Keolis, Fransa Alès’de yüzde 100 hidrojen otobüsü test edecek

0
325
BuseAles
SMBTA, 3 Aralık 2020'de, 1 Nisan 2021 tarihi itibariyle adı Ales'Y olarak değiştirilecek tüm NTecC toplu taşıma ağının işletilmesi ve bakımı için Keolis'e olan güvenini tazeledi.
Renault Trucks

Syndicat Mixte des Transports du Bassin d’Alès (SMBTA), 3 Aralık 2020’de, 1 Nisan 2021 tarihi itibariyle adı Ales’Y olarak değiştirilecek tüm NTecC toplu taşıma ağının işletilmesi ve bakımı için Keolis‘e olan güvenini tazeledi. Tüm hareketlilik hizmetleri bu yeni isim altında yeniden şekillendirilecek: Ales’Y by Bus, Ales’y Carpool, Ales’y by Bike ve Ales’y by Scooter.

Dokuz yıl sekiz ay sürecek bu yeni kamu hizmeti imtiyazı, 1 Ocak 2021’de başladı ve 120 milyon Euro’nun üzerinde kümülatif gelir oluşturacak.

Yolcu sayısını ve ticari gelirleri yüzde 28 oranında artırmayı hedefleyen Keolis, sözleşmenin başından sonuna kadar, araç filosunun enerji geçişinde kentlerin birleşmesini destekleyecek. Bu da Fransa’nın ilk halka açık araç paylaşım ağının kurulması, yeni hareketlilik hizmetlerinin geliştirilmesi ve hidrojenle çalışan bir otobüsün denenmesi ile sonuçlanacak.

Navette_Ales2-01
Kent merkezindeki mekikler ücretsiz, yüzde 100 elektrikli araçlara dönüştürülecek. 2020 yılında iki mekiğin hizmete girmesinin ardından üçüncüsü ücretsiz kent merkezi mekik hizmetine eklenecek.

Hidrojenle çalışan otobüs denemesiyle daha geniş, daha sürdürülebilir bir taşımacılık teklifi 

Alès şehrine ve 147 bin kişilik nüfusa sahip SMBTA‘nın diğer 101 belediyesine hizmet vermeyi amaçlayan NTecC adı verilen mevcut ağ, 113 hat (13 kent, 25 banliyö, pazarlara hizmet veren 8 hat, 60 okul hattı ve 7 isteğe bağlı ulaşım güzergahı), kent merkezindeki elektrikli mekikler ve elektrik destekli bisiklet kiralama hizmetinin etrafında yapılandırılmış durumda.

Bu kısmen kırsal bölgenin hareketlilik ihtiyaçlarına daha kesin bir şekilde yanıt verebilmek için, 1 Nisan 2021 itibariyle Ales’Y olarak adlandırılacak olan gelecekteki ulaşım ağı, 25 ek hattı entegre ederek gelişecek ve aşağıdakiler dahil olmak üzere birçok gelişmeden yararlanacak:

Elektrik destekli bisiklet filosunun ikiye katlanması, Ocak 2021’de 100 ek bisikletin entegrasyonu ile filo 200 bisiklete ulaştı.

Kent merkezindeki mekiklerin ücretsiz, yüzde 100 elektrikli araçlara dönüştürülmesi, 2020 yılında iki mekiğin hizmete girmesinin ardından üçüncüsü ücretsiz kent merkezi mekik hizmetine eklenecek.

Yollardaki özel araç sayısını azaltmak amacıyla bölgedeki 10 ana trafik rotası etrafında yapılandırılan ilk halka açık araç paylaşım ağının 2021 baharında başlatılması.

50 adet elektrik destekli scooter hizmetinin sağlanması.

Keolis ayrıca, bölgesindeki enerji geçişini hızlandırmak için alternatif yakıtlarla çalışan araçlar için bir değerlendirme süreci başlatacak. Mayıs 2021’den itibaren ilk yüzde 100 hidrojen otobüs, ağın 1 ila 4 numaralı hatlarında denenecek.

Navette_Ales-02
Ağın modernizasyonunu simgeleyen bir şekilde yolcular, 2021 baharından itibaren Ales’y mobil uygulamasından yararlanabilecek.

Daha bağlantılı, daha dijital bir yolcu ağı

Ağın modernizasyonunu simgeleyen bir şekilde yolcular, 2021 baharından itibaren Ales’y mobil uygulamasından yararlanabilecek. Yolcu bilgileri, özellikle müşterilerin bir sonraki otobüs geçişleri hakkında gerçek zamanlı bilgi edinmesini sağlayacak olan bu uygulama aracılığıyla önemli ölçüde geliştirilecek.

Sonuçta, tüm ücret yelpazesi kağıtsız hale gelecek ve doğrudan web sitesinden veya bir akıllı telefondan (m-bilet) erişilebilir olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz