Goodyear, The Tire Cologne 2018’de en üst teknolojileri sundu

1
605

Goodyear’in geleceğin şehirlerinde temiz hareketlilik vizyonunu simgeleyen fütüristik ‘Oxygene’ fotosentez lastiği, Yaratıcılık Ödülü aldı.

Goodyear ve Fulda’nın en son otomobil lastikleri yüksek performanslarını bir kez daha kanıtladı.

Ticari taşıtlar için 3 Boyutlu Ağ tabanlı hizmetler görücüye çıktı.

Goodyear’in geleceğin şehirlerinde temiz hareketlilik vizyonunu simgeleyen fütüristik ‘Oxygene’ fotosentez lastiği, bu yılki Yaratıcılık Ödülleri’nde ‘En İyi Yeşil Fikir’ kategorisinde ödül kazandı. Goodyear DACH Başkanı Jürgen Titz, “Şirketimizin yenilikçi bakış açısıyla yarının hareketlilik çözümlerini geliştirmeye çalışıyoruz. Yaratıcılık Ödülüyle de bu vizyonumuzu taçlandırmış olduk.” dedi. Yanak kısmındaki gerçek yosunla ‘Oxygene’ lastikleri fotosentez yapabiliyor.

Goodyear Almanya’nın Baş Mühendisi Saburo Miyabe ise “Paris gibi bir şehirde yaklaşık 2.5 milyon araçta ‘Oxygene’ lastikleri kullanılacak olursa, havada yaklaşık 3 binton daha fazla oksijen ve 4 bin ton daha az karbondioksit olacaktır.” sözleriyle bu lastikleri kullanmanın yararlarına değindi.

Goodyear Almanya’nın Baş Mühendisi Saburo Miyabe

Geleceğe Temiz Başlangıç

Büyüyen elektrikli araç pazarının özel taleplerini karşılamak üzere özel olarak tasarlanan ‘Elektrikli Sürüş Teknolojisi’ ile geliştirilmiş ‘EfficientGrip Performance’ prototipi de Almanya’da ilk kez sergilendi. Yüksek teknoloji lastiği, 2019 itibariyle Avrupa yollarında olacak. Miyabe, bu lastiğin arkasındaki teknolojiyle ilgili olarak “Lastik, elektrikli araçların yüksek torkunu daha iyi dengeliyor ve son derece sessiz. Aynı zamanda bataryanın ilave ağırlığını da karşılayabiliyor ve aşırı derecede düşük yuvarlanma direnci sergiliyor. Bu özellik de elektrikli araçların menzilini artırıyor.” diye konuştu.

Otomobiller için sunulan diğer önemli lastikler arasında SUV’lar için de bir tasarıma sahip Eagle F1 Asymmetric 3 lastiği, popüler Vector 4Seasons Gen-2 dört mevsim lastiği ve Goodyear’ın en son geliştirdiği tüm kış koşullarında yüksek araç hakimiyeti sağlayan yüksek teknoloji ürünü lastikleri UltraGrip Performance Gen-1 yer alıyor.

Goodyear dijitalleşiyor

Kamyonlar için Goodyear Proactive Solutions (Proaktif Çözümler) ekibi, ticari taşıtlara yönelik en son veri tabanlı çözümlerini sundu. Goodyear Proactive Solutions DACH Satış Lideri Dirk Menzel, “Goodyear Proaktif Çözümler yelpazesi, yakın bir zamanda OTR araçlar için ‘Ağır Hizmet Tipi’ sürümünde piyasaya sunulmuş olan kamyon ve otobüsler için takip ve izleme işlevine sahip lastik basıncı izleme sistemini (TPMS) içeriyor. Goodyear, aynı zamanda kamyon ve otobüsler için lastiklerin kalan diş derinliğini belirlemeye yönelik duyargaların kullanıldığı ve deponun tabanına entegre edilmiş bir ölçüm plakasından oluşan Drive-over-Reader ürününü de sunuyor. Bu sistemin en ilgi çekici tarafı benzersiz bir öngörü işlevinin olması. Akıllı algoritmalarımız ve ‘G-Predict’ olarak adlandırılan tahmin teknolojimiz, lastikler veya basınçlarıyla ilgili potansiyel sorunları tespit edebilmemizi sağlıyor.” dedi.

Sonuncu, fakat bir o kadar da önemli bir diğer özellik ise şöyle: Goodyear müşterileri, bir kaza durumunda gerekli hizmeti hızlı ve güvenilir bir şekilde sağlayan geniş ‘TruckForce’ servis ağından faydalanabiliyorlar. “Sistemimiz, sadece kullanıcılara bir dizi ham veri sunmakla kalmıyor.” diyen Menzel, sözlerine şöyle devam ediyor: “Aynı zamanda müşterilerimize bir sorunun tekrar ortaya çıkmasını önlemek için yapmaları gereken uyarlamaları da gösteriyor. Avrupa genelinde iki bini aşkın TruckForce ortağıyla, gereken hizmeti hiçbir gecikme olmaksızın sunabiliyoruz.

Teknoloji nasıl çalışıyor?

TPMS ile duyargalar, lastik hava basıncı ve sıcaklığını sürekli olarak ölçmek üzere doğrudan lastik jantları üzerine takılıyor. Drive-over-reader ile birlikte duyargalar ve ölçüm teknolojisi, kalıcı olarak tabana gömülüyor ve araç kullanıldığı sırada hava basıncı, kalan diş derinliği ve aracın ağırlığını tespit ediyor.

Bu bilgi, Goodyear sunucularına aktarılıyor. Üretici tarafından geliştirilmiş olan G-Predict teknolojisi olarak bilinen matematiksel algoritmalar, verileri analiz ediyor ve filo yöneticisine bir günlük rapor gönderiyor. Bir potansiyel sorun ortaya çıkarsa, müşteri e-posta veya bir uygulama aracılığıyla gerçek zamanlı bir uyarı alıyor. Bir grafik, hangi lastiğin sorunlu olduğunu ve problemin ne kadar ciddi olduğunu açıklıyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here