“Martı kanat” Mercedes için Pirelli Cinturato CA67

0
762
pirelli_cinturato_CA67__3_
konik klasik otomobil ‘martı kanat' Mercedes 300 SL, tarihi Milano - Sanremo yarışı onuruna gerçekleşecek etkinliğe Pirelli Cinturato CA67 lastiklerle katılacak.

Klasik otomobillere yönelik Collezione serisinde yer alan Cinturato CA67 lastiği, bugün Pirelli’nin P Zero ailesi ile temsil ettiği her otomobile özel lastik yaratılmasını amaçlayan ‘Mükemmel Uyum’ stratejisinin öncülüğünü yapmaya devam ediyor.

İkonik klasik otomobil ‘martı kanat‘ Mercedes 300 SL, tarihi Milano – Sanremo yarışı onuruna gerçekleşecek etkinliğe Pirelli Cinturato CA67 lastiklerle katılacak. Cinturato, modern tarihin ilk sportif lastiği olmanın yanı sıra Pirelli’nin onlarca yıl afişlerde ve reklamlarda şirketi temsil eden en uzun ömürlü markası olma niteliğini de taşıyor. Pirelli’nin “sırt deseni 367” olarak yarattığı Cinturato, 1950’lerin başlarından itibaren CA67 adı altında satıldı. Bu lastik şimdi İtalya’nın en eski motorsporları etkinliklerinden biri olan ve Pirelli’nin de sponsorları arasında yer aldığı ünlü Milano – Sanremo yol yarışı onuruna bu yıl düzenlenen bir mücadele için geri dönüyor. Pirelli, 28 Mart’ta Milano yakınlarındaki Monza pistinden yola çıkacak ve 11. kez koşulacak bu yarışa, 1960’lardaki ekonomik gelişmenin bir sonucu olarak ortaya çıkan, otomobillerin kitlesel kullanımının yaygınlaştığı dönemin en güçlü simgelerinden birini getiriyor.

Mulas_1966_cinturato
Cinturato, modern tarihin ilk sportif lastiği olmanın yanı sıra Pirelli’nin onlarca yıl afişlerde ve reklamlarda şirketi temsil eden en uzun ömürlü markası olma niteliğini de taşıyor.

Bir İtalyan hikayesi: Lastik sihirbazı Emanueli

Cinturato, hem Pirelli tarafından üretilen ilk radyal lastik hem de Alfa Romeo serisini donatmak için tasarlanan ve aracın sportif karakterini açıkça gösteren ilk lastik olarak öne çıkıyor. Sırt hamuru yüksek sıcaklıklara ve kesiklere karşı son derece dirençli olan lastik; çapraz kuşaklı radyal kanvas yapısıyla ilave sertlik de sağlıyordu. Bu sayede lastik de modern çağın ilk spor otomobilleri için daha isabetli ve daha uygun bir his veriyordu. Bu patentli ürünün babası olan Milanolu Luigi Emanueli, tam bir teknoloji ustası ve tanınmış bir lastik sihirbazıydı; öyle ki bugün Cinturato’nun yaratıcısı olarak anılmaya devam ediyor. Ama Cinturato, Pirelli’nin en uzun ömürlü markası olmadan önce performans yerine konforun tercih edildiği 1950’ler ve 1960’larda kendi ününü kazanmak zorunda kaldı. Bugün bildiğimiz uzmanlık çağı henüz doğarken üreticiler de ilk gerçek spor otomobilleri üretmeye başlamıştı. Buna karşın, Stelvio ve Sempione gibi daha geleneksel yapılı lastiklerin kurduğu hakimiyeti kırmak Cinturato CA67 gibi çığır açan bir lastik için kolay olmadı. Yine de değişikliğin gerçekleşmesi uzun sürmedi. Henüz 1954 yılında CA67, fuarlarda ve reklamlarda şirketi temsil eden dikkat çekici sırt deseni ile Pirelli’nin yüzü haline gelmişti. 1980 yılına kadar bu serideki yerini koruyan CA67, günümüzde Pirelli’nin Collezione ailesinin bir parçası haline gelmiş bulunuyor. Meraklıları, klasik görünümleri modern teknoloji ve malzemelerle buluşturan, her klasik otomobil için en önemli unsur olan orijinalliği korumaya yardım eden lastikleri bu seride bulabiliyor. Elbette Cinturato markasının üretimi hiçbir zaman durmadı. Bugün de en fazla sayıda homologasyona sahip Pirelli lastiklerinden biri olan P7 ile sunulmaya devam ediyor.

pirelli_cinturato_CA67__1_
Henüz 1954 yılında CA67, fuarlarda ve reklamlarda şirketi temsil eden dikkat çekici sırt deseni ile Pirelli’nin yüzü haline gelmişti.

Terzi işi‘ ilk lastik

Sportif performans ve kişiselleştirme, bugün Pirelli DNA’sının temel özellikleri arasında yer almaya devam ederken, şirketin bu özelliği ile tanınmasını sağlayan Cinturato oldu. “Sırt deseni 367”, Milano merkezli şirketin odak noktasını temsil eden ve Pirelli’nin özellikle P Zero serisi ile rakipler arasında öne çıkmasına yardımcı olan ‘Mükemmel Uyum’ stratejisinin de başlangıcını müjdeledi. Sonuç olarak, günümüzde premium ve prestij otomobil üreticileri her model için ‘terzi işi’ yaklaşımla özel olarak üretilmiş lastiklere güveniyorlar. Cinturato CA67, takıldığı araçlara mükemmel uyacak şekilde modifiye edilmiş, özel uygulamaları olan bir lastik ailesine öncülük etti. Adından da anlaşılacağı gibi, bugün hâlâ Pirelli lastiklerini karakterize eden ‘Mükemmel Uyum’, yani benzersiz ‘terzi işi’ yaklaşımı başlattı.

Prop2_Salone_Auto_Torino_1953_6288
“Sırt deseni 367”, Milano merkezli şirketin odak noktasını temsil eden ve Pirelli’nin özellikle P Zero serisi ile rakipler arasında öne çıkmasına yardımcı olan ‘Mükemmel Uyum’ stratejisinin de başlangıcını müjdeledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here