Hüseyin Karabulut, ulaşımla ilgili projelerini açıkladı

0
1199
Renault Trucks

Yapılacak olan 2019 yerel seçiminde İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı için bağımsız adaylığını açıklayan Hüseyin Karabulut, seçildiği takdirde ulaşımla ilgili gerçekleştireceği projeleri açıkladı.

20 yıllık meslek hayatının 17 yılını ticari taşıt ve ulaşım sektöründe geçirdiğini dile getiren Hüseyin Karabulut, ulaşım sektörüyle ilgili şunları söyledi: “Sektörün sorunlarını biliyoruz ve bu sorunları hep birlikte çözeceğiz. İstanbul’un en büyük sorunları arasında trafik var. Trafik sorununu çözüp, kazan-kazan mantığı oluşturacağız. Esnafın yaşadığı sorunların önüne geçeceğiz. Kentiçi toplu taşımaya büyük önem vereceğiz. Özel halk otobüsçülerine destekler artarak devam edecek. Onların ekonomik anlamda sıkıntılarını gidereceğiz ki, onlar da konforlu bir ulaşım hizmeti verebilsin. Şu anda kredi faizleri yüksek. Sıfır faizli kredi imkanları sunup, araçlarını rahatça yenilemelerini sağlayacağız. Gelirlerinin artması noktasında onlarla aynı masada oturup, çalışmalarımızı yürüteceğiz. Evden eve nakliyecilerin yaşadıkları sıkıntıları çözeceğiz. Evden eve nakliyecilerin trafikteki yoğunluk payları sadece yüzde 1 civarında. Burada nakliyecilerin kullandığı araçlar, üçüncü köprüye yönlendiriliyor. Aks mesafesi 3.40 olan araçlar ikinci köprüden geçerken 2.19’a çekmişler. Esnafın haberi yok. 2. köprüyü kullanan bu araçlar için de 800 TL gibi ciddi cezalar uygulanıyor. Biz ilgili STK’larla masaya oturup, bu sorunları da birlikte çözeceğiz. Trafik sıkışıklığını ortadan kaldırmak için kademeli saat uygulamasına geçmeyi planlıyoruz. Özel iş yerlerinin, okulların, resmi kurumlar giriş-çıkış saatlerini ayarlamalılar. Kademeli mesainin artık İstanbul’da kaçınılmaz olduğunun bilincindeyiz. İnsanların, on dakikalık yere saatlerce gitmesi durumunu değiştireceğiz. Ve halkımızın zaman kayıplarının önüne geçmiş olacağız.

Gerçekleştirmeyi düşündüğü çalışmaların başında Büyük İstanbul Otogarı’nın geldiğini açıklayan Hüseyin Kurubulut, “Büyük İstanbul Otogarı, yap-işlet-devret modeliyle yapılmış, 6 Mayıs 1994 yılında hizmete girmiştir. Sektör mensupları işletmektedir. Otogarın süresi 6 Mayıs 2019 tarihinde sona ermektedir. Seçimin hemen ardından ihalesi yapılacak. Biz ne olursa olsun, bu otogarı gerçek sahiplerinin işletmesi yönünde kararlıyız. Biz geldiğimizde hak sahiplerine otogarı vereceğiz. Belediyenin oradaki denetleyici rolünü uygulayacağız. Orası kamusal bir alandır. Belediye olarak yapılması gereken bütün hizmetleri oraya götüreceğiz ve halkımıza sunacağız.” dedi.

Hüseyin Karabulut, şöyle devam etti: “Bağlantı yollarıyla, köprü ve kavşaklarda genişletme çalışmalarımızla trafik sıkışıklığını ortadan kaldırmayı planlıyoruz. Kentin ana ulaşım planlarını oluşturup bu planlar dahilinde yoğunluğu bölgelere yayacağız. Özellikle Anadolu yakasında bir otogar yapılmalıdır. Yıllardır kullanılan, herkesin anılarının bulunduğu Harem artık bu talebe cevap veremiyor. Bunun için ana arterlerin birbirine bağlandığı noktalarda yeni otogar yapılacak. Yine aynı şekilde güzergah üzerinde cep terminalleri inşa edilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz