Iveco, Dakar 2017 için yola çıktı

0
2427

Iveco, arka arkaya altı yılın ardından yedinci yılda da PETRONAS De Rooy IVECO Takımı’nın sponsoru olarak takıma kamyon, motor ve yedek parça sağlıyor ve son yıllarda birçok büyük zafer kazanan bu ortaklığı daha ileriye taşıyor.

Bir adet Iveco Powerstar 4×4 ve iki adet Iveco Trakker 4×4 kamyon, arazi araçları için dayanıklılık yarışının 2017 yılı sürümündeki zorlu yollarda ve arazi şartlarında km’ler kat edecek. Bu rallide yarışacak kamyonlar, mühendisliği CNH Industrial’ın aktarma organları markası FPT Industrial tarafından özel olarak yapılan 900 beygir gücündeki Iveco Cursor 13 motorlarıyla donatıldı. Altı adet Iveco Trakker ve bir adet Iveco Daily ise PETRONAS De Rooy IVECO Takımı’na destek ve yardım sağlayacak.

Dakar 2017’nin yoğun bir rekabetin yaşanacağı son derece zorlayıcı bir yarış olması planlandı. Dünyadaki en ünlü rallinin 39’uncusu yine Güney Amerika’da gerçekleştirilecek. 2 Ocak’ta Paraguay Asunción’da başlayacak yarış Paraguay, Bolivya ve Arjantin’i kapsayan ayaklarda 9 bin kilometreden daha uzun bir güzergahı tamamladıktan sonra 14 Ocak’ta Arjantin Buenos Aires’te sona erecek.
24 ve 25 Kasım’da tüm Avrupalı yarışmacılar, araçlarını yaklaşık bir ay boyunca sürecek bir yolculuk için Fransa Le Havre’da gemiye yüklediler.

Iveco Marka Başkanı Pierre Lahutte konuyla ilgili şunları söyledi: “Bu yılki takımla, ilk 10’da yer alan beş kamyon markasıyla en rekabetçi Dakar olan geçen yılki rallideki müthiş performansı tekrarlamayı umuyoruz. Dakar Rallisi’nin parkurlarında, yetenekli pilotlarımızın yarışta en iyi performansı sergilemelerini sağlayacak kamyonlarımızın mükemmel güvenilirliklerini göstermeye devam edeceğimizden eminiz.

PETRONAS De Rooy IVECO Takımı hazır

2016 yılındaki yüksek performansından sonra PETRONAS De Rooy IVECO Takımı yenilendi ve yarış için hazır duruma geldi. Takımın iki sürücüsü Gerard de Rooy ve Ton van Genugten, Wuf van Ginkel’in desteğiyle mücadelede yer almaya hazırlar.
Iveco Powerstar’ın yataklı kabinli modelinin direksiyonunun başına geçecek olan Gerard de Rooy, Dakar 2012 ve 2016’daki unutulmaz zaferleriyle olağanüstü becerilerini birçok defa sergilemiş uzman bir sürücü. Ona, bu yarışta birçok ünlü sürücünün yanında yarışmış ve deneyimli bir seyrüseferci olan İspanyol Moi Torrallardona yardımcı sürücü olarak eşlik edecek. Gerard de Rooy ve Moi Torrallardona, ilk olarak 2015 yılındaki Fas Rallisi’nde birlikte yarıştılar. Mekaniker Darek Rodewald da ralli boyunca teknik destek sağlamak üzere Powerstar kabininde bulunacak.

Dakar2017_Iveco-service-Trucks
Iveco servis kamyonları

Iveco Trakker’ın gündüz kabinli modeli olan ikinci kamyonu ise Trakker’ı başarıya taşımaya kendini adayan ve gerçek hayatta kamyon sürücülüğü yapan Ton van Genugten kullanacak. Yarışı beşinci sırada tamamlayarak geçen yıl Iveco Trakker’ıyla mükemmel bir çıkış yakalayan Ton Van Genugten, yarışın 2017 sürümünde takım arkadaşı ve kaptanı De Rooy‘un performansına ulaşmayı hedefliyor. Ton Van Genugten’e bu yarışta geçen yılki Dakar Rallisi’nden bu yana yardımcı pilotluğunu yapan Anton van Limpt eşlik edecek. De Rooy takımının uzun süreli mekanikeri Bernard der Kinderen, Van Genugten ekibini desteklemek için Trakker’da yer alacak.

Diğer Trakker, özellikle yarış sırasında ana yedek parçaları taşıyarak “hızlı yardım” görevini yerine getirecek ve Iveco ile ilk kez yarışacak Wuf van Ginkel tarafından kullanılacak. Erik Kofman, Wuf van Ginkel’in yardımcı sürücülüğünü, Bert van Donkelaar ise mekanikerliğini yapacak.
CNH Industrial’ın yol, arazi ve jeneratör motorlarının yanı sıra dingiller ve vites kutuları tasarlayan ve üreten markası olan FPT Industrial, Sparco ile birlikte takımın teknik sponsoru olacak.

Iveco’nun en uzun süreli ortaklarından biri olan PETRONAS Lubricants da tarihi ortağını 2017 Dakar macerasında destekleyecek. İsim sponsoru olan PETRONAS Lubricants, ralli ve hizmet araçları için yağlar ve işlevsel sıvıları sağlayarak PETRONAS De Rooy IVECO Takımı’nın birinci teknik ortağı olacak. Sponsorlar arasında Iveco onaylı kullanılmış araç markası OK Trucks da bulunuyor.
Takım kaptanı Gerard De Rooy yaptığı açıklamada mücadeleye hazır olduğunu belirterek, “Yarışma zorlu olacak; ancak takım hazır. Dikkatli bir şekilde hazırlandık, araçlarımız da güvenilirlik konusundaki ününü sonuna kadar hak ettiğini kanıtladı ve Dakar Rallisi’nin sunduğu en zorlu durumlarla başa çıkabileceğini gösterdi. Takımdaki herkes oldukça deneyimli ve becerilerimizle kamyonlarımızı denemek için sabırsızlanıyoruz.” dedi.

2016 yılında sürpriz bir başarı elde eden “El Coyote” lakaplı sürücü Federico Villagra, Arjantinli takımı birinci sıraya getirme hedefiyle Iveco Powerstar kamyonunun direksiyonunda tekrar yarışacak.

Yarıştaki araçlar

Iveco Trakker, en zorlu arazi şartlarında bile çalışmak üzere tasarlanmış bir araç. 18 ile 72 ton aralığındaki sürümleriyle Trakker, yeni Stralis Active Day ve Active Time kabinlerinin rahatlığıyla sağlamlığı ve güvenilirliği bir araya getiriyor. Soldan ve sağdan direksiyonlu sürümleriyle Trakker serisi, Iveco Cursor 13 motorları ve iki kabin seçeneği (Hi-Land ve Hi-Track) sayesinde birçok özel görev için özelleştirilebiliyor. İki sürüm de 310’dan 500 beygir gücüne kadar güç seviyelerine sahip motorlarla 4×2, 4×4, 6×4, 6×6 ve 8×8 çekiş düzenlerinde alınabiliyor. Çekiciler ise 360’dan 500 beygir gücüne kadar güç seviyelerine sahip motorlarla 4×2, 4×4, 6×4 ve 6×6 çekiş düzenlerinde elde edilebiliyor. Trakker, ister zorlu arazi koşullarında ister çoğunluğu karayollarında olan görevlerde kullanılsın taşıma sığasını ve yakıt tüketimini en uygun hale getirmek için donatılıyor.

Iveco kamyonlar, 24 ve 25 Kasım’da Kuzey Fransa’daki Le Havre limanından diğer Avrupalı rakiplerinin yanı sıra yardım, lojistik destek ve basın araçlarıyla birlikte gemiye yüklendi. 2009 yılından beri Fransa’daki ikinci büyük limandan araçların gemiye yüklenmesi süreci önemli bir tören haline geldi ve rallinin ilk aşamasını temsil etmeye başladı. Bu etkinlik, ayrıca araçları Güney Amerika havasına bürünen bir atmosferde gözlemenin eşsiz fırsatını da sunuyor. Atlantik’i geçiş süreci yaklaşık bir ay sürüyor.

Yarış, www.iveco.com/dakar adresinden günlük olarak takip edilebilecek

Iveco, Güney Amerika’dan günlük güncellemelerle yarışı adım adım takip ederek hayranlarını ralli boyunca www.iveco.com/dakar adresinden haberdar edecek. Web sitesi, dünyanın en zor ve en çetin arazi yarışı boyunca bir yolculuk öyküsü anlatacak. İngilizce ve İspanyolca dillerinde yayın yapılan web sitesi, her gün PETRONAS De Rooy IVECO Takımı’nın sonuçları ve performans verilerinin yanı sıra rotadan doğrudan aktarılan çoklu ortam içeriğiyle birlikte güncellenecek. Aynı şekilde Iveco’nun sosyal medya kanalları da raporlar, videolar ve fotoğrafların yanı sıra en son haberlerle her gün güncel tutulacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz