Karlı yolda nasıl araba kullanmalı?

0
1282
Yarışçı ve sürüş uzmanı Jordi Gene, SEAT için direksiyon başına geçti ve karlı yollarda güvenli sürüş için ipuçları verdi.
Renault Trucks

Yarışçı ve sürüş uzmanı Jordi Gené, SEAT için direksiyon başına geçti ve karlı yollarda güvenli sürüş için ipuçları verdi.

Kötü hava koşulları ve kötü görüş mesafesi. Genel olarak kış ayları her sürücüye zorluk çıkarır. Ancak, karla kaplı yollarda aracımızı nasıl kullanacağımızı gerçekten biliyor muyuz? SEAT için direksiyon başına geçen yarışçı ve sürüş uzmanı Jordi Gené bu durumlarla nasıl sakin ve kendine güvenli bir şekilde başa çıkabileceğimizi açıklıyor.

Altın kural

4Drive dört tekerlekten çekişli SEAT modelinin direksiyonunda oturan Gené ilk tavsiyesini paylaşıyor: “Önünüzde ne olduğunu tahmin edin ve sakin olun, zorlu koşullarda sürüşün temel kuralı budur.

Araçta kar zinciri bulundurmak ve güvenlik mesafesini artırmak da kış aylarındaki seyahatlerin daha güvenli hale getirilmesine yardımcı olacak öneriler arasında.

Bir dağ geçidinden aşağı nasıl inersiniz? “Motor frenini kullanmak çok önemlidir. Düşük viteslerde yokuş aşağı sürüş aracın yol tutuşuna yardımcı olacak ve frenlere daha az yük binmesini sağlayacaktır.” diyor Jordi. Bu tavsiye hem kış hem de yaz için geçerli, ancak özellikle düşük sıcaklıklarda tekerleklerin asfalt üzerindeki tutuşlarının azaldığı soğuk mevsimlerde daha da geçerli oluyor.

Karanlıklar içinde sürprizlere dikkat

Karla kaplı yollarda aracınızı kullanırken, yol üzerinde buzlu ve koyu renkli kısımlara özellikle dikkat edilmelidir. Jordi, bu yollarda sakin kalmak ve ani manevralardan kaçınmanın önemli olduğunu belirtiyor. Jordi, “Buzlu kısımdan geçene ve tekerlekler yeniden yol tutmaya başlayana kadar direksiyonu nazikçe çevirmeli ve frene hafifçe basmalısınız.” diye vurguluyor.

Buzlu kısımdan geçene ve tekerlekler yeniden yol tutmaya başlayana kadar direksiyon nazikçe çevrilmeli ve frene hafifçe basılmalı.

Sis farı sadece olağanüstü durumlarda kullanın

Jordi, soğuk ama güneşli bir günde asla sis farlarının kullanılmaması gerektiğini belirtiyor. Bu farlar daha fazla parlaklık sağlar ve yoğun yağmur veya sis sırasında yararlıdır, yanlış kullanıldıklarında ise karşıdan gelen araçların sürücülerinin gözlerini alabilir bu sebeple sadece görüş mesafesi kötü olduğunda kullanılması önerilir.

Park ederken araç otomatik vites ise vites konumunun ‘P’ konumuna getirilmesi; düz vites ise boşta veya birinci viteste bırakılması tavsiye ediliyor.

Dışarıda park etmenin en iyi yöntemi

Jordi ayrıca, park ederken araç otomatik vites ise vites konumunu ‘P’ konumuna getirmeyi; düz vites ise boşta veya birinci viteste bırakmayı tavsiye ediyor ve aracınızı dışarıda park ettiğinizde, “kar yağışı sırasında veya sıcaklık önemli ölçüde düşerse sileceklerin camlara yapışmaması için silecekleri kaldırın” diyor.

Araçta kar zinciri bulundurmak ve güvenlik mesafesini artırmak da kış aylarındaki seyahatlerinizi daha güvenli hale getirmenize yardımcı olacak öneriler arasında.

Kar yağışı sırasında veya sıcaklık önemli ölçüde düşerse sileceklerin camlara yapışmaması için sileceklerin kaldırılması öneriliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz