MAN, iF Tasarım Ödülleri’nde iki ödüle layık görüldü

2
766
MAN CitE

MAN Truck & Bus, araç tasarımındaki en önemli değerlendirmelerden olan iF Tasarım Ödülleri’nde, iki farklı aracı ile büyük ödüllere uzanarak, önemli bir başarıya imza attı.

MAN’ın ilk ödülü, “Otomobil / Araç / Bisiklet” kategorisinden geldi. Bu kategorideki 2019 iF Tasarım Ödülü’ne, yeni MAN Lion’s City otobüsü layık görüldü.

MAN CitE de “Profesyonel Kavram Tasarımı Hareketlilik” kategorisinde, rakipleri olan diğer yolcu otobüsü ve motosiklet tasarımlarını geride bırakarak “iF Altın Ödül“ün sahibi oldu.

MAN_P_CitE_Sketch
MAN CitE kavram kamyonunun eskizi

Kentiçi dağıtım ihtiyaçları için tümüyle yeni bir kavram: MAN CitE

Üretim aşamasına yakın, tamamen elektrikli, kavram bir dağıtım kamyonu olan MAN CitE, yakın gelecekte dağıtım, kurye gibi birçok alanda şehir merkezlerinde çevredostu ve gürültüsüz dağıtım yapılmasına olanak sağlıyor. iF Altın Ödül sahibi MAN CitE, ilk sergilendiği Hanover IAA Ticari Araçlar fuarında da oldukça büyük ilgi görmüştü.

iF Tasarım Ödülleri jürisi, yaptığı değerlendirmede; bir kentiçi dağıtım kamyonu kavramını temelden yeniden düşünmeyi başararak, tümüyle yeni bir araç kategorisi geliştirdikleri için MAN tasarım ekibini övdü. Jüri üyeleri karar aşamasında MAN CitE’yi şeçme nedenlerini şu şekilde açıkladılar: “Sofistike sürücü kabini tasarımı, kamyonun sürücü çalışma alanında açık ve şeffaf bir atmosfer yaratırken, tüm iletişim araçlarını da biraraya getiriyor. Dış tasarım entegre işlevsel alanlarla, net bir şekilde tanımlanmış gövde işçiliğiyle ve tasarım unsurlarıyla bizleri kazandı.

iF uzmanlarına göre bu özellikler bütünüyle yenilikçi ve ileriye dönük

MAN Truck & Bus Tasarım Bölüm Müdürü Holger Koos, CitE’yi anlatırken şunları belirtti: “Aracı tasarlarken ergonomiye özel önem verdik. Alçak giriş basamağı, tümüyle düzgün bir sürücü kabini zemini, araca yardımcı sürücünün bulunduğu taraftan alan kazandıran yanlara açılır kayar kapıdan araca girip çıkabilme gibi özellikler, günlük dağıtım operasyonlarında sürücü konforunu önemli ölçüde artırdığımız anlamına geliyor. Aynı zamanda CitE, en etkin şekilde çepeçevre bir görüş de sağlamaktadır. Bu da, araçta yer alan 360 derecelik bir kamera sistemiyle birlikte kentte araç kullanımını büyük oranda daha güvenli kılıyor.

MANLionsCityif
MAN Lion’s City kentiçi otobüsü

MAN Truck & Bus’dan yeni nesil kent otobüsleri: MAN Lion’s City

MAN ve NEOPLAN markalı kent ve yolcu otobüsleri, özellikle birinci sınıf tasarımla adeta eşanlamlı. MAN Lion’s City’nin bu başarısıyla aynı zamanda MAN Truck & Bus tarafından tasarlanmış otobüsler, üst üste dört yıl iF Tasarım Ödülü’nün sahibi oldu.

iF Tasarım Ödülleri Jürisi, yeni Lion’s City’nin modern ve yüksek teknoloji görünümden etkilendi. Otobüsün dinamik ama zamansız hatları, aracın modüler karakteristiğini vurgularken, formuna da orijinalliğini kazandırıyor. Yeni kent otobüsünün dış görünüşü, MAN otobüs ailesinin tasarım diliyle de şüpheye yer bırakmaksızın bağlantı kuruyor. Bir ışık bandıyla ayırt edici ön farlar ve bir krom bardan oluşan MAN’ın klasik siyah ön paneli ve karakteristik bir şekilde uzanan ön cam hemen göze çarpıyor. Bu tasarım, bir yandan aracı daha dinamik hale getirirken, diğer yandan da kullanım ömrüne ilişkin giderleri azaltıyor. MAN Lion’s City’nin yenilikçi LED stop lambalarıyla donatılmış siyah arka kısmı ise hem simgesel hem de servis sağlayıcılara ideal kullanım olanağı sağlıyor.

Yeni malzeme ve üretim yöntemleri, yeni kent otobüsüne çekici bir görünüm kazandırmanın yanı sıra onu daha hafif, daha sağlam ve daha kolay kullanılır hale dönüştürüyor.

Hem ortam hem de dolaysız ışıklarla sağlanan yenilikçi bir ışıklandırma kavramıyla taçlandırılmış renk ve trim kavramı da cömert, dostane ve ferah bir his kazandırdığı otobüs içinde davetkâr bir atmosfer yaratıyor. Ergonomi göz önünde tutularak tasarlanan sürücü çalışma alanı da, aynı zamanda fonksiyonelliği ve estetiği ile de öne çıkıyor.

MAN-LionsCity_Sketch
MAN Lion’s City eskizi

Ticari taşıt tasarımı; yaratıcı bakışaçısı ve geniş bir ürün yelpazesi

Holger Koos ödüllerle taçlanan bu tasarım sürecini, “Bu yıl hem kamyon hem otobüs sınıfında ödül kazanmaktan gururluyuz. Bu MAN ticari taşıt tasarımının artık dünyada bir numara olarak görüldüğünün kanıtıdır. Araçlarımızın tasarımının her zaman markamızın karakteristiklerini taşımasının önemli olduğuna inanıyorum. Van’lardan, dağıtım kamyonlarına, yarı-treyler çekicilerden kentiçi ya da şehirlerarası yolcu otobüslerine devasa bir araç yelpazesinden oluşan portföyümüzü düşündüğünüzde bunun hiç de kolay bir iş olmadığını görürsünüz. Amacımız herkesin bir MAN aracını görür görmez tanımasıdır. Bu da demektir ki, tüm farklılıklarına rağmen ticari taşıtlarımız aynı kalıptan çıkmış gibi görünmektedir.” şeklinde açıkladı.

İlk kez 1953’te verilmeye başlanan iF Tasarım Ödülleri’nde ürünün görünüşü ve formunun yanı sıra inovasyon derecesi, ergonomisi, işlevselliği ve çevresel özellikleri de dahil olmak üzere çeşitli kriterler kullanılıyor.

65 yıl önce ilk ödülü alan MAN otobüsleri, son dört yıldır üst üste ödülle taçlandırılıyor

İlk iF Tasarım Ödülü’nü tam 65 yıl önce bir dizel deniz motoru ile kazanan MAN, otobüsleri ile son dört yıldır aralıksız olarak bu önemli başarıya imza atıyor. iF Tasarım Ödülü’nü 2016’da MAN Lion’s Intercity, 2017’de NEOPLAN Tourliner, 2018’de MAN Lion’s Coach kazandı. iF Tasarım Ödülleri’nde bu yılın ödülleri de MAN Lion’s City otobüs ve MAN CitE kavram kamyonu ile geldi.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here