Litvanya Kaunas için 100 MAN Lion’s City EfficientHybrid otobüs

0
691
man-bus-eot-lionscity-litauen
Litvanya'nın en büyük ikinci kenti Kaunas'ın otobüs operatörü "Kauno autobusai", MAN Truck & Bus'a 100 adet Lion’s City otobüs siparişi verdi.
Renault Trucks

Yeni MAN Lion’s City serisi, yerel toplu taşımadaki zorluklar için geleceğe yönelik çözümler sunuyor. 2021’in ortalarından itibaren 100 adet son teknoloji kentiçi otobüsü Litvanya’nın en büyük ikinci kenti Kaunas’ta yollara çıkacak. MAN EfficientHybrid sayesinde bu araçlar özellikle ekonomik ve çevre dostu.

Yaklaşık 300 bin nüfusu ile Kaunas, Litvanya’nın en büyük ikinci kenti. Özellikle, barok cepheli çarpıcı beyaz bir belediye binasının, bir ortaçağ kalesinin ve bir dizi kilise ve müzenin yer aldığı tarihi eski kent her yıl çok sayıda turisti Kaunas’a çekiyor. Gelecekte, hem turistler hem de kent sakinleri, MAN kentiçi otobüsleri kullanarak güvenli, konforlu ve çevre dostu bir şekilde varış noktalarına ulaşabilecekler. Zira otobüs operatörü “Kauno autobusai“, MAN Truck & Bus‘a 100 adet Lion’s City otobüs siparişi verdi. MAN Truck & Bus Otobüs İş Birimi Başkanı Rudi Kuchta, konuyla ilgili olarak “Siparişten dolayı çok mutluyuz. Yeni kentiçi otobüs neslinden son teknoloji ve verimli araçlarımıza ne kadar çok uluslararası ilgi olduğunu gösteriyor. Özellikle MAN EfficientHybrid teknolojisi ile birleştirildiğinde kentiçi otobüsler ve dolayısıyla müşterilerimiz özellikle çevre dostu bir şekilde seyahat edebiliyorlar. Bu, özellikle yerel toplu taşıma ile uğraşan şirketler tarafından olumlu karşılandı: Teslim edilen yeni nesil MAN kentiçi otobüslerin yüzde 90’ından fazlası Efficient Hybrid teknolojisi ile donatılmıştı.” şeklinde konuştu.

man-bus-eod-efficienthybrid
Otobüsler yüksek verimli aktarma organlarının yanı sıra yakıt tüketimini ve yayımları önemli ölçüde azaltan bir sistem olan MAN EfficientHybrid ile donatılmış durumda.

Sipariş edilen 100 otobüsten ilki geçen sonbaharda törenle teslim edildi ve o zamandan beri 29G hattında hizmet veriyor. Sabah çalışmaya başlayan ilk otobüs ve akşamları çalışmayı bitiren son otobüs olarak Kaunas kent merkezini havalimanına bağlıyor. Diğer 99 otobüs “Kauno autobusai“ye 2021 ortalarında teslim edilecek. Yerel taşımacılık şirketi, kentiçi otobüslerin tedarik sözleşmesini MAN‘ın Litvanya’daki resmi ve tek ithalatçısı olan Adampolis ile imzaladı.

12 metre uzunluğundaki (12,185 mm) solo otobüsler, Euro 6d yayım ölçütlerini karşılayan yeni hafif D1556 LOH motorlarından güç alıyor. Yüksek verimli aktarma organları ayrıca yakıt tüketimini ve yayımları önemli ölçüde azaltan bir sistem olan MAN EfficientHybrid ile donatılmış durumda. Bunu yaparken, EfficientHybrid teknolojisinin seri standart stop-start işlevi, aracın son derece sessiz olmasını ve otobüs duraklarında ve trafik ışıklarında durduğunda yayım üretmemesini sağlıyor. Rudi Kuchta, şöyle devam etti: “Sürdürülebilirlik, sözleşmenin imzalanması söz konusu olduğunda belirleyici etkenlerden biriydi. Kaunas’ta yerel toplu taşıma için daha önce hiç bu kadar çok otobüs satın alınmamıştı. Amaç, otobüs filosunu temelden yenilemek ve bunu yaparak geleceğe yönelik bir araç filosu oluşturmaktı.”

man-bus-iod-protective-panel-lionscity
Geniş ve ergonomik sürücü kabini, ideal çalışma koşulları sunuyor ve özel bir hijyenik koruyucu duvar sayesinde virüslerin veya diğer mikropların olası yayılmasına karşı etkili koruma sağlıyor.

Otobüste 28 koltuğa ek olarak 72 kişinin ayakta duracağı ve tekerlekli sandalye için ayrı bir alan bulunuyor. Otobüsün tabanında ahşap parke taklidi kaymaz bir taban kaplaması yer alıyor. Ek güvenlik için oval profilli tutamaklar çeşitli yüksekliklerde sunuluyor. Yolcular, güzergahla ilgili tüm önemli bilgileri yüksek çözünürlüklü monitörler ve sekiz hoparlörlü ses sistemi aracılığıyla alıyor. Üç geniş çift kapı, tekerlekli sandalyeli veya bebek arabalı kişilerin alçak tabanlı araca girmesini kolaylaştırıyor.

Otobüs sürücüleri de unutulmadı. Geniş ve ergonomik sürücü kabini, ideal çalışma koşulları sunuyor ve özel bir hijyenik koruyucu duvar sayesinde virüslerin veya diğer mikropların olası yayılmasına karşı etkili koruma sağlıyor. Rudi Kuchta, “Yeni MAN kentiçi otobüs nesli, şu anda yerel toplu taşımada gördüğümüz zorluklar için geleceğe yönelik çözümler sunuyor. Tabii ki sürücüleri ve yolcuları hastalıklardan korumak da dahil.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz