Hollandalı toplu taşımacılık şirketi EBS, 93 adet Mercedes-Benz Citaro NGT hibrit otobüsü teslim aldı

0
1396
mercedes-Benz-Citaro-ngt-hybrid
EBS toplu taşımacılık şirketi, ağustos ayının sonundan itibaren Rotterdam - The Hague metropolitan alanında 93 adet sessiz, yüksek verimli ve düşük yayımlı alçak tabanlı Mercedes-Benz Citaro NGT hibrit otobüs işletmeye başlayacak.

EBS toplu taşımacılık şirketi, ağustos ayının sonundan itibaren Rotterdam – The Hague metropolitan alanında 93 adet sessiz, yüksek verimli ve düşük yayımlı alçak tabanlı Mercedes-Benz Citaro NGT hibrit otobüs işletmeye başlayacak. Filo 83 adet Citaro NGT hibrit solo ve 10 adet Citaro G NGT hibrit körüklü otobüsten oluşuyor. Otobüslerin ortak noktası gaz motoru ve hibrit modülün bir araya gelmesi.

Verimlilik paketi doğal gaz tüketimini düşürüyor ve çevreye zarar vermiyor

EBS (Egged Bus Systems), The Hague çevresindeki otobüs güzergahlarında 93 adet kentiçi otobüs çalıştırıyor. Amsterdam’ın kuzeyinde Purmerend kentinde yerleşik EBS toplu taşımacılık şirketi, Hollanda’da birçok otobüs güzergahı işletiyor.

mercedes-benz-citaro-ngt-hibrit
Gaz motoruna, hibrit modüle ve ZF Ecolife otomatik şanzımana ek olarak kentiçi otobüsleri, elektrik gücü geri kazanımı için geri kazanım modülüne sahip elektrohidrolik akıllı eko direksiyon ve LED farlar ile donatılıyor.

Gaz motoruna, hibrit modüle ve ZF Ecolife otomatik şanzımana ek olarak kentiçi otobüsleri, elektrik gücü geri kazanımı için geri kazanım modülüne sahip elektrohidrolik akıllı eko direksiyon ve LED farlar ile donatılıyor.

Yolcular; iklimlendirmeli yolcu bölümünden, konforlu yüksek sırtlıklı Inter Star Eco koltuklardan ve solo otobüslerde iki adet, körüklü otobüslerde ise üç adet 29 inçlik TFT ekranlı bilgi ve eğlence sisteminden faydalanıyorlar. Ayrıca çok sayıda USB girişinden mobil cihazlarını şarj edebiliyorlar. Araç tabanının çarpıcı kırmızı tasarımının yanı sıra el tutamakları ve tavan tutamakları görme engelli yolculara güvenlik hissi veriyor.

mercedes-benz-citaro-ngt-hybrid-bus
7.7 litrelik Mercedes-Benz M 936 G gaz motoru, 222 kW (302 bg) güç ve 1200 Nm azami tork üretiyor.

Citaro NGT hibrit: hibrit modül kalkışta gaz motorunu destekliyor

Gaz motoru ile hibrit modülün bir araya gelmesi Citaro NGT hibritin Avrupa’daki önemli bir satış öğesi. 7.7 litrelik Mercedes-Benz M 936 G gaz motoru, 222 kW (302 bg) güç ve 1200 Nm azami tork üretiyor. Biyogaz ve biyometan kullanıldığında Citaro NGT hibrit nerdeyse hiç CO2 yaymıyor.

Hibrit modülün elektrik motoru asıl olarak kalkış sırasında gaz motorunu destekliyor ve 14 kW’ye kadar güç ve 220Nm’ye kadar tork sağlıyor. Bu güç desteği zaten düşük olan yakıt tüketimini yüzde 8.5’e kadar azaltıyor. Buna bağlı olarak yayım da düşüyor. Hibrit modülün kullanılması ayrıca kalkış sırasında gaz motorunun gürültü seviyesini de azaltıyor. Elektrik motoru için elektrik gücü frenleme ve yokuş aşağı inişte vites küçültülüp motor devri yükseldiğinde geri kazanılıyor ve supercaps olarak adlandırılan çift-katmanlı kapasitörlerde depolanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here