Hareket, ağır yükleri sekiz yıldır Allison şanzımanlı Volvo FH16 çekicilerle taşıyor

0
150
Allison-Transmission_Hareket_1
Hareket, Allison 4700 tam otomatik şanzımanlı dokuz adet Volvo FH 16 600 bg 6x4 çekiciyi 8 yıldır kullanıyor.

Allison Transmission, 60 yılı aşkın süredir müşterilerine mühendislik çözümleriyle ağır kaldırma ve taşımacılık hizmetleri sunan Hareket Nakliyat’ın da tercihi oldu. Hareket, en zorlu yükleri Allison şanzıman donanımlı Volvo FH16 çekicileri ile taşıyor. Hareket Nakliyat, 2013 ile 2015 yılları arasında teslim aldığı 9 adet Allison 4700 tam otomatik şanzımanlı Volvo FH 16 600 bg 6×4 çekicilerini en ağır tonajlı taşımacılık projelerinde hiç sorunsuz kullanıyor.

Petrokimya, yenilenebilir enerji ve güç sektöründe ve özellikle greenfield (yeşil alan), tesis kapatma, bakım ve açık deniz projeleri alanlarında hizmet veren İstanbul merkezli Hareket, Türk Cumhuriyetleri, Avrasya, Ortadoğu ve Afrika’da da uluslararası faaliyetlerine devam ediyor.

Hareket Nakliyat Operasyon Genel Müdür Yardımcısı Samet Gürsu, açıklamasında “Endüstrilerin, birim maliyetleri düşürmek ve verimliliği arttırmak için büyük tesisler kurma zorunlulukları, taşınması, kaldırılması ve kurulması gereken büyük modüllerin üretilmesine neden oluyor. 1957 yılından bu yana Hareket Ağır Kaldırma ve Proje Taşımacılığı olarak yaratıcı mühendisliğimiz, gelişmiş proje yönetim sistemimiz, güçlü araç filomuz ve profesyonel ekibimiz ile müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılıyoruz.” dedi.

Bu faktörlerin endüstriyel tesislerin kurulum ve demontaj hizmetleri de dahil anahtar teslim çözümler sunmalarını sağlığına değinen Gürsu, “Bu denli zorlu taşımalarda ise filonuzun sağlamlığı ve güvenirliliği büyük önem taşıyor. Çok ağır tonajda yükleri, zorlu koşullarda büyük bir titizlikle taşımanız gerekiyor. Yaklaşık 8 yıldır Allison tam otomatik şanzıman donanımlı Volvo FH 16 çekicileri kullanıyoruz. Araçların performansı kadar tam otomatik şanzımanın kattığı verimlilik, kullanım kolaylığı ve konforundan da oldukça memnunuz” şeklinde konuştu.

Allison-Transmission_Hareket_6
Hareket Nakliyat, Allison 4700 tam otomatik şanzıman donanımlı 600 bg ve 2800 Nm torka sahip Volvo FH 16 çekicileriyle minimum 120 ton, maksimum 480 ton yükler taşıyor.

Projelerinde Allison 4700 tam otomatik şanzıman donanımlı, 600 bg ve 2800 Nm torka sahip Volvo FH 16 çekicileriyle minimum 120 ton, maksimum 480 ton yükler taşıdıklarını belirten Samet Gürsu, “Araçların bu tonajlardaki ağır yükleri sorunsuz taşıyabilmesi çok önemli. Allison şanzımanlarla 8 yıldır operasyonlarımızda hiçbir sorun yaşamıyoruz. Aşınmaya yatkın mekanik debriyaj yerine Allison’da tork konvertörünün kullanılması sayesinde ağır yüklerde sıkça yaşanan baskı balata arızaları ortadan kalkıyor. Ayrıca ilk hareket anında motor torku arttırılırken aynı zamanda debriyaj onarımı ve değiştirilmesi gerekliliğinden kurtuluyoruz. Bu durum zaman ve maliyet tasarrufu sağlıyor. Şanzıman kaynaklı olası bir sorun nedeniyle operasyonların duraksama riski de ortadan kaldırılmış oluyor.” dedi.

Hareket Nakliyat, Allison tam otomatik şanzıman donanımlı Volvo FH16 çekiciler ile birçok zorlu projeyi başarıyla gerçekleştirdi. Bu zorlu projelere örnekler veren Samet Gürsu, “Tekirdağ Marmara Ereğlisi’nde bulunan Martaş Limanı’ndan Kırklareli Hamitabat Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’ne 450 tonluk Jeneratör (13,6m boy x 4,2m genişlik ve 4,2m yükseklik) ve 481 ton ağırlığındaki Gaz türbininin (13,6m boy x 6m genişlik ve 5,4m yükseklik) taşımasını gerçekleştirdik. 175 km’lik güzergahta yüzde 10’a varan eğimler bulunuyor. Bu denli ağır yüklerle son derece zorlu olan bu projeyi Allison şanzımanların sunduğu avantajlarla da sorunsuz ve başarılı bir şekilde tamamladık.” dedi.

Samet Gürsu, Kazakistan Bautino Limanı’ndan Özbekistan Taşkent’e 172 ton ağırlığındaki yüklerin de 2500 km mesafede zorlu sıcak ve çöl şartlarında taşımalarının yapıldığını belirterek, şunları söyledi: “Tüm zorlu koşullar, ağır yük ve uzun mesafeye rağmen Allison 4700 şanzıman donanımı sayesinde operasyonlarımız, sürücülerimiz için daha konforlu, yük için daha güvenli ve hiçbir şanzıman arızası yaşanmadan tamamlandı. Gerekli noktalarda otomatik olarak vites değişiyor, oldukça güvenli yavaşlama ve duruş sağlanıyor. Sürücülerimiz vites değiştirmeye gerek kalmadan sürüşe ve yükün güvenliğine odaklanabiliyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here