Kutuptan Kutba elektrikli araç seferi, Güney Kutbu’na ulaştı

0
199
Pole to Pole
Tamamen elektrikli Nissan Ariya ile 30.000 km'den fazla yol kat edildi. Bir elektrikli araçla ilk başarılı kutuptan kutba sürüş, elektrikli mobiliteye yönelik küresel ilginin artmasına yardımcı oldu.

Karı koca maceraperestler Chris ve Julie Ramsey, Antarktika’daki Güney Kutbuna yaptıkları tamamen elektrikli yolculuklarını tamamladılar.

Donmuş Kuzey Buz Denizi’nde 1823 Manyetik Kuzey Kutbu’nda başlayan 10 aylık, 30.000 km’lik maceralarında Kuzey, Orta ve Güney Amerika’nın çeşitli arazilerini ve koşullarını geçtikten sonra gezegendeki en uzak kıtayı dikkatle geçerek Güney Kutbu’na ulaştılar. Bırakın bir elektrikli aracı, herhangi bir otomobil bile böyle bir yolculuğu ilk kez tamamlıyor.

Uzun mesafeler ve zorlu arazi koşullarında, e-4ORCE dört tekerlekten çekiş sistemine sahip Nissan Ariya adlı tamamen elektrikli keşif aracı, aşırı sıcaklıklar ve yüksek rakımlarda en zorlu testlerden geçti. Güç aktarma organlarında ya da bataryasında herhangi bir değişiklik yapılmayan fabrika standardı araç, kutup hareketliliği uzmanları Arctic Trucks tarafından 39 inç BF Goodrich lastikleri takılabilecek şekilde modifiye edildi.

Chris ve Julie, Pole to Pole’u 2017 yılında Nissan LEAF ile Moğol Rallisi’ni tamamladıktan sonra planlamaya başladılar. 10.000 km’lik zorlu mücadelede ilk kez tamamen elektrikli bir araç kullanılmıştı. Bu tür destansı bir maceranın elektrikli araçlara ne kadar büyük bir ilgi yaratabileceğini ve geride bir şarj altyapısı mirası bırakabileceğini fark ettiler. Pole to Pole‘un gerçek bir elektrikli araç macerası olduğunu düşündüler ve benzer düşünen ortaklarla işbirliği ve inovasyon taahhüdüyle bunu gerçeğe dönüştürdüler.

Chris şu yorumu yaptı: “Güney Kutbu’nda olduğumuza inanamıyorum. Yıllarca süren planlamadan sonra gerçekmiş gibi hissetmiyorum. Elektrikli araçların inanılmaz yeteneklerine her zaman güvenim tamdı ve Nissan Ariya’mızın önüne çıkan her şeyin üstesinden geleceğini biliyordum. Ama beklediğimden çok daha zor oldu. Pole to Pole’un dünyanın çeşitli yerlerinde milyonlarca insana ulaşmasından ve onları elektrikli araçları günlük yaşamlarında benimsemeye teşvik etmesinden gurur duyuyorum.”

Julie sözlerine şöyle devam etti: “Bu, tanıştığımız insanlar, edindiğimiz arkadaşlar ve aldığımız destekle inanılmaz bir yolculuk oldu. Pole to Pole sadece Chris ve ben olarak başladı, ancak keşif ekibi şu anda binlerce nazik, ileri görüşlü insandan oluşuyor. Bu destekçiler ve katkıda bulunanlar bir fark yaratmak ve elektrikli sürüş heyecanını paylaşmak istiyorlar.

Nissan Global Pazarlama, Marka ve Satıştan Sorumlu Kurumsal Başkan Yardımcısı Allyson Witherspoon ise şunları söyledi: “Nissan’daki herkes adına Pole to Pole’u tamamladığınız için sizi kutluyorum. Hepimiz cesur ruhunuza ve elektrikli maceranın sınırlarını zorlama tutkunuza hayranız. Bu, takip edilmesi gereken olağanüstü bir yolculuk ve Nissan olarak bizim için bir gurur kaynağı oldu. Nissan’ın yenilikçi teknolojisinin, ister ofise ister Antarktika’ya yapılan bir yolculukta olsun, nasıl heyecan vermeye devam ettiğini gösterdi.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz