KAMAZ, yeni R6 motor birleştirme hattını açtı

3
1687

Rusya’nın en büyük kamyon üreticisi olan KAMAZ, Liebherr Group ile ortak yürüttüğü proje kapsamında sıralı altı silindirli R6 motorlarının geliştirildiği ve üretildiği projenin son ayağının da tamamlanmasını kutladı.

Tibet Projesi

25 Mart 2014 tarihinde Almanya’nın Ehingen kentinde KAMAZ PTC ve Liebherr Group, 400 beygirden 700 beygire kadar güç üretecek ve Euro 5 ve ardından gelecek Euro 6 yayım ölçütlerini karşılayacak yeni gelişmiş bir sıralı altı silindirli motor ailesinin geliştirilmesi için bir anlaşma imzaladılar. 10 Haziran 2014 tarihinde KAMAZ Genel Direktörü Sergey Kogogin’in emriyle “Tibet” adı verilen proje başlatıldı. Üç yıl boyunca motor fabrikasında yoğun bir çalışma yürütüldü. Üretim binası inşa edildi, motor bloklarının ve silindir kafalarının üretimi için donanımlar yerleştirildi ve R6 motor birleştirme ve boyama hatları kuruldu. 2017 yılının aralık ayında ise yeni motorun ilk ayrıntısı süreçlendirildi ve ilk KAMAZ 910. 10 motorları üretim hattına yerleştirildi.

Yeni R6 motorlar yeni K5 kamyon neslinde kullanılacak

Yeni konveyör, KAMAZ PTC’nin üretim sığasını artıracak. 2018 yılında KAMAZ’ın sıralı altı silindirli R6 motorlarının seri üretimi yeni hatta başlayacak. Bu motorlar, 2019 yılında üretimine başlanması planlanan K5 nesli kamyonlarda kullanılacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan KAMAZ PTC Genel Direktörü Sergey Kogogin, şunları söyledi: “Projelerimizin arkasındaki yenilikçi yaklaşıma esas olarak şu anda üzerinde çalıştığımız KAMAZ’ın gelecekteki ürün yelpazesinin üretimi için ihtiyaç duyuluyor. Müşterilerimiz için ürünlerimizi en iyi hale getirmek ve yeni pazarlara girmek için çaba gösteriyoruz. Dünyadaki en son teknolojileri kullanarak ortağımızın işbirliği ile geliştirdiğimiz yeni güçlü ve güvenilir R6 motorlar, araçlarımızın teknik ve tüketici özelliklerini geliştirmemizi ve kamyonları insanlar ve çevre için daha güvenli yapmamızı sağlayacak.

KAMAZ Genel Direktörü Sergey Kogogin

Liebherr’in ağır hizmet uygulamaları ve zorlu iklimlerdeki çalışma şartları için dizel motor geliştirme ve üretme konusunda 30 yılı aşkın bir deneyimi bulunuyor. Motorlar, Liebherr’in parça üreten bölümlerinin geliştirme, tasarım ve üretim konusundaki yetenekleri sayesinde ortaya çıkan kapsamlı programın bir sonucu. Mekanik, hidrolik ve elektrikli tahrik ve kontrol teknolojileri alanlarındaki yüksek performanslı parçaların arasında dizel ve gaz motorları, püskürtme sistemleri, eksenel piston makineleri, hidrolik pompalar ve motorlar, hidrolik silindirler, büyük boyutlu mil yatakları, dişli kutuları ve vinçler, elektrik makineleri, açma kapama düzenekleri ile elektrik ve elektronik parçalar ve sistemler yer alıyor.

KAMAZ PTC ve Liebherr Group, uzun yıllardır işbirliği yapıyor

Liebherr-International AG Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Willi Liebherr ise konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Şirketlerimiz, ilk KAMAZ kamyonlar için vites kutuları geliştirmeye başlamamızdan bu yana uzun yıllardır işbirliği yapıyor. Bu nedenle tasarımcılarımızın ve mühendislerimizin uzun çalışmaları sonucunda yeni bir motorun doğumuna şahit olmak son derece memnuniyet verici. Özellikle R6 motorlar için kurulan yeni üretim hattı da çok etkileyici. Bu projeyi gerçekleştiren KAMAZ çalışanlarına teşekkür etmek istiyor ve yeni motora başarılar diliyorum.

KAMAZ’ın yeni R6 motor üretimi hattı son derece modern donanımlara sahip ve bazı yönlerden yabancı benzerlerini geçiyor. Teknoloji ile uyuma ve ayrıntılı kalite kontrole büyük önem verilirken her işlem yüzde 100 kontrol ediliyor. Bu sayede KAMAZ K5 kamyonların güç biriminin yüksek kalitesi garanti altına alınıyor.

Şu anda yeni konveyörün bütün hatları başlangıç modunda çalışıyor. 2017’nin sonuna kadar 7 ile 10 güç biriminin birleştirilmesi bekleniyor. R6 motorların endüstriyel üretiminin Mart 2018’de başlaması planlanıyor. Yeni üretim hattı yılda 12 bin motor üretimi için tasarlandı. Bu proje ile KAMAZ motor fabrikasında 150 yeni istihdam yaratıldı.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz