IVECO, sürdürülebilir hareketlilik konferansı TEN-T Days 2018’de doğal gazlı ürün yelpazesini tanıttı

0
1164

IVECO, kentiçi dağıtımdan şehirlerarası ve uzun mesafeyi yük ve yolcu taşımacılığına kadar farklı görevler için ürettiği doğal gazlı panel vanlar, kamyonlar ve otobüslerden oluşan filosunu Ljubljana, Slovenya’da düzenlenen ve Avrupa Komisyonu Genel Hareketlilik ve Taşımacılık Bakanlığı tarafından teşvik edilen Trans-European Network for Transport (TEN-T) Days konferansında tanıttı.

IVECO, “2018 Yılının Uluslararası Vanı” ödülüyle taçlandırılan sürdürülebilir Blue Power ailesinin bir üyesi olan ve sekiz ileri oranlı tam otomatik şanzımanla donatılan tek doğal gazlı hafif ticari taşıt unvanını taşıyan Daily Hi-Matic Natural Power ile deneme sürüşleri yapma olanağı da sundu.

IVECO, ayrıca kısa süre önce tanıtılan ve İngiltere’de Yılın Düşük Karbonlu Kamyonu seçilen Stralis NP 460 ağır kamyonunu da sergiledi.

IVECO, 25-27 Nisan tarihlerinde Ljubljana’da gerçekleştirilen TEN-T Days 2018’e katıldı. Bu yıl dokuzuncusu gerçekleştirilen konferans, Avrupalı bakanları, Avrupa Parlamentosu üyelerini ve önemli paydaşları taşımacılık, enerji ve dijital bağlanabilirlik ile Avrupa genelindeki taşımacılık ağına bağlı olarak akıllı, sürdürülebilir ve güvenli ulaşıma nasıl katkıda bulunulacağını tartışmak üzere bir araya getiren üst düzey bir AB altyapı politikası toplantısı.

Etkinlikte tartışılacak konular arasında vizyon, hedefler ve politik önlemler aracılığıyla seçenek yakıtlar piyasasını geliştirmeye ayrılan bir oturum da yer aldı. Toplantıya katılan tek kamyon üreticisi olan IVECO, doğal gazla çalışan vanlardan ve kamyonlardan oluşan tüm yelpazesini tanıtarak Daily Hi-Matic Natural Power van ile deneme sürüşleri yapma olanağı sundu.

IVECO Marka Başkanı Pierre Lahutte, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Kentiçi otobüsleri veya kapıya teslimat ve hipermerkezler için Daily gibi elektrikli araçlar geliştirirken IVECO, metanın ve biyometanın, çok çeşitli taşımacılık uygulamalarında ekonomik sürdürülebilirlik ve önemli onranda CO2 azaltımı potansiyeli sunan dizele seçenek bir yakıt olduğunu açık bir şekilde görmüştü.”

IVECO Daily Blue Power

IVECO, doğal gazla çalışan tüm yelpazesini tanıtıyor

IVECO, kentsel alanlardaki hava kalitesi sorununa çözüm bulmak ve sera gazları salınımını düşürmek için doğal gazın en etkili teknoloji ve olgun, makul fiyatlı bir çözüm olduğunu erken görmüştü. Doğal gaz, kısa ve orta vadede, yaygın olarak kullanılabilecek tek yakıt. IVECO’nun hafif ticari taşıtlardan ağır hizmet uzun yol kamyonlarına ve otobüslere kadar ileri düzey Natural Power teknolojisi ve doğal gazla çalışan tüm yelpazesiyle bu seçenek tahrik bugün bir gerçek.

TEN-T Days’te deneme sürüşü için hazır bulundurulan Daily Hi-Matic Natural Power, IVECO’nun “2018 Yılının Uluslararası Vanı” ödülünü kazanan sürdürülebilir Daily Blue Power ailesinin bir üyesi. Bu araç, sektördeki sekiz oranlı tam otomatik şanzıman ile donatılan sıkıştırılmış doğal doğal gaz motoruna sahip ilk hafif ticari taşıt. IVECO’nun Natural Power teknolojisinin sürdürülebilirliğini ve Hi-Matic şanzımanın sınıfındaki yüksek sürüş keyfinin mükemmel bir birleşimini sunarak kentiçi taşımacılık için zaten en iyisi olan çözümü daha da iyileştiriyor. Kabinin yüksek konforu aracın son derece sessiz çalışmasıyla geliştirildi ve son derece dikkat çekici bir çevre performansına ulaşıldı: Gerçek sürüş koşullarında ve kentiçinde CO2 yayımları eşdeğer dizel sürüme göre yüzde 5 daha düşük; biyometan kullanımında ise neredeyse sıfır. (Sıkıştırılmış Doğal Gaz) CNG’nin düşük pompa fiyatı sayesinde çok yüksek bir yakıt verimliliği sunuluyor ve dizele kıyasla yüzde 35’ten fazla maliyet tasarrufu sağlanıyor.

IVECO Eurocargo CNG

Eurocargo Natural Power, 750 Nm’lik yüksek azami tork ve 210 beygir güç sunan altı silindirli CNG motoruyla donatılıyor. Özellikleri ve taşıma sığası dizel eşdeğeriyle aynı ve 400 km azami menzile sahip. “Şehrin sevdiği kamyon” olarak bilinen ve “2016 Yılının Uluslararası Kamyonu” ödülünü kazanan Eurocargo serisinin bir parçası olan Eurocargo Natural Power, düşük yayımları ve sessiz çalışmasıyla (Piek onaylı, gürültü salınımları 72 dB’den düşük) özellikle büyük şehirlerde kendini evinde hissediyor. Bu da sınırlandırılmış trafik bölgelerinde çalışabildiği ve gece çalışması için ideal olduğu anlamına geliyor.

IVECO Stralis NP 460

İngiltere’de Yılın Düşük Karbonlu Kamyonu ödülü alan Stralis NP 460, özellikle uzun mesafe taşımaları için özel olarak tasarlanan ilk doğal gazlı kamyon. Tüm görevlere çalışabilmesi için tasarlanmış son nesil otomatik şanzımanı ile tek doğal gazlı ağır kamyon serisi olan alan Stralis NP 460, en zorlu uzun mesafeli görevleri gerçekleştirmek için sürdürülebilirliği, performansı, üretkenliği ve özerkliği bir araya getiriyor. Sıkıştırılmış Dogal Gaz (CNG) veya Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) ile çalışan ve 460 beygir güce sahip bulunan Stralis NP 460’ın sadece LNG ile çalışan sürümü 1600 km’ye kadar özerkliğe sahip. Euro 6 ölçütleri ile kıyaslandığında parçacık madde ve NOx yayımlarını büyük ölçüde azaltıyor ve biyometan kullanımında CO2 yayımlarını yüzde 95’e kadar düşürüyor. Ayrıca, 71 dB’den az olan gürültü seviyesiyle son derece sessiz çalışıyor ve gürültü kirliliğini büyük ölçüde azaltıyor. Dizel bir kamyona göre Toplam Sahiplik Maliyeti’ni (TCO) yüzde 9’a kadar düşüren IVECO’nun en iyi uzun yol yakıt verimliliği teknolojilerine sahip olan devrimsel nitelikteki Stralis NP 460, taşımacılık operatörlerine gerçek sürdürülebilir lojistik sunmanın rekabetçi avantajını sağlıyor.

IVECO Crossway LE Natural Power

12 metrelik bir otobüs olan IVECO BUS Crossway Low Entry Natural Power, çevresel hedefleri karşılayarak kentiçi ve kentlerarası yolcu taşımacılığının zorluklarıyla mücadele etmek için özel olarak tasarlandı. Doğal gazla çalışan bu model, operasyonel verimlilik ve çok yönlülük gibi Crossway serisinin başarısını sağlayan tüm özelliklere sahip olmanın yanı sıra seçenek tahrik sisteminin tüm avantajlarını sunuyor. Kentlerarası kategoride “2018 Yılının Sürdürülebilir Otobüsü” ödülünü kazanan bu araç, birçok niteliği için ödüllendirildi. Bu özellikler arasında CNG tanklarını tavana bütünleştiren patentli akıllı tasarım (iç yüksekliği en uygun hale getiriyor ve piyasadaki en düşük toplam dış yükseklik (3210 mm) sayesinde aracın her koşulda çalışabilmesini sağlıyor), 600 km’ye kadar menzil ve çevre dostu ve düşük yakıt tüketimine sahip Cursor 9 NP (doğal gaz) motoru bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz