LG, küresel otomotiv aydınlatma şirketi ZKW Grup’u satın aldı

0
905

LG, 60 yıllık tarihinin en büyük satın alımını gerçekleştirdi. Bu anlaşma ile LG, otomotiv bileşenlerinde önder konumunu güçlendirerek otomotiv aydınlatma sektöründe de büyümeyi hedefliyor.

LG Electronics (LG), 1.1 milyar Euro’dan daha yüksek bir tutarla tarihinin en büyük anlaşmasını gerçekleştirdi. LG Yönetim Kurulu, yaptığı açıklamayla LG’nin otomotiv aydınlatma sektöründeki önder şirketlerden biri olan ZKW Grup‘u satın aldığını duyurdu. Anlaşma kapsamında LG, daha önce yüzde 30 hisseye sahip olduğu otomotiv aydınlatma ve far sistemleri sağlayıcısı olan ZKW Grup‘un kalan yüzde 70’ine de sahip olacak. Bu anlaşma ile LG, otomotiv bileşenlerinde önder konumunu güçlendirerek otomotiv aydınlatma sektöründe de büyümeyi hedefliyor. Bu stratejik birleşmenin otomotiv aydınlatma ürünleri ile özerk (otonom) araç bileşenleri arasında bir sinerji oluşturması ve sektöre büyük fayda sağlanması bekleniyor.

ZKW Grup, son beş yılda gerçekleştirdiği yüzde 20 oranında büyüme ve 2017 yılında elde ettiği 1.26 milyar Euro gelir ile Çin, Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri’nin yanı sıra Avrupa pazarında da yüksek teknolojili bir önder konumunda bulunuyor. ZKW ürünleri; Audi, BMW ve Porsche gibi dünyanın önde gelen otomotiv markalarında sıklıkla kullanılıyor.

Satın alma işleminin tamamlanması sonrasında ZKW Grup, birinci sınıf otomotiv aydınlatma sınıfının geleneksel otomatik aydınlatmanın önüne geçmesini bekleyen LG Otomotiv Malzemeleri Bölümü’nün operasyonlarını gerçekleştirecek. LG, matrix LED ve lazer farlar üreten ilk firmalardan biri olan ZKW ile özerk sürüş kameraları ve otomotiv iletişimi de dahil olmak üzere aydınlatma çözümleri geliştirmeye odaklanacak. ZKW’nin birinci sınıf aydınlatma ürünleri ve LG’nin kapsamlı küresel satış ağı sayesinde pazarda daha büyümesi bekleniyor.

Satın alımla ilgili konuşan LG Electronics’in CEO’su Jo Seong-jin, “Bu anlaşma ile LG, otomotiv bileşenlerine yeni bir büyüme fırsatı sunuyor. ZKW’nin kaliteli ürünleri ve LG’nin küresel üretim tecrübesi ve uluslararası iş ağları, akıllı aydınlatma çözümlerini de içeren yarının otomobil pazarında her iki şirket için de sınırsız fırsatlar sunacak.” dedi.

Avusturya’nın Wieselburg şehrinde bulunan ZKW Group, kurum kültürünün korunması amacıyla dünyadaki tüm operasyonlardan sorumlu CEO Oliver Schubert önderliğindeki mevcut ekip tarafından en az beş yıl daha yönetilmeye devam edecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz