında artırarak sürdürmeyi hedefliyoruz.”

Mercedes-Benz Türk Hafif Ticari Araç İcra Kurulu Üyesi Tufan Akdeniz

Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası üretimine kesintisiz devam etti

Mercedes-Benz Türk Hoşdere otobüs fabrikası, sektörde yaşanan zor şartlara karşın üretimine kesintisiz devam etti ve 3 bin 795 adet otobüs üretti. Hoşdere otobüs fabrikasında üretilen Travego, Tourismo, Conecto, Intouro ve Setra marka araçlar, dünyanın dört bir yanında 70’den fazla ülkeye ihraç ediliyor. Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve Hoşdere otobüs fabrikasında üretilen Tourismo, 2018 yılında yenileniyor.

Mercedes-Benz Türk, zorlu rekabet ortamında otobüs ürün grubunda 2017 yılında toplam 423 adetlik satış rakamına ulaştı.

Mercedes-Benz Arocs

Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası sığasını artırdı

Mercedes-Benz Türk, 2016 yılında duyurduğu Aksaray kamyon fabrikasına yapılan yeni yatırımın meyvelerini 2017 yılında almaya başladı. Yatırımlarına hız kesmeden devam eden şirket, 2017 yılında aynı zamanda yeni Ar-Ge merkezinin de temelini attı ve böylelikle Türkiye’den tüm dünyaya Ar-Ge hizmeti vereceğini açıkladı.

Mercedes-Benz Türk, kamyon ürün grubunda 2017 yılında hedefini tutturdu ve 9 bin 128 adetlik satış gerçekleştirdi.

Mercedes-Benz Travego

Mercedes-Benz Finansal Hizmetler yine başarılara imza attı

2017 yılında Türkiye’de satılan Mercedes-Benz marka araçların yüzde 52’sini Mercedes-Benz Finansal Hizmetler tarafından kredilendirildi. Şirket, ihtiyaç kredisinin yanı sıra sigorta hizmetleri de sundu. Mercedes-Benz Türk tarafından 2017 yılında satılan otobüs, kamyon, hafif ticari taşıt ve otomobillerin yüzde 43’ü Mercedes-Benz Finansal Hizmetler tarafından sigortalandı.

Mercedes-Benz X- Class

Mercedes-Benz Türk, 2017 yılında da topluma katkısına devam etti

2017 yılında Türkiye ekonomisine yarattığı katma değerin yanı sıra topluma değer katan kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarına yenilerini ekleyerek devam eden Mercedes-Benz Türk, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği işbirliğiyle 13 yıldır “Her Kızımız Bir Yıldız” isimli sosyal sorumluluk projesini başarıyla yürütüyor. Proje çerçevesinde 200’ü üniversite olmak üzere toplam bin 200 öğrenci burs alıyor. Eğitimini tamamlayarak Mercedes-Benz Türk bünyesinde istihdam edilen kız öğrenciler, mavi yakalı kadın çalışanların yüzde 10’unu oluşturuyor.

2013 yılından beri Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ile işbirliği içinde yürütülen MobileKids Trafik Eğitim Programı ile bugüne kadar 13 il ziyaret edildi, 37 okulda 17 bin 500 çocuğa trafik eğitimi verildi.

2014 yılında başlayan EML’miz Geleceğin Yıldızı Projesi kapsamında bugüne kadar Türkiye’nin çeşitli illerinde 27 okulda laboratuvar yenilendi. Mercedes-Benz laboratuvarlarında toplam bin 100 öğrenci eğitim aldı; 380 öğrenci Mercedes-Benz Türk yetkili bayilerinde staj yaptı, 503 öğrenci mezun oldu ve bunların arasından 37 öğrenci Mercedes-Benz Türk bayilerinde işbaşı yaptı. 2015 yılında Aksaray’da açılan Eğitim Evi’nde ilkokul çağındaki öğrencilerin çeşitli eğitimler alması sağlandı.

Mercedes-Benz Türk, 50’nci yılını kutladığı 2017 yılında yenilikçi, sürdürülebilir ve yaratıcı fikirleri destekleyerek topluma ve çevreye fayda sağlayan, olumlu sosyal etkisi olan ve hayatı kolaylaştıran çözümler üreten yaklaşımlara katkıda bulunmak amacıyla “50’nci Yılda 50 Startup” projesini başlatttı. Proje çerçevesinde düzenlenen yarışma sonucunda 50 startup’a tamamen karşılıksız 500 bin TL ödül verildi.

50 yılda 50 start-up girişimcileri

50’nci yılında otomotiv sektörünün en kapsamlı ve prestijli organizasyonu olan “ODD Satış ve İletişim Ödülleri 2017 Gladyatörleri töreninde, “Yılın Basın Lansmanı” ve “Jüri Özel Ödülü” kategorilerinde ödüle layık görülen Mercedes-Benz Türk, yüksek motivasyonu, 2017 yılında gerçekleştirdiği Ar-Ge yatırımları ve ürün yenilikleriyle birlikte 2018 yılına hazır bir şekilde giriyor. Şirketin 2018 yılı hedefleri arasında üretimdeki mevcut varlığını aralıksız sürdürmek, müşteri talepleri ile pazarın gereklilikleri doğrultusunda uygun araçları geliştirmek ve satışa sunmak, sağladığı istihdam oranını artırmak, Ar-Ge ve bilişim teknolojileri alanlarındaki çalışmalarını ivmelendirmek ve kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle topluma yaptığı katkıyı devam ettirmek bulunuyor.

EML’miz Geleceğin Yıldızı projesi kapsamında oluşturulan Mercedes-Benz laboratuvarı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz