Madenciler, ağır çalışma koşulları için Renault Trucks K XTREM kamyonları seçtiler

0
2714

Yeni yönetim takımıyla Türkiye’de Avrupalı markalar arasında ilk üç içinde olma hedefine ulaşmak için pazara sunduğu ürün yelpazesini genişleten Renault Trucks Türkiye, K ve C serileri olmak üzere iki farklı ürünle giriş yaptığı inşaat sektöründe pazardaki en güçlü ve dayanıklı inşaat kamyonlarından biri olan K XTREM serisiyle önde gelen madencilik firmaların tercihi olmaya başladı.

Tekirdağ Malkara’daki sahalarında linyit kömürü üretimi yapan İbrice Maden İşletmeleri ve Uysal Madencilik, ağır çalışma koşulları için Renault Trucks K XTREM kamyonları tercih ettiler. 250 milyon ton rezerve sahip olan ve yıllık 700 bin ton kömür işleyen İbrice Maden İşletmeleri, altı adet K520 8×4 K XTREM kamyonu, yıllık 500 bin ton kömür üretme sığasına sahip olan Uysal Madencilik ise altısı K460 6×4 K XTREM ikisi de K520 8×4 K XTREM olmak üzere toplam sekiz adet K XTREM kamyonu teslim aldı.

Tekirdağ Malkara’da açık kömür madeni işletmeciliği yapan İbrice Maden İşletmeleri ve Uysal Madencilik, yeni aldıkları Renault Trucks K XTREM kamyonlar ile maden sahaları içinde ve kömür üstü hafriyat toprağı ve kömür taşıması yapacaklar.

İbrice Maden İşletmeleri’nin satın aldığı altı adet K520 8×4 K XTREM kamyon için gerçekleştirilen teslimat törenine İbrice Maden İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Pullukçu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Burak Pullukçu, Renault Trucks Türkiye Genel Müdürü Sébastien Delépine, Satış Direktörü Ömer Bursalıoğlu, Satış Sonrası Direktörü Serkan Karataban, Pazarlama Direktörü Şebnem Uygurtürk, İnşaat Grubu Satış Müdürü Zafer Arız, Bölge Satış Müdürü Gökhan Hıraca ve Volvo Finansal Hizmetler Genel Müdürü Ertan Çolak katıldı.

İbrice Maden İşletmeleri’ne altı adet K520 8×4 K XTREM kamyon

İbrice Maden İşletmeleri’nin satın aldığı altı adet K520 8×4 K XTREM kamyon için gerçekleştirilen teslimat törenine İbrice Maden İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Pullukçu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Burak Pullukçu, Renault Trucks Türkiye Genel Müdürü Sébastien Delépine, Satış Direktörü Ömer Bursalıoğlu, Satış Sonrası Direktörü Serkan Karataban, Pazarlama Direktörü Şebnem Uygurtürk, İnşaat Grubu Satış Müdürü Zafer Arız, Bölge Satış Müdürü Gökhan Hıraca ve Volvo Finansal Hizmetler Genel Müdürü Ertan Çolak katıldı.

Renault Trucks K XTREM kamyonlar tüm taleplerimizi karşılıyor

Maden ocaklarında kullanmak üzere alım yaptıkları araçları titizlikle belirlediklerinin altını çizen İbrice Maden İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Pullukçu, yaptığı açımlamada şunları söyledi: “Bizim için sürücülerimizin konforu, araç içinde sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamına sahip olmaları öncelikli. Öte yandan yakıt tüketimi ve kamyonun sağlamlığı, işletme maliyetlerimizi düşürmek ve kontrol edebilmek adına bizim için çok önemli. Sağlamlıktan kastettiğimiz ise diferansiyel ve şasinin sistem içinde çalışırken en az hasar ile faaliyetini sürdürebilmesi. Araç alımlarımızda bir kamyonun bu üç konuda da ihtiyaçlarımızı karşılaması gerekiyor. Dördüncü önemli kriter ise servis ve yedek parça hizmeti. Herhangi bir arıza olduğunda servisin hızlıca çözüm üretebilmesi, yedek parça tedariği yapabilmesi ve kamyonu en az zaman kaybıyla tekrar işletmeye döndürebilmesi maden işletmesi olarak bizler için hayati önem taşıyor. Tüm bu koşulları üstün verimlilikle sağlayabilmesi nedeniyle Renault Trucks K XTREM kamyonlar öncelikli tercihimiz oldu.

Renault Trucks Türkiye Genel Müdürü Sébastien Delépine, törende İbrice Maden İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Pullukçu ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Burak Pullukçu ile bir araya geldi.

Renault Trucks K XTREM serisi performansıyla bizi çok etkiledi

K XTREM kamyonları alım kararı vermeden önce sahalarında deneyimleme fırsatı bulduklarını kaydeden İrfan Pullukçu, “Renault Trucks K serisi, öncelikle performansıyla bizleri çok etkiledi. Özellikle yüksek yük sığası ve şasi sağlamlığı, bizim işletmemiz için son derece uygun. K XTREM, sürücü konforu, yakıt tasarrufu ve sağlamlık açısından da işletmemizden tam not aldı. Renault Trucks’ın işletme maliyetlerimize olumlu etkide bulunacak ve ocağımızda sorunsuz şekilde çalıştıracağımız kamyonlar tedarik etmesinin yanı sıra satış öncesi, satış süresi ve satış sonrasında göstermiş olduğu ilgili ve hızlı hizmet sayesinde Renault Trucks ailesinin bir parçası olmaya devam ediyoruz. Renault Trucks bizim için ürünün arkasında durabildiğini gösteren bir marka. Öte yandan sürücülerimize verilen özel eğitimler de araçların potansiyelini en yüksek ve en doğru şekilde kullanmamızı sağlıyor. Böylece araçlarımızdan almak istediğimiz verimliliğe kolayca ulaşabiliyoruz.” dedi.

Hedefimiz yılda yüzde 5 ile 10 arası büyümek

İbrice Maden İşletmeleri olarak organik bir şekilde yılda yüzde 5  ile 10 arası bir büyüme hedeflediklerinin altını çizen İrfan Pullukçu, sözlerini şöyle tamamladı: “Önümüzdeki dönemlerde bu sahaların rezervlerini uluslararası değerleme kuruluşlarından raporlanabilir hale getirip kömürle çalışan elektrik santralleriyle bu rezervi birleştirip Türkiye ekonomisinin carı açığına faydada bulunmak istiyoruz. Böyle bir hedefte ekibimiz çok önemli. Biz araçlarımızı da ekibimizin bir parçası olarak görüyoruz ve yanımızda Renault Trucks’ın olması bize güç veriyor.

K XTREM kamyonlar sınıfının öncü araçları

Kendileri için her zaman sektörlerinde fikir önderi olan öncü firmalarla çalışmanın, bu firmaların filolarına girmenin ve bu firmalarla iş ortağı olmanın çok önemli olduğunu vurgulayan Renault Trucks Türkiye Genel Müdürü Sébastien Delépine, “K XTREM kamyonlarımız sınıfının öncü araçları. Özellikle zorlu koşullar için geliştirilen bu özel kamyonlar, Türkiye’de gelişmekte olan inşaat ve madencilik sektöründe bizi oldukça güçlü kılıyor. K serisi araçlarımız, bu alanlarda faaliyet gösteren müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak donanım ve özelliğe sahip. K XTREM kamyonlarımızın teknik taşıma sığası 50 ton. Öte yandan ekstra dayanıklılık sağlayan güçlendirilmiş bir şasiye sahip. İbrice Maden İşletmeleri’nin tesislerinde firma yöneticileriyle birlikte K XTREM kamyonlarımızın yakıt tasarrufunu da gözlemleme şansımız oldu. Deneme sürüşlerinde K XTREM kamyonlar, filoda kullanılan diğer araçları kıyasla sefer başına önemli bir yakıt tasarrufu sağladılar. Tüm bu özellikleriyle Renault Trucks K XTREM için bir maden ocağında veya inşaat sahasında çalışan güçlü bir işçi diyebiliriz.” dedi.

250 milyon ton rezerve sahip olan ve yıllık 700 bin ton kömür işleyen İbrice Maden İşletmeleri, altı adet K520 8×4 K XTREM kamyon satın aldı.

Servis kontratları ile müşterimiz kendi işine odaklanabiliyor

VFS Finansal Kiralama tarafından sağlanan finans olanaklarıyla satın alınan K XTREM kamyonları servis kontratı ile beraber sunduklarını ifade eden Sébastien Delépine, “Reference Servis Kontratı, aracın bakım işlemlerini içeriyor. Firma için özelleştirilen bakım programı sayesinde aracın hizmet dışı kalma riski en aza indiriliyor. Ayrıca gerekli bakım çalışmalarında İbrice’nin yükü hafifletiliyor. Reference Servis Kontratı sayesinde firmanın servis ziyaretlerini planlamasına, bütçe hesaplamasına ve maliyet takibi yapmasına gerek kalmıyor. Böylece İbrice Maden İşletmeleri, zaman tasarrufu sağlarken araçlarını sürekli sahada çalışır halde tutarak verimliliğini de artıracak.” dedi. Sébastien Delépine, eylül ayında altı adet daha K XTREM kamyonun İbrice Maden İşletmeleri’ne teslim edileceğini sözlerine ekledi.

İbrice Maden İşletmeleri

Dört kuşaktır madencilik sektöründe olan ve 1985 yılından bu yana açık işletme olarak çalışan İbrice Maden İşletmeleri, 1690 hektarlık ruhsatlı saha içerisinde toplam 250 milyon tonluk rezerve sahip. Sahada çalışan 250 kişi ile yılda 700 bin ton kömür işleyen ve toplam 7 milyon metreküp hafriyat gerçekleştiren şirketin, kömür madeninde 40 tane kamyon ve toplam 25 iş makinası çalışıyor. 55 – 60 metreye kadar kömür kazılan madende, yeni açılan bölgelerdeki tarım toprağı daha önce açılan bölge doldurulduktan sonra en üste seriliyor. Bu şekilde rehabilite edilen alanlar tekrar tarıma açılıyor.

Filolarında bulunan kamyonları beşer – altışar adetlik partilerle iki – üç yıl içinde yenilemeyi planladıklarını açıklayan İrfan Pullukçu, “İşletmemizde 250 ton/saat kömür yıkama sığamız var. Ayrıca her biri 30 ton/saat kurutma sığasına sahip dört ayrı tesisimizde 120 ton/saat kömür kurutuyoruz. Ağırlıklı olarak Tekirdağ bölgesi, Kütahya, İzmir ve Kastamonu olmak üzere tüm Türkiye’ye kömür sevkiyatı yapıyoruz. İşimizin en ağır bölümlerinden biri de yüksek tonajlı taşımacılık. Bu nedenle filomuzdaki araçlarımızı özenle seçiyoruz.” şeklinde bilgi verdi.

Uysal Madencilik, altısı K460 6×4 K XTREM ikisi de K520 8×4 K XTREM olmak üzere toplam sekiz adet K XTREM kamyon satın aldı.

Uysal Madencilik’e sekiz adet K XTREM kamyon

Uysal Madencilik’in satın aldığı altısı K460 6×4 K XTREM ikisi de K520 8×4 K XTREM olmak üzere toplam sekiz adet K XTREM kamyon için gerçekleştirilen teslimat törenine Uysal Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Uysal, Renault Trucks Türkiye Genel Müdürü Sébastien Delépine, Satış Direktörü Ömer Bursalıoğlu, Satış Sonrası Direktörü Serkan Karataban, Pazarlama Direktörü Şebnem Uygurtürk, İnşaat Grubu Satış Müdürü Zafer Arız ve Bölge Satış Müdürü Gökhan Hıraca katıldı.

Demo araçların performansını, verimini ve sağlamlığını görünce K XTREM kamyonları almaya karar verdik

Yıllık 500 bin ton kömür üretim sığasıyla sanayi ve ısınma amaçlı kömür üretimi yaptıklarını ve kömür üretimi yaparken de kömürün üzerindeki tabakayı almak ve çıkan kömürü taşımak için kamyonlara ve iş makinalarına ihtiyaç duyduklarını dile getiren Uysal Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Uysal, 1970 yılından beri maden işlettiklerini ve 1996 yılından bu yana açık işletme yöntemi ile kömür üretimi yaptıklarını ifade etti. 175 ton/saat, 125 ton/saat ve 75 ton/saat sığalı olmak üzere üç farklı kömür yıkama ve 25 ton/saat sığalı olmak üzere iki de kömür kurutma tesisine sahip bulunduklarını kaydeden Cengiz Uysal, 2006 yılında teknoloji yatırımları sayesinde bölgede bir ilki gerçekleştirerek kömür yıkama tesisi kurduklarına dikkat çekti. Bölge Satış Müdürü Gökhan Hıraca’nın kendini demo araçlar için ikna ettiğini ve demo araçların performansını, verimini ve sağlamlığını görünce K XTREM kamyonları almaya karar verdiklerini açıklayan Cengiz Uysal, toplam 26 adet kamyonlarının bulunduğunu ve ilk kez Renault Trucks markasıyla tanıştıklarını söyledi. 460 beygirlik 6×4 ve 520 beygirlik 8×4 olmak üzere toplam sekiz adet K XTREM kamyon aldıklarını kaydeden Cengiz Uysal, Renault Trucks ile bakım anlaşması da yaptıklarını sözlerine ekledi.

Uysal Madencilik’in satın aldığı altısı K460 6×4 K XTREM ikisi de K520 8×4 K XTREM olmak üzere toplam sekiz adet K XTREM kamyon için gerçekleştirilen teslimat törenine Uysal Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Uysal, Renault Trucks Türkiye Genel Müdürü Sébastien Delépine, Satış Direktörü Ömer Bursalıoğlu, Satış Sonrası Direktörü Serkan Karataban, Pazarlama Direktörü Şebnem Uygurtürk, İnşaat Grubu Satış Müdürü Zafer Arız ve Bölge Satış Müdürü Gökhan Hıraca katıldı.

Tercih nedenimiz sırasıyla düşük maliyet, dayanıklılık ve satış sonrası hizmetler

Uysal Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Uysal, Renault Trucks K EXTREM serisini tercih nedenlerini şöyle açıkladı:Öncelikle maliyetlere bakıyoruz. Eğer maliyetlerimiz diğer firmalardan yüksekse rekabet edemeyiz. Maliyetin düşük olması için de öncelikle yakıt tüketiminin düşük olması gerekiyor. Biz K EXTREM kamyonların yakıt tüketiminden memnun kaldık. Filomuzdaki diğer araçlara göre avantajını gördük. İkinci tercih nedenimiz araçların dayanıklılığı ve sağlamlığı. Bizim araçlarımız günde 150 ile 300 km arasında yol yapıyor. K EXTREM kamyonları sahada bizzat kendi aracımla takip ettim. Bu araçlar yattıkları zaman hemen kalkıyor, kendini çabuk toparlıyor. Bu nedenle devrilme olasılığı çok düşük. Bu da tam bir maden aracı olduğunu gösteriyor. Maliyetlerin ve dayanıklılığın ardından bizim için bu araçların sürekli çalışması önemli. Biz teker döndüğü sürece para kazanıyoruz. Bu nedenle Renault Trucks ile bakım anlaşması yaptık. Bir sorun yaşadığımızda en geç 24 saat içinde bize servis ulaştırma taahhüdü verdiler. Bizim kendi kadememiz de var; ancak ilk tahminime göre bakım anlaşması ile bakım maliyetlerimiz yüzde 35 oranında azalacak.”

Müşterilerimizle iş ortaklığı yapıyoruz

Uysal Madencilik gibi sektöründe referans sayılan öncü firmalarla iş yapıyor olmanın kendilerine gurur verdiğini kaydeden Renault Trucks Türkiye Genel Müdürü Sébastien Delépine, madencilik ve ağır harfiyat sektörlerini iyi bildikleri için müşteri beklentilerini de iyi bildiklerini ve müşterilerini gayet yakından takip ettiklerini belirterek, stratejilerinin sadece şu an pazardaki en dayanıklı araç olan K serisini getirip satmaktan ibaret olmadığını, aynı zamanda müşterilerinin operasyonel verimliliğini artırmanın ve ton başına maliyetlerini düşürmenin da stratejileri arasında yer aldığını vurguladı. Bunu sağlamak için sadece sınıfının en düşük yakıt tüketimini sunan bir aracın yeterli olmadığını dile getiren Sébastien Delépine, şunları söyledi: “Müşteriyle alıcı satıcı ilişkisinin ötesinde bir iş ortaklığı yapmamız, servis kontratlarıyla müşterinin sadece kendi operasyonlarına odaklanmasını, aracının sorunsuz ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlamamız, müşteriyi ikna etmek için her şeyden önce bir güven ilişkisi oluşturmamız ve demo araçlarla bizzat müşterinin sahasında araçların performansını göstermemiz gerekiyor. Bu tip araçlar 7 gün 24 saat iş makinası gibi çalışıyorlar. Bu nedenle aracın devamlı olarak operasyonda kalması, arızadan ötürü yatmaması işletmeci için en önemli etkenler arasında yer alıyor. Bu nedenle sürekli olarak iş ortağı olduğumuz firmaların yanında olacağız.

Renault Trucks Türkiye Genel Müdürü Sébastien Delépine, Uysal Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Uysal’a bir plaket ve maket verdi.

Reference Servis Kontratı ile zaman ve maliyet tasarrufu

Renault Trucks Türkiye Satış Sonrası Direktörü Serkan Karataban, Uysal Madencilik’in alımlarında Reference Servis Kontratı’nı tercih ettiğini belirterek, şunları söyledi: “Reference Servis Kontratı ile Uysal Madencilik iş yükünü hafifletirken zaman ve maliyette avantaj sağlıyor. Firmanın çalışma koşullarına göre tüm bakım programlarını Renault Trucks satış sonrası ekibi olarak bizler planlıyoruz. Böylece Uysal Madencilik, hiçbir sıkıntı yaşamadan araçlarını sahada en yüksek verimlilikte kesintisiz olarak çalıştırabiliyor.

Renault Trucks K XTREM serisi

Madenler, taş ocakları, ağır taşımacılık ve ağır hafriyat için geliştirilen Renault Trucks K XTREM serisi, 9 ton sığalı ön dingiller ve 32 ton sığalı arka tandem ile donatılıyor. Bu da 6×4 sürümlerde 41 tonluk, 8×4 sürümlerde ise 50 tonluk teknik dingil sığası anlamına geliyor. Zorlu kullanımlar için özel olarak geliştirilen 12 ileri oranlı Optidriver XTREM otomatikleştirilmiş şanzıman, 2300 devir/dk’de 382 kW’lik yavaşlatma gücü sağlayan Optibrake+ motor freni, 32 derecelik ön yaklaşma açısı, 8+5 mm’lik boydan boya takviyeli sağlam ve esnek şasi, 380’den 520 beygire kadar motor gücü seçenekleri, yüzde 100 çelik tampon ve far koruma kafesleri K XTREM serisinin özellikleri arasında yer alıyor.

K460 6×4 K XTREM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz