IVECO ve Edison, sürdürülebilir ağır hizmet taşımacılığı için güçlerini birleştiriyor

0
604
New-IVECO-S-WAY-LNG
IVECO ve Edison, LNG kullanımı yoluyla düşük çevresel etkiye sahip ağır hizmet taşımacılığının gelişimini hızlandırmak için bir işbirliği başlattı.

Edison ve IVECO, sürdürülebilir gaz hareketliliğinin gelişimini hızlandırmak ve İtalya’daki karayolu taşımacılığı sektöründe Sıvılaştırılmış Doğal Gaz’ın (LNG) kullanımını daha da teşvik etmek için bir Mutabakat Zaptı (MoU) imzaladıklarını duyurdu. Anlaşma, G-Mobilite’nin (LNG ve CNG hareketliliği) İtalya’yı karbondan arındırma sürecinde oynadığı temel rolün tanınmasına dayanıyor ve iki şirketin enerji geçişi mücadelesinde sahip olduğu benzersiz konumdan yararlanıyor: Tüm LNG değer zinciri boyunca dikey olarak entegre edilmiş ve yeşil gaza bağlı bir operatör olarak Edison ve doğal gazlı ticari araçların önder üreticisi olarak IVECO.

Edison CEO’su Nicola Monti, konuyla ilgili olarak “Geçen Ekim ayında, sürdürülebilir hareketliliği desteklemek için İtalya’daki ilk entegre LNG lojistik zincirini tamamladık. Bu, Ravenna’da faaliyete geçen küçük ölçekli bir liman depolama tesisi ve tedarik için ayrılmış bir LNG taşıyıcı gemisi sayesinde oldu. Bugün, Avrupa ve İtalya iklim hedefleri ışığında, taşımacılığın karbondan arındırılması stratejik yolunda bir adım daha atıyoruz. Güçlerimizi birleştirerek ve hem İtalya’da hem de uluslararası alanda IVECO gibi önemli bir grupla birlikte çalışarak, filoların dönüşümünü ve enerji geçiş sürecini hızlandırabileceğiz.” dedi.

Iveco Group CEO’su olarak atanan Gerrit Marx ise şunları söyledi: “Doğal gaz hareketliliği bugünümüzde ve geleceğimizde büyük bir paya sahip. Bu, taşımacılık sektörünün karbondan arındırılmasına yönelik ilk, ancak önemli bir adım ve bu alandaki öncü çabalarımız meyvelerini verdi: Şu anda LNG’li kamyonlarda Avrupa’da yüzde 55 pazar payı ile pazar önderiyiz. IVECO ve Edison arasındaki işbirliği, projenin geliştirme planına kademeli olarak biyometanın eklenmesiyle güçlendirilecek sürdürülebilir hareketliliğe ek bir destek sağlayacak. IVECO, şimdiden güç aktarma organları yenilenebilir biyo-metanla çalışırken neredeyse hiç karbondioksit yaymayan ağır hizmet kamyon teknolojisi sunuyor: Bu, iklim değişikliği tartışmasının acil eylem çağrılarıyla yüzleşmek için gerçek taahhüdümüzü ve net yol haritamızı ortaya koyuyor.

Edison ve IVECO arasındaki işbirliği ayrıca, geleneksel yakıtlara kıyasla rekabetçi olan ve biyometan ve bioLNG‘nin döngüsel bir ekonomiye ve karbonsuzlaştırmaya doğru kademeli olarak sunulmasına katkıda bulunan Toplam Sahip Olma Maliyeti (TCO; satın alma, bakım ve yakıt da dahil olmak üzere bir aracı işletme maliyeti) aracılığıyla filoların LNG’ye dönüştürülmesini destekleyen G-mobilite için özel çözümler sunabilen iş modellerini belirlemeyi de amaçlayacak.

Edison, İtalya’nın ilk LNG ithalatçısı ve Ekim 2021’de şirket, Ravenna’daki liman deposunun devreye girmesiyle birlikte, taşımacılığa adanmış ilk küçük ölçekli entegre LNG lojistik zincirini başlattı. Bugün şirket, giderek daha çevre dostu bir mobilite için İtalya genelinde 45’i kendisine ait yaklaşık 300 dolum istasyonuna LNG, CNG ve biyometan sağlıyor.

IVECO, 20 yılı aşkın süredir doğal gaz teknolojilerine öncülük ediyor ve taşımacılık sektöründe bu sürdürülebilir yakıta geçişe öncülük ediyor. IVECO, satılan 45 bin doğal gazlı araçla Avrupa’da pazar önderi ve uluslararası uzun mesafeli görevler için özel olarak tasarlanmış doğal gazla çalışan ağır hizmet araçlarını sunan ilk üretici. IVECO S-WAY, LNG sürümünde 1.600 km’lik son derece uzun bir menzile sahip ve sınıfının en iyisi Toplam Sahip Olma Maliyeti ile gerçekten sürdürülebilir ve karlı bir çözüm sunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here