IVECO, Almanya’nın doğal gazlı kamyonlar için otoyol ücreti muafiyetini uzatma kararını memnuniyetle karşıladı

0
2919
IVECO-S-WAY-NP-01
Uzun yol taşımacılığı için özel olarak tasarlanan tek ağır hizmet kamyonu olan tamamen LNG’li yeni uzun yol IVECO S-WAY NP, 1600 km’ye kadar menziliyle pazardaki en uzun özerkliği sunuyor.

Alman Parlamentosu Trafik Komitesi ve Alman Parlamentosu Üyesi Karl Holmeier, ağır hizmet kamyonlarının otoyollarda ücretsiz seyahat etme sürelerinin uzatılma planını doğruladı.

Eğer öneri beklendiği gibi Alman Parlamentosu ve Federal Konsey’de onaylanırsa sıkıştırılmış ve sıvılaştırılmış doğal gazla (CNG ve LNG) çalışan 7.5 ton üzeri araçlar, 31 Aralık 2023 tarihine kadar otoyol ücretlerinden muaf olacaklar.  

Bu uzatma, ülkenin ana Avrupa uzun yol koridorlarının kavşak noktasındaki merkezi konumu nedeniyle, IVECO’nun doğal gazlı ağır kamyonlarını hem Almanya hem de uluslararası güzergahlarda kullanan taşımacılara fayda sağlayacak. 

Otoyol ücreti muafiyeti, IVECO’nun doğal gazlı kamyonlarının Toplam Sahiplik Maliyeti’ni (TCO) daha da düşürerek finansal avantajları artıracak ve bu araçlara yapılan yatırımın geri dönüşünü hızlandıracak. Bu durum, doğal gaz dağıtım ağının genişlemesiyle birlikte temiz ve çok daha sessiz teknolojiye geçişi destekleyecek.

IVCO-S-WAY-NP-03
Otoyol ücreti muafiyeti, IVECO’nun doğal gazlı kamyonlarının Toplam Sahiplik Maliyeti’ni (TCO) daha da düşürerek finansal avantajları artıracak ve bu araçlara yapılan yatırımın geri dönüşünü hızlandıracak.

Alman Parlamentosu ve Federal Konsey’in, ilk kez 1 Ocak 2019’da yürürlüğe konan 7.5 ton üzeri doğal gazlı araçların otoyol geçiş ücreti muafiyetini 31 Aralık 2023’e kadar uzatması bekleniyor. Bu da IVECO’nun doğal gazlı IVECO S-WAY NP ve IVECO X-WAY NP ağır hizmet kamyonlarının, lojistik operatörlerine ve hafif inşaat firmalarına sunduğu finansal avantajların yanı sıra Alman otoyollarında ücret ödemeden seyahat edebileceği anlamına geliyor.

IVECO Marka Başkanı Thomas Hilse, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Alman Parlamentosu Trafik Komitesi’nin doğal gazlı ağır hizmet kamyonları için ücret muafiyetini uzatmak üzere Parlamento’da yeni bir tartışma önerisi getirdiği haberini IVECO olarak memnuniyetle karşılıyoruz. Haziran ayında beklenen nihai karar, sıfır yayım yolunda bu teknolojinin çevresel faydalarının açıkça tanınması anlamına gelecektir. LNG altyapısı büyüyor ve son olarak Berlin Postdam’da açılan gibi artan sayıda dolum istasyonu hizmete giriyor. Genişleyen dağıtım ağı ve bu yakıtı destekleyen mevcut devlet sübvansiyonları ile birlikte, bu süre uzatımı müşterilerimize LNG’li taşımacılığa geçişin durdurulamaz olduğu ve biyo-metan ile yayımsız olabileceği konusunda açık bir sinyal veriyor.

Uzun yol taşımacılığı için özel olarak tasarlanan tek ağır hizmet kamyonu olan ve 1600 km’ye kadar menziliyle pazardaki en uzun özerkliği sunan tamamen LNG’li yeni uzun yol IVECO S-WAY NP, bu muafiyetten yararlanmak için mükemmel bir araç.

IVECO, endüstri önderi tam bir doğal gazlı araç yelpazesi ve Avrupa çapında satılan 7 binden fazla LNG’li aracı destekleyerek bayi ağının edindiği tecrübe ile 20 yılı aşkın bir süredir doğal gaz teknolojisine önderlik ediyor.

IVECO-S-WAY-NP-02
Almanya’da 7.5 ton üzeri doğal gazlı araçların otoyol geçiş ücreti muafiyetinin 31 Aralık 2023’e kadar uzatılması, IVECO’nun doğal gazlı IVECO S-WAY NP ve IVECO X-WAY NP ağır hizmet kamyonlarının, lojistik operatörlerine ve hafif inşaat firmalarına sunduğu finansal avantajların yanı sıra Alman otoyollarında ücret ödemeden seyahat edebileceği anlamına geliyor.

Bugün, doğal gaz dağıtım ağı Avrupa’daki ana ulaşım yollarını kapsıyor ve 2019 yılında 249 olan dolum istasyonu sayısının 2022 yılında 450 adedin üzerine çıkacağı beklentisiyle gelişim devam ediyor. Almanya’dan geçen seyahat yollarını kullanan kamyonlar sadece otoyol ücreti muafiyetinin finansal faydalarına değil; aynı zamanda Alman Federal Hükümeti’nin iklim hedeflerine ulaşmada doğal gazı stratejisinin ana unsurlarından biri olarak görmesinin sonucunda daha da genişleyecek iyi gelişmiş atyapının operasyonel avantajlarına da sahip olacaklar.

Almanya dışında doğal gaz teknolojisinin benimsenmesi yolunda bir başka sinyal, Tirol’de LNG’li kamyonlar için sektörel sürüş yasağı muafiyeti uygulayan Avusturya’dan geliyor. Artık LNG’nin bir gaz olarak sınıflandırılması ve bu nedenle fosil yakıt vergilerine tabi olmaması ile doğal gaz üzerindeki vergilendirme kurallarında yapılan değişiklik 1 Ocak 2020’de yürürlüğe girdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here