İlk yeni Actros Mercedes-Benz Wörth fabrikasından çıktı

1
2212
New-Actros-job1-01
Mercedes-Benz Wörth fabrikasında bir kilometre taşı: Safir mavi renkteki ilk yeni Mercedes-Benz Actros gümüş renkteki selefinin ve kırmızı renkteki bir önceki selefinin yanında müşteri için hazır.

Safir mavi Actros 1851 LS 4×2, Mercedes-Benz Wörth fabrikasındaki hatlardan çıkan ilk müşteri aracı oldu. Mercedes-Benz Kamyonları Başkanı Stefan Buchner, Mercedes-Benz Kamyon Operasyonları Başkanı Gerald Jank ve Mercedes-Benz Wörth Fabrikası Başkanı Dr. Matthias Jurytko, Wörth fabrikasının üretim takımıyla birlikte Mercedes-Benz’in amiral gemisi kamyonunun seri üretiminin başlamasına eşlik ettiler.

Mercedes-Benz Kamyonları Başkanı Stefan Buchner, konuyla ilgili olarak “Yeni Mercedes-Benz Actros için şimdiye kadarki en güvenli, en verimli ve en bağlantılı kamyonu yapma hedefiyle çözümler geliştirdik. Mercedes-Benz Kamyonları’nın küresel üretim ağının uzmanlığı sayesinde onu şu anda yola çıkarıyoruz. Actros artık müşteriler için hazır.” dedi.

Mercedes-Benz Wörth Fabrikası Başkanı Dr. Matthias Jurytko ise şunları söyledi: “Yeni Actros’u üreten ilk yerleşke olmaktan ve yetkinlik merkezi olarak dünya çapında üretimi başlatmaktan dolayı gururluyuz. Bu bize Mercedes-Benz Wörth fabrikası olarak uluslararası üretim ağında özel bir rol veriyor. Yarım yüzyıldan uzun bir süredir Wörth takımı olağanüstü bir bilgi birikimi oluşturdu: Kamyonların nasıl en yüksek kalite standartlarında üretileceğini çok iyi biliyorlar. Ve bunu yeni amiral gemimizin üretiminin başlamasıyla bir kez daha gösterdiler.

new-actros-job1-02
Mercedes-Benz Wörth fabrikasında bir kilometre taşı: Safir mavi Actros 1851 LS 4×2 Mercedes-Benz Wörth fabrikasındaki hatlardan çıkan ilk müşteri aracı oldu.

Wörth’te son teknoloji ve yüksek yetkinlik

2014’ün başlarında Mercedes-Benz Wörth fabrikası, Sanal Gerçeklik (VR) gibi son teknolojiler kullanarak ürün geliştirme sürecinin yanı sıra yeni Actros için yoğun hazırlıklara başladı. Üretim sürecini uygun bir şekilde gerçekleştirmek için özel bir Sanal Gerçeklik odasında dijital modeller temelinde araç montajı simüle edildi. Wörth Tedarik Yönetimi uzmanları tarafından başlatılan yaklaşık 50 tedarik projesi, üretimin başlangıcında araçta bulunan yeni sistem ve teknolojilerin sorunsuz bir şekilde bütünleştirilmesi için erkenden devreye alındı.

Fabrikadaki diğer bütün serilerle birlikte yeni Actros, müşterilerin siparişine göre, aynı montaj hattında esnek bir şekilde akıyor. Daha da artan karmaşıklıkla başa çıkabilmek amacıyla montaj sürecinde de çok sayıda ayarlama ve yenilik gerçekleştirildi. Yeni Actros’un Multimedya sürücü bölümü, sürücü bölümü ön montaj alanında önemli bir genişleme gerektirdi. Ayrıca, test ve komisyonlama teknolojisi alanında kapsamlı ayarlamalar yapıldı ve yeni Actros’ta alışılageldik yan aynaların yerine standart olarak sunulan kamera sistemi MirrorCam için her bir MirrorCam’in çalışanlar tarafından tek tek kalibre edildiği yeni test tezgahları kuruldu.

Yeni Actros’un selefine göre belirgin bir şekilde artan işlevlerine hazırlık için yoğun yetkinlik kavramları geliştirildi. Yeni kamyonun üretiminin başlangıcına en uygun şekilde hazırlanmak amacıyla bin 100’den fazla Wörth çalışanı yoğun olarak eğitimden geçirildi. İş hazırlama çalıştayında, teknik eğitimde ve bunlara ek olarak doğrudan montaj hattında uygun eğitimler verildi.

Üretim süreçleri planlanırken ergonomi de önemli bir rol oynadı. Her bir iş adımı, çalışanlar için üretim şartlarının en uygun şekilde tasarlanması amacıyla önceden dikkatlice incelendi.

new-actros-job1-03
Mercedes-Benz Wörth fabrikasında bir kilometre taşı: Safir mavi Actros 1851 LS 4×2 Mercedes-Benz Wörth fabrikasındaki hatlardan çıkan ilk müşteri aracı oldu. Mercedes-Benz Kamyonları Başkanı Stefan Buchner (soldan dördüncü), Mercedes-Benz Kamyon Operasyonları Başkanı Gerald Jank (soldan ikinci) ve Mercedes-Benz Wörth Fabrikası Başkanı Dr. Matthias Jurytko (soldan altıncı), Wörth fabrikasının üretim takımıyla birlikte Mercedes-Benz’in amiral gemisi kamyonunun seri üretiminin başlamasına eşlik ettiler.

Yeni Mercedes-Benz Actros

Mercedes-Benz, en yüksek hacimde ürettiği ağır hizmet kamyonları serisinin başarı öyküsünü sürdürüyor. Mercedes-Benz Kamyonları’nın amiral gemisi, ilk nesil Actros’un 1996 yılında pazara sunulmasından bu yana 1.2 milyon adet satıldı.

Mercedes-Benz Actros’taki en önemli yeniliklerden biri Etkin Sürüş Yardımcısı (Active Drive Assist). Mercedes-Benz Kamyonları, bu yenilikle birlikte tüm hızlarda yarı özerk (otonom) sürüşü seri üretime sokuyor. Etkin Sürüş Yardımcısı, belirli koşullarda bağımsız olarak kamyonu yönlendiriyor, frenliyor ve hızlandırıyor. Trafik durumunu takip etme sorumluluğu sürücüde kalırken, sistem sürücüyü belirgin bir şekilde rahatlatıyor ve yol güvenliğinin artmasına önemli bir katkıda bulunuyor.

Standart olarak sunulan MirrorCam de bir başka dünya ilki. Yeni Actros’ta yan ana ve geniş açılı aynaların yerine geçiyor. Sürücüye daha geliştirilmiş bir çevresel görüş sağlayan sistem, görüntüleri sürücü kabininde A sütunlarına yerleştirilen iki 15 inçlik ekranda gösterilen aracın dışına yerleştirilmiş iki kamerayı içeriyor.

Yeni Multimedya sürücü bölümü, yeni Actros’ta bağlantılılığın merkezi konumunda. Ana ekran alışılageldik gösterge tablosunun yerine geçiyor ve sürücü tüm yardımcı sistemleri ve yeni trafik işareti tanıma işlevini tek bir bakışta görebiliyor. Kumanda panelindeki ikinci dokunmatik ekran, Mercedes-Benz Kamyon Uygulama Portalı’ndan uygulama seçimi, sanal düğmeler ve yeni navigasyon sistemi için kullanılıyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here