LIQUI MOLY’ye yeni ihracat müdürü

0
804

Salvatore Coniglio, Alman motor yağı ve katkısı uzmanı LIQUI MOLY’nin gitgide daha fazla önem kazanan ihracat bölümüne yeni müdür olarak atandı. Şimdiye kadar ihracat müdür vekili görevinde olan Coniglio, “Uluslararası büyüme sürecimizi güçlendireceğiz.” dedi.

LIQUI MOLY, ana yurdu olan Almanya’da artık o kadar güçlü durumda ki bundan sonra ülke içindeki büyümesini ancak küçük adımlarla sürdürebilir. Şimdiden cironun yarısından fazlasını kapsayan ihracat faaliyetiyse çok daha büyük önem taşıyor. Salvatore Coniglio, “Almanya’daki başarı modelimizi diğer ülkelere taşımak istiyoruz.” diyor. Otomotiv kimyasalları alanındaki yaklaşık 4 bin çeşit ürünün olabildiğince büyük bir bölümünün her ülkede piyasaya sürülmesi de bu yaklaşımın bir parçası. Sırada ayrıca, şimdiye kadar sayıları 120’yi aşan ihracat pazarlarına yeni ülkelerin eklenmesi de var.

LIQUI MOLY İhracat Müdürü Salvatore Coniglio

Salvatore Coniglio, LIQUI MOLY’ye 2001’de girdi ve on yılı aşkın süredir ihracat müdür vekilliği yapmaktaydı. Yeni konumunda hemen Yönetim Kurulu Başkanı Ernst Prost’un altında görev yapacak. Prost, 2016’da İhracat Bölümü’nün yönetimini geçici olarak üstlenmişti.

Yönetim Kurulu Başkanı Ernst Prost, “Salvatore Coniglio, şirketi avucunun içi gibi biliyor. Kendisi, LIQUI MOLY’nin uluslararası plandaki başarı grafiğinin sürdürmemiz ve çok daha büyük petrol şirket gruplarıyla rekabette ayakta kalmamızı sağlayacak doğru kişi.” diyor.

LIQUI MOLY, ana yurdu olan Almanya’da en iyi yağ markalarından biri olarak kabul ediliyor ve büyük bir pazar payına sahip. Şirket bu başarıyı, yurtdışında da tekrarlamak istiyor. Yeni İhracat Müdürü Salvatore Coniglio, bunun nasıl gerçekleşeceğini ve şu sıralarda satış sonrası otomotiv pazarında görülen değişimi anlatıyor.

LIQUI MOLY İhracat Müdürü Salvatore Coniglio

LIQUI MOLY’nin ihracat sektöründeki dağıtım modeli nedir?

Salvatore Coniglio:Bulunduğumuz ülkelerdeki ithalatçılarla son derece başarılı bir işbirliğimiz var. Bunlar, kendi pazarlarını ve bu pazarların kendine özgü yanlarını en iyi bilen ithalatçılar. Bu yerel uzmanlık bilgisi son derece yararlı. Pazarlama ve dağıtım modeli oluşturmak konusunda kendi iş ortaklarına son derece sınırlı seçenekler tanıyan diğer markalardan farklı olarak biz, bilinçli olarak ithalatçılarımıza geniş bir hareket serbestisi tanıyoruz. Sadece Kuzey Amerika, İber Yarımadası ve Güney Afrika’da dağıtımı kendimiz üstlendik.

Uluslararası dağıtımda ne gibi değişiklikler oluyor?

Salvatore Coniglio:Uluslararası ticaret gruplarının önemi gitgide artıyor. Uzun yıllardır uluslararası ticaret gruplarıyla sıkı bir işbirliği içinde olduğumuzdan bu durum, işimizi kolaylaştırıyor. Ayrıca toptan ticaret konusunda da belirgin bir konsantrasyon süreci gözlemliyoruz. LKQ ve Genuine Parts Company bunların en tanınmışlarından ikisi. Bütün bunlar, ticaretteki sınırların giderek ortadan kalkmasına yol açıyor. Ulusal devletler artık on yıl önce olduğu gibi kesin sınırlarla ayrılmış farklı dağıtım bölgeleri anlamına gelmiyor. Bunun, ürün yelpazelerinin oluşturulması ve fiyat politikaları üzerinde çeşitli etkileri var.

Giderek her şey büyüyor; rakiplerin çoğu, çok uluslu büyük şirket grupları. Bu koşullarda, LIQUI MOLY gibi nispeten küçük bir şirket nasıl kendini kabul ettirebilir?

Salvatore Coniglio:Davut Calut’a karşı nasıl galip gelebildi? Boyut her şey değildir. Biz başkalarından daha iyi olmaya çalışıyoruz: daha iyi hizmet, daha fazla esneklik, ihtiyaca uygun şekilde özelleştirilmiş daha fazla kavramt. LIQUI MOLY sadece “Made in Germany” etiketli motor yağları ve katkı maddeleri sunmakla kalmıyor, aynı zamanda ürünlerle ilgili komple hizmet ve pazarlama paketi sunuyor. Birçok müşterinin bizi tercih etmesini sağlayan, işte bu artı değer.

İhracatta büyüme nasıl sürecek?

Salvatore Coniglio:Rusya, geleneksel olarak en önemli ihracat pazarımız. Oradaki durumumuz son derece iyi. Büyüme sürecimizin ağırlık noktası elbette, en büyük ciro potansiyeline sahip ülkeler. Dünya çapında baktığımızda bunlar, bize müthiş fırsatlar sunan ABD, Çin ve Hindistan. Avrupa’da İtalya, İngiltere ve İspanya’ya belirgin bir ağırlık vermek istiyoruz. Ama bazı rakiplerimizin umursamadığı küçük ülkelere de gidiyoruz. Örneğin Seyşel Adaları veya Yeni Kaledonya. Ürünler bağlamında, tek tek ülkelerde sunulan ürün yelpazesini önemli ölçüde genişletmek istiyoruz. Ayrıca, temel direğimiz olan otomotiv sektörünün yanı sıra motosiklet, SUV ve denizcilik alanlarında da hakimiyet kurmak istiyoruz. Bütün olarak baktığımızda o kadar çok başlangıç noktası var ki önümüzdeki seçenekler neredeyse sınırsız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz