Kenworth ve Peterbilt sıfır yayımlı kamyonlar 4300 metrelik Pikes Peak’e tırmandı

0
166
paccar-pikes
Peterbilt Model 579EV ve Kenworth T680 yakıt hücreli kamyonlar Pikes Peak’e tırmanırken

PACCAR, Kenworth T680 yakıt hücreli elektrikli aracın ve akü elektrikli Peterbilt Model 579EV‘nin Colorado’daki 4300 metrelik Pikes Peak zirvesine sürülen ilk Sınıf 8 sıfır yayımlı araç olduğunu duyurdu.

Her iki araç da yüksek bir güç sergiledi ve zirveye yapılan 1432 metrelik tırmanma sırasında 156 kıvrım ve dönemeç boyunca yüksek sürüş kabiliyeti sergiledi. Kamyonlar, 19.9 kilometrelik ünlü Pikes Peak Uluslararası Tepe Tırmanışı parkurunda yüzde 7 ila 10 eğimi tırmandı.

PACCAR CTO’su Kyle Quinn, “Kenworth ve Peterbilt’in sıfır yayım teknolojisinin geliştirilmesinde yaptıkları çalışmalar bizi çok heyecanlandırıyor. Pikes Peak’i fethetmek, PACCAR’ın yakıt hücresi ve ticari araç elektrifikasyonundaki önderliğini gösteriyor.” dedi.

Kenworth T680 yakıt hücreli elektrikli araç, 470 beygir güç ve 15 dakikalık doldurma süresiyle 350 millik (563 km) bir menzil sunuyor. Kenworth ve Toyota Motor Kuzey Amerika, Toyota hidrojen yakıt hücreli elektrikli güç aktarma organları ile çalışan 10 sıfır yayımlı Kenworth T680 kamyon geliştirmek için bir proje üzerinde işbirliği yapıyor.

Kenworth Genel Müdürü ve PACCAR Başkan Yardımcısı Kevin Baney ise şu açıklamayı yaptı: “Kenworth T680 yakıt hücreli elektrikli aracın Pikes Peak’in zirvesine çıkması büyük bir başarı. Kenworth T680 kamyonları, önümüzdeki birkaç ay içinde müşterilerimizle birlikte Los Angeles Limanı’nda kullanıma sunulacak. Kapsamlı Kenworth sıfır yayım programı ayrıca Sınıf 8 Kenworth T680E ve orta hizmet Kenworth K270E ve K370E akü elektrikli araçları da içeriyor.

Pikes Peak’e tırmanan Peterbilt Model 579EV, optimum ağırlık dağılımı ve performans için tasarlandı. Tam entegre, tamamen elektrikli güç aktarma organı, 150 mil (241 km) menzil sağlamak için termal olarak kontrol edilen Lityum Demir Fosfat akü paketleri kullanıyor. Önerilen bir DC hızlı şarj cihazı ile birlikte kullanıldığında, son teknoloji ürünü, yüksek enerji yoğunluklu akü paketleri 3-4 saatte şarj edilebiliyor. Bu da Model 579EV‘yi bölgesel taşımacılık, liman, toplama dağıtım ve son km operasyonları için ideal hale getiriyor. Model 579EV, 670 beygire kadar güç sağlıyor ve uzutılmış menzil için akü paketlerinin zirveden aşağıya inerken yeniden şarj olmasını sağlayan rejeneratif frenleme özelliğine sahip bulunuyor.

Peterbilt’in kapsamlı doğrulama programı sırasında Model 579EV beklentileri aştı ve olağanüstü performans sağladı. Şu anda yolllarda gerçek müşteri operasyonlarında 50 bin milin (80 bin km) üzerinde yol yapmış 22 Peterbilt Model 579EV bulunuyor.

Peterbilt Genel Müdürü ve PACCAR Başkan Yardımcısı Jason Skoog, şunları söyledi: “Peterbilt Model 579EV’yi “Amerika’nın Dağı”nın zirvesine taşımak, Peterbilt ve tüm akü elektrikli ticari taşıt serimiz için önemli bir kilometre taşıdır. Pikes Peak’in zirvesine tırmanan ilk akü elektrikli Sınıf 8 kamyon olmak, Peterbilt’in tüm EV test filosunun gerçek kullanım şartlarında yaptığı kilometrelerin bir başka doğrulaması ve gelecek yıl müşterilerimize seri üretim araçları sunmaya hazır olduğumuzu gösteriyor.

PACCAR; Kenworth, Peterbilt ve DAF markaları altında yüksek kaliteli hafif, orta ve ağır hizmet kamyonlarının tasarımı, üretimi ve müşteri desteğinde küresel bir teknoloji önderi. PACCAR ayrıca gelişmiş güç aktarma organları tasarlıyor ve üretiyor, finansal hizmetler ve bilgi teknolojisi sağlıyorr ve ana işiyle ilgili kamyon parçalarının dağıtımını yapıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here