Karaçi’den yola çıkan Pakistan plakalı Tır’lar İstanbul’a ulaştı

0
166
karaci-den-yola-cikan-pakistan-plakali-tir-lar-istanbul-a-ulasti
UND, Pakistan Ankara Büyükelçiliği ve TOBB’un daveti üzerine Muratbey gümrüğünde İslamabad - Tahran - İstanbul ulaştırma koridoru üzerinde TIR Karnesi kapsamında yapılan ilk seferin kutlanması için Muratbey Gümrük Müdürlüğü'nde gerçekleşen törene katılım sağladı.

UND, Pakistan Ankara Büyükelçiliği ve TOBB’un daveti üzerine Muratbey gümrüğünde İslamabad – Tahran – İstanbul (İTİ) ulaştırma koridoru üzerinde TIR Karnesi kapsamında yapılan ilk seferin kutlanması için 08.10.2021 tarihinde 15:00-17:00 saatleri arasında Muratbey Gümrük Müdürlüğü‘nde gerçekleşen törene katılım sağladı.

UND temsilcileri, Karaçi’den İstanbul’a TIR sistemiyle ulaşan araçların güzergah operasyonunu yürüten NLC Taşımacılık şirketi yetkilisi Aamir Pyaralı ve sürücüler ile gerçekleşen operasyon ve sürüş süreleri hususunda Pakistanlı yetkililerden bilgi aldı.

Pyaralı, geleneksel deniz güzergahlarıyla, Pakistan ve Türkiye arasında 25 ve 40 gün arasında gerçekleşen seyahat süresini, yeni karayolu güzergahıyla 6 güne çektiklerini ifade etti.

Pakistan’ın transit gücüyle Çin ve Türkiye arasında güney koridorunun güçlenmesi konusunda, Çin-Pakistan sınırından Türkiye’ye ulaşabilecek tedarik zinciri oluşumu konusunda da UND, Pakistanlı yetkililer ile görüşmeler gerçekleştirdi. Yetkililere göre yine kısa bir sürede Çin sınırından güney koridoru üzerinden Türkiye’ye ulaşmak mümkün ve denizyolu taşımacılığına önemli bir alternatif oluşturabilir.

karaci-den-yola-cikan-pakistan-plakali-tir-lar-istanbul-a-ulasti
Karaçi’den İstanbul’a TIR sistemiyle ulaşan araçların güzergah operasyonunu NLC Taşımacılık şirketi yürüttü.

Güney koridorunun çok önemli bir transit güzergahı olan Pakistan, TIR sistemine üye olup, Pakistan ve Türkiye arasında Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Anlaşması mevcut.

Ülkeler arasında 27-28 Kasım 2018 tarihinde son gerçekleştirilen KUKK toplantısıyla, ülkeler arasında 1.000 adet (ikili/transit/dönüş yükü) geçiş belgesi teati edildi.

Yine son gerçekleştirilen KUKK toplantısında, Pakistan Heyeti, ülke içinde 1.300 kilometrelik yeni otoyol inşasıyla ülkenin ulusal ve uluslararası düzeyde önemli transit güzergah olmayı hedeflediğini, ülkenin Çin ile olan Sust (Pakistan) – Tashkurgan (Çin) sınır kapısının da dünya tedarik zincirine önemli katkılar verebileceğini dile getirdi.

Organizasyonda UND’yi UND Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatih Şener, İcra Kurulu Başkanı Alper Özel ve İcra Kurulu Üyesi Alpdoğan Kahraman temsil etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here