Karsan Jest Electric’ten Avrupa çıkarması

2
633

Karsan, BMW ile gerçekleştirdiği ‘Positive Energy Experience’ temalı ortak etkinlikte Avrupa ve Türkiye’den katılan müşteriler ve distribütörlerle bir araya geldi. Düzenlenen organizasyonda yeni BMW aküleri ile 210 km’ye kadar menzile ulaşabilen Jest Electric, müşteriler tarafından BMW ve MINI Driving Academy’de ilk kez test edildi. ‘Positive Energy Experience’ etkinliğinde ayrıca Karsan Atak Electric ile birlikte BMW i markasının modelleri i3 ve i8 de sergilendi.

Türkiye’de yer alan fabrikasında çağın hareketlilik ihtiyaçlarına uygun ulaştırma çözümleri sunan Karsan, Almanya’nın Münih şehrinde BMW ile birlikte düzenlediği Positive Energy Experience etkinliğinde Avrupa ve Türkiye’den müşteriler ve distribütörlerle bir araya geldi. Karsan, BMW ile birlikte düzenlediği bu etkinlikte, Jest Electric’in 44 ve 88 kW-saat’lik iki yeni sürümünü sergiledi. Yeni BMW aküleri ile 210 km’ye kadar menzile ulaşabilen Jest Electric, katılımcılar tarafından Maisach’taki BMW ve MINI Driving Academy’de ilk kez test edildi. Positive Energy Experience organizasyonunda ayrıca, Karsan Atak Electric modeli ile birlikte BMW i markasının elektrikli modelleri i3 ve i8 de yer aldı.

Karsan CEO’su Okan Baş

Karsan Jest Electric’in kalbinde yer alan BMW i teknolojisiyle küresel anlamda özgün ve rekabetçi bir elektrikli toplu taşıma aracı formuna kavuştuğuna dikkat çeken Karsan CEO’su Okan Baş, Jest Electric’te seri üretime kasım ayı itibariyle başladıklarını söyledi. Okan Baş, “Elektrik motorlu araç teknolojilerine büyük önem veriyor ve bu alanda işbirliklerimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda, dünyanın öncü otomotiv markalarından BMW’den güç alarak tüm dünyada kullanılabilecek toplu taşıma çözümleri üretiyoruz. Hedefimiz küresel pazarlarda öncelikli tercih edilerek, ülkemizin kendi sınıfındaki en değerli şirketi olmak. BMW ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Positive Energy Experience etkinliğimiz kapsamında Avrupa ve Türkiye’den müşterilerimiz ve distribütörlerimizle bir araya geldik. Burada yapılan testlerde katılımcıların büyük beğenisini toplamayı başardık.” dedi.

“Avrupa’dan büyük ilgi var”

Kasım ayında seri üretimine başladıkları Jest Electric için kısa süre içerisinde ilk siparişleri aldıklarını kaydeden Karsan CEO’su Okan Baş, “Romanya, Portekiz, İspanya, Slovakya ve Fransa’dan aldığımız Jest Electric siparişlerini yakın zamanda teslim edeceğiz. Avrupa ülkeleri, gerek özgün boyutları gerekse teknolojisiyle rakiplerinden ayrılan Jest Electric’e büyük ilgi gösteriyor. Öte yandan Ar-Ge ekibimizin BMW ile birlikte geliştirdiği 8.1 metre uzunluğundaki Atak Electric prototipimizi önce Hannover’daki IAA Ticari Taşıtlar Fuarı’nda sonra da Positive Energy Experience etkinliğimizde sergileme fırsatı bulduk. Sadece 2.5 saatte şarj olabilen ve 300 km’ye kadar menzil sunan Atak Electric’te de önümüzdeki sene seri üretime geçmeyi planlıyoruz.” diye konuştu.

Geleceğin ulaşım çözümü Jest Electric

Jest Electric’te görev yapan BMW üretimi elektrikli motor, 170 bg güç ve 290 Nm tork üretirken, tek oranlı şanzımanla işbirliği yapıyor. BMW tarafından geliştirilen 33, 44, 66 ve 88 kW-saat’lik akülerle tercih edilebilen Jest Electric, 210 km’ye kadar menzil sunarken, geleneksel alternatif akımlı şarj birimleriyle 6 saatte, hızlı şarj istasyonlarındaysa 0.7 saatte şarj olabiliyor. Üstelik enerji geri kazanımı sağlayan rejeneratif fren sistemi sayesinde aküler yüzde 25 oranında kendi kendini de şarj edebiliyor. Yüksek manevra kabiliyeti, geniş iç mekanı, dinamik tasarımı ve yüksek tırmanma performansıyla ön plana çıkan Karsan Jest Electric, sessiz bir yolculuk sunuyor. 10.1 inçlik multimedya dokunmatik ekranı, tamamen dijital gösterge paneli, anahtarsız çalıştırma, USB çıkışları ile donatılan ve talebe bağlı olarak Wi-Fi uyumlu altyapı sağlayan Karsan Jest Electric, dört tekerlekte bağımsız süspansiyon sistemiyle konfor alanında binek otomobilleri aratmıyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here