İlk DAF CF Electric atık toplama kamyonu ROVA’ya teslim edildi

0
1041
First-DAF-CF-Electric-refuse-collection-truck-delivered-to-ROVA-01
İlk DAF CF Electric 6x2 atık toplama kamyonu, Hollandalı kamu atık bertaraf firması ROVA’da hizmete girdi.

Dört karşılaştırılabilir aracın katıldığı alan testinin bir parçası olarak ilk DAF CF Electric 6×2 atık toplama kamyonu Hollandalı kamu atık bertaraf firması ROVA’da çalışmaya başladı. Araç, tamamen elektrikli VDL atık toplama üstyapısının yanı sıra VDL’nin sıfır yayımlı elektrikli aktarma organları ile donatılıyor. Araç, ROVA tarafından Hollanda’nın Zwolle kentinde çalıştırılacak.

2018’in sonundan bu yana DAF CF Electric 4×2 çekici araçlar, önde gelen Hollandalı ve Alman taşımacılık firmaları ve süpermarket zincirleri tarafından kentiçi dağıtım operasyonlarında kullanılıyor. DAF, CF Electric çekicisinin Hollanda, Belçika ve Almanya’da sınırlı satışına başlarken, dört adet tamamen elektrikli 6×2 şasi atık toplama operasyonları için saha testine girdi. Üç dingilli araçlar yüksek yükleme sığası (28 tona kadar toplam yüklü ağırlık) ve yönlendirilebilir üçüncü dingil ile yoğun kentsel alanlarda çalışan atık toplama araçları için önemli bir avantaj olan yüksek manevra yeteneği sunuyor.

First-DAF-CF-Electric-refuse-collection-truck-delivered-to-ROVA-02
Araç, tamamen elektrikli VDL atık toplama üstyapısının yanı sıra VDL’nin sıfır yayımlı elektrikli aktarma organları ile donatılıyor.

Düzenli güzergahlar

DAF CF Electric 6×2 atık toplama kamyonunda kullanılan VDL E-power aktarma organları, CF Electric çekicide olduğu gibi, 210 kW güç ve 2000 Nm tork üretiyor. Aktarma organları toplam 170 kWH’lik bir akü paketinden güç alıyor. Bu da düzenli atık toplama güzergahları için yeterli. Atık toplama kamyonları boşaltım için birkaç saatte bir depoya dönüyor ve burada sadece 30 dakika içinde DAF CF Electric’in akülerinin yüzde 80’i doldurulabiliyor.

First-DAF-CF-Electric-refuse-collection-truck-delivered-to-ROVA-03
DAF CF Electric 6×2 atık toplama kamyonunda kullanılan VDL E-power aktarma organları, 210 kW güç ve 2000 Nm tork üretiyor.

Alışılageldik bir kamyon kadar iyi

ROVA için DAF CF Electric atık toplama kamyonunun kullanım kolaylığının çok önemli olduğunu vurgulayan Genel Direktör Marco van Lente, şunları söyledi: “DAF CF Electric, alışılageldik tahriğe sahip bir kamyon kadar iyi ve kolay işletilebiliyor ve doğal kaynakların gittikçe daha kısıtlı hale gelmesiyle enerji geçişine en başından itibaren katılmanın önemli olduğuna inanıyoruz. Gezegenimizin geleceğine dikkat etmek bizim DNA’mızda var ve düşük yayımlı araçları kulllanmak bizim sürdürülebilirlik planımızın bir parçası.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here