Kamyon üreticileri, Avrupa çapında CO2 yayımlarının azaltılması için yüksek kapasiteli araçların kullanılması çağrısını yaptı

1
308
ACEA_Paper-High_Capacity_Transport-1
Avrupa Otomobil Üreticileri Derneği ACEA, karayolu taşımacılığında CO2 yayımlarını azaltma çabalarının bir parçası olarak Avrupa çapında yüksek kapasiteli taşımacılık sistemini destekleyen bir politik altyapı çağrısı yaptı.

Avrupa Otomobil Üreticileri Derneği ACEA, karayolu taşımacılığında CO2 yayımlarını azaltma çabalarının bir parçası olarak Avrupa çapında yüksek kapasiteli taşımacılık sistemini destekleyen bir politik altyapı çağrısı yaptı. Bu sistem, standart kamyonların iki katı yük taşımak için özel olarak tasarlanan yüksek kapasiteli araçların AB karayolu ağının tahsisli bölümlerinde seyahat etmesini sağlıyor. ACEA, bu çağrıyı politika yapıcılara 7 Mayıs’ta Brüksel’de gerçekleştirilen bir etkinlikte yaptı.

Deneyim, küçük kamyonların yükünü konsolide edebildiği için yüksek kapasiteli araçların daha az yakıt tüketir ve daha az yayım üretirken alışılageldik ağır yük araçlarından daha verimli ve etken olduğunu gösteriyor. Bu da onları standart araç kombinasyonlarından daha çevreci yapıyor. Yeni ACEA bildirisine göre üç adet yüksek kapasiteli araç altı adet alışılageldik kamyonun yerine geçiyor ve CO2 yayımlarını yüzde 27’ye kadar azaltıyor.

high-capacity_vehicles_CO2
Yeni ACEA bildirisine göre üç adet yüksek kapasiteli araç altı adet alışılageldik kamyonun yerine geçiyor ve CO2 yayımlarını yüzde 27’ye kadar azaltıyor.

AB’nin ağır hizmet araçları için ilk CO2 standartları, 2025 ve 2030 yılları için belirlendi. ACEA Genel Sekreteri Erik Jonnaert, konuyla ilgili şunları söyledi: “Kamyon üreticileri bu standartlar doğrultusunda yayımları azaltmaya kendilerini adadılar. Buna karşın yeni araçlar için bu verimlilik standartları karayolu taşımacılığından kaynaklanan toplam CO2 yayımlarını azaltmak için yeterli olmayacak.

Önümüzdeki on yıllarda yük taşımacılığına olan talep giderek artacak. Yüksek kapasiteli araçlar, hem Avrupa’nın mevcut yol altyapısını geliştirmeden ya da uzatmadan hem de karbon yayımlarını kontrol altında tutarak bu artan talebi uygun bir maliyetle karşıyacak.

ACEA_Paper-High_Capacity_Transport-2
Önümüzdeki on yıllarda yük taşımacılığına olan talep giderek artacak.

Erik Jonnaert, şöyle devam etti: “Yüksek kapasiteli araçların faydalarını tüm AB çapında hissetmek için politika yapıcıları yüksek kapasiteli taşımacılık sisteminin sınırları aşması için teşvik ediyoruz.” 

Avrupa Modüler Sistemi (European Modular System EMS) kombinasyonları şeklinde yüksek kapasiteli araçlar Belçika, Danimarka, Finlandiya, birçok Alman federal eyaleti, Hollanda, Portekiz, İspanya ve İsveç’te şu anda kullanılıyor. Bu ülkelerde uygulamada CO2 düşüşleri doğrulandı. Demiryolundan karayoluna olası bir mod geçişi, yolların ve köprülerin aşınması ve yıpranması ve güvenlik konularında ilk başta duyulan kaygıların doğru olmadığı da ortayı çıktı.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here