Honda Civic’in Türkiye pazarı için LPG dönüşümü devam ediyor

0
414
honda-brc
BRC’nin Türkiye distribütörü 2A Mühendislik’in Honda ile ortaklığından doğan LPG dönüşüm merkezi, Türkiye pazarı için Civic model araçları dönüştürmeye devam ediyor.

BRC Türkiye distribütörü 2A Mühendislik’in Honda ile ortaklığıyla geçtiğimiz Kasım ayında faaliyete alınan Kocaeli, Kartepe LPG dönüşüm merkezi 11 yıllık Honda-BRC işbirliğinin devamlılığını sağladı. Yıllık 20 bin araç kapasiteli LPG dönüşüm merkezinde dönüşümü gerçekleştirilecek Honda Civic’lerin Avrupa pazarına ihraç edileceği açıklandı.

BRC Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Genci Prevazi, 2011’den bugüne 130 bin Honda Civic’i LPG’liye dönüştürdüklerini vurgulayarak, “Uzun yıllara dayanan BRC-Honda ortaklığı geçtiğimiz Kasım ayında faaliyete geçen Kocaeli, Kartepe’deki LPG dönüşüm merkezimizle bir adım daha ileri taşındı. Burada dönüşümü gerçekleştirilen Civic’ler Avrupa pazarında da kendisine yer bulacak.” ifadelerini kullandı.

11 YILLIK ORTAKLIĞIMIZ AR-GE ÇALIŞMALARINA OLANAK TANIDI

Honda ekibinin 11 yıl önce Türkiye pazarında yer alacak LPG’li Honda Civic için kendilerine başvurduğunu belirten Genci Prevazi, “Honda, Türkiye pazarında yer alacak çevreci ve ekonomik bir araç üretmek istedi. Görüşmelerimiz sürerken İtalya’daki ana fabrikamızı gezmek istediler. Burada yer alan Ar-Ge merkezimizi gezdikten sonra dönüşüm için BRC’yi tercih ettiler. Bizler de dönüşümün uyumu için çoğunluğu motor bölgesinde yer alan değişiklik taleplerimizi Honda ekibine ilettik. LPG uyumu için motorda değişiklikler yapıldı ve böylece proje başladı. Satışa sunulduğu ilk yılda ayda 100-150 olan araç satış rakamları LPG seçeneğinin eklenmesiyle 300’ü aştı. Yıl sonuna doğru satış rakamları 600’ü buldu. Başarımızı gördükten sonra anladık ki, Türkiye’de alternatif yakıtlara bir yönelim var. Fabrikasyon LPG’li araçların satış başarısı daha çok artacak. Bunu bir adım daha ileri taşımak istedik ve bir geliştirme projesi başlattık.” diye konuştu.

LPG İLE ÇALIŞAN BİR MOTOR ÜRETMEYİ HEDEFLEDİK VE BAŞARDIK

Honda, Civic modelinin ikinci Ar-Ge çalışmasına değinen BRC Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Prevazi, “İkinci nesil LPG’li Civic’lerin geliştirme süresi yaklaşık 3,5 yıl sürdü. Japonya’daki Honda Ar-Ge merkezi motorda 28 adet değişiklik yaparak sadece LPG ile çalışan bir motor üretmeyi hedefledi ve başardı. 2016 yılında Honda Türkiye fabrikasında bir dönüşüm hattı kurarak üretime başladık. Günlük 100 araç dönüştürme kapasitesine sahip bu hattan çıkan araçlar 2016-2017 yılında aylık 2 bin, 2 bin 500 gibi beklenenin ötesinde bir satış başarısına ulaştı. Araçların üretimi sürerken 2021’de çıkacak yeni LPG’li Civic’in geliştirilmesine başlandı.” dedi.

TAMAMI LPG İÇİN TASARLANDI

LPG’li Honda Civic’in bugünkü modelinin geliştirilme hikayesini paylaşan Prevazi, “Henüz tasarım aşamasında LPG’li olarak tasarlanan yeni nesil Honda Civic üzerine çalışmaya başladığımızda aracın bir prototipi bile yoktu. 5,5 yıl süren Ar-Ge çalışmasına Honda İngiltere ve Japonya Ar-Ge ofisleri ve BRC İtalya Ar-Ge tesisi katıldı. Aracın karoseri dahil LPG’ye uygun tasarlandı. LPG tankının oturacağı yer bile tüm etkiler göz önünde bulundurularak maksimum güvenliği sağlayacak şekilde dizayn edildi. Bütün testler, vibrasyon, emisyon, yol testleri, darbe testleri, benzinlide olduğu gibi sıfır LPG’li araçta da yapıldı ve tüketiciye sunuldu.” ifadeleriyle sözlerini sonlandırdı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz