Cobot’lar yükselişte

0
666
Universal Robots

Robotların insanların işini elinden alacağı tartışmaları sürerken, insanın yerini almayan, insanla beraber çalışan robotlar yükselişe geçiyor. Robotik Endüstriler Birliği’ne (RIA) göre endüstriyel otomasyonun en hızlı büyüyen sınıfı olan insanla işbirliğine dayalı robotların satışları, 2025’e kadar yüzde 34’ü bulacak.

Günümüz üretim süreçlerinin değişime uğrayarak esnek bir hale gelmesi, kitlesel ölçekte ve tekdüze üretim taleplerinin farklılaşması, müşteri talebinin kişiye özel ürünlere, çözümlere doğru hareket etmesi eğilimi işbirliğine dayalı robotlara olan ilgiyi de artırıyor. İnsanla işbirliğine dayalı kolaboratif robotları (cobot) ile 50’den fazla ülkede yüzde 60’lık pazar payıyla önderliğini sürdüren Universal Robots’un Türkiye Satış Geliştirme Yöneticisi Kandan Özgür Gök, Robotik Endüstriler Birliği’ne (RIA) dayanarak yaptığı değerlendirmede, cobot’ların endüstriyel otomasyonun en hızlı büyüyen sınıfı olduğunu ve 2025 yılına kadar tüm endüstriyel robot satışlarının yüzde 34’e ulaşacağını belirtiyor.

Cobot satışları 2025’e kadar 12 milyar dolara ulaşacak

Universal Robots olarak pek çok sektöre cobot’larla en uygun çözümlerin sağlandığını belirten Gök, 2008 yılından bugüne kadar 27 bini aşkın cobot satışı yaptıklarını belirtti. Gök, ‘‘Bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin izlenimlerine göre tüm sektörde 2021 itibariyle 126 bin adet robot kurulacağı, 2025’e kadar da cobot satışlarının toplamda 12 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor.’’ dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here