Karsan ihracatta atağa kalktı

1
1548
Renault Trucks


Karsan, 2016 yılında ihracatını, bir önceki yıla göre, yüzde 25 artırarak 145 adede ulaştı. 2016 yılında sekiz farklı ülkeye ihracatı yapılan Karsan markalı toplu taşıma araçları Dominik Cumhuriyeti’ne kadar ulaştı. Bu dönemde Karsan, 90 adet Menarinibus, 6 adet Jest, 5 adet Atak ve 4 adet Star ile en fazla ihracatını İtalya’ya gerçekleştirdi. 2016 yılında Karsan’ın modern donanımlara sahip minibüsü Jest 6 ülkeye ihraç edildi.

Kendi markası ve Menarinibus markasıyla gerçekleştirdiği doğrudan ihracatların yanında Karsan, yine geçtiğimiz yıl Bursa’daki fabrikasında Hyundai markasıyla ürettiği H350 serisinden 3 bin 484 adet aracı ihracat kaydıyla Hyundai Assan Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye teslim etti. Karsan, geçtiğimiz yıl Menarinibus markasıyla üretim yapan İtalyan IIA’nın (Industria Italiana Autobus) yüzde 5 hissesini de satın alarak küresel bir marka olma yolunda stratejik bir atılım yapmıştı.

Okan Baş: “2017’de Yurtdışı Pazarlara Yöneleceğiz”

2016 yılına ait ihracat rakamlarını değerlendiren Karsan CEO’su Okan Baş, sektör açısından zorlu bir yılı başarıyla geride bıraktıklarını söyledi. Karsan’ın özellikle geçtiğimiz yıl attığı adımlarla küresel bir oyuncu olmak için zemin hazırladığını kaydeden Okan Baş, IIA ile gerçekleştirilen stratejik ortaklığın ve güçlü Türk markaları hedefiyle Ekonomi Bakanlığı’nın katkılarıyla ‘TURQUALITY Destek Programı’na katılmalarının bunun en büyük göstergelerinden olduğunu ifade etti. Okan Baş, “Diğer yıllar ile kıyaslandığında 2015 ve 2016 yılı ihracat rakamları Karsan’ın hedeflerine emin adımlarla yaklaştığını gösteriyor.” dedi.

Karsan-ATAK
Karsan ATAK

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz